Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Генератор на ток
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 22:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Така.. това с което разполагам сега е LM317 и някакви резистори по 4, 5ома.
RC написа:
- консуматора който ще му се пуска този ток се включва м/у минуса на на захранването и общия край на масата на регулатора и резистора.

май точно така както е горната ми картинка.

fortech казва, че трябва да е не на маса ами на изхода.

Видях и това в нета http://www.elecfree.com/electronic/wp-content/uploads/2007/12/lm317-current-regulator.png тук е както RC казва.

тук пак е така http://www.instructables.com/id/Super-simple-high-power-LED-driver/ - диода е вързан за първия крак, който е маса.

Ето и това, което аз измерих.
http://krasi.1gb.bg/obshti/Picture012.jpg

Как е по правилно? Вариант 1 чиликато по-се доближава до това, което аз искам - само дето прескачам прага от 3,8V (това може да е грешка на прибора)
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 22:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Embarassed Embarassed Embarassed
Грешката е моя !
Варианта , показан от RC , както и намереното от тебе в нета е правилното свързване !
Изтривам поста с атача .
Успех !
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 22:39    Заглавие: Отговорете с цитат

В първият ти вариант от прикачената картинка - регулатора няма как да работи в режим на стабилизация защото:
-на този тип (регулируемите ) изхода им може да бъде "настройван" от 1,2 V (това е именно Vref от първия ти линк) нагоре в зависимост от това с колко е "подпрян" регулиращия извод.
- през него (който е маса при фиксираните) тече някакъв ток. При стандартните серии този ток е от порядъка на няколко mA.
-този ток създава пад в/у вързания резистор и повдига с толкова изхода (+ минималното от 1.2 при регулируемите или номиналното изходно при фиксираните).
- при това входно което имаш и вързан по този начин регулатора изобщо не е в режим на стабилизация, а по-скоро е някакъв баластен резистор с не много ясно съпротивление и характеристика.
- в този случай стабилизиращия елемент по напрежение ти се явява самия светодиод поради причините които писах по-горе (тока е в поносими граници за диода и на волт амперната характеристика при този ток си все още около Vf).

При вторият ти експеримент ти е ниско входното и поради това пак не работи както трябва. При нея:
- вързани по такъв начин и с такива стойности (при достатъчно входно обаче) тока ще е Vref/R= 1.2/6 ~ 200mA.
- при ток около този пада в/у светодиода ще е по-малък (което си и измерил)
- към тези 3 волта като добавиш само дори 1.2 и те станаха 4.2, а до 6 входно са 1.8 и те пак не стигнаха за да работи в режим регулатора ( и това без да се отчита това което трябва да падне и в/у него).

П.П. Поразрови поне datasheet-a на регулатора и разгледай внимателно примерите които се дават. Опитай се да проумееш нещата.
Само с връзване ха така, ха онака - няма да стане. А и да стане (според теб) не е ясно за колко време ще е станало.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 23:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Така. Направих го. Махнах ги 6-те волта и сложих 12V (аз още преди време предполагах, че напрежението не може да бъде толкова ниско). Сложих R около 1,5-2 ома (1,2/0,7). Тока през диода беше точно 0,7А, а напрежението 3,5V което чак сега разбирам защо е толкова - защото това напрежение е Тока, който протича през него по Вътрешното съпротивление на диода Smile и за това като светодиода го няма напрежението е по-високо (защото няма никакъв пад тогава).
Якооо... Smile Сега на теория би трябвало като входящото напрежение (12V) пада - тока (700mA) да остава постоянен в някакви граници разбира се (ясно, че ако напрежението падне доста и тока ще падне) ?

П.П. А как правят тогава фенерчетата? Има фенери с такива мощни диоди и би трябвало (почти съм сигурен) в тях също да има такова нещо. Но там няма такава голяма разлика м/у входящото и изходящото напрежение. Тоес диодите пак работят на около 3 волта но батериите не са 9, 12 волта ами 3, 4,5 6!!! ??
_________________
Начинаещ


Последната промяна е направена от glizan на Пет Авг 21, 2009 23:33; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Авг 2004
Мнения: 2357
Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 23:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко извън темата, но сложил ли си светодиода на някакъв радиатор? Защото иначе рискуваш да го изгориш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 23:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Ани не рискувам... 100% ще го изгоря! Laughing
Сега не съм сложил но не го държа включен повече от 5 секунди защото ще се стопи според мен. Но когато го монтирам разбира се, че ще му сложа радиатор. Дори съм го измислил как ще стане. Една текстолитена платка с фолио. На нея запоявам диода, а точно под него правя един отвор. Ще врътна на струга някакво желязо, което малка част от него ще влезне в отвора и ще се допира до долната част на диода.
http://krasi.1gb.bg/obshti/Picture013.jpg
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Авг 2004
Мнения: 2357
Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пет Авг 21, 2009 23:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами продават си подложки за тези светодиоди. Виж примерно това
Но разбира се не е достатъчна като площ. И хубаво е метала да е алуминий или мед.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Съб Авг 22, 2009 10:24    Заглавие: Отговорете с цитат

glizan написа:
...П.П. А как правят тогава фенерчетата? Има фенери с такива мощни диоди и би трябвало (почти съм сигурен) в тях също да има такова нещо. Но там няма такава голяма разлика м/у входящото и изходящото напрежение. Тоес диодите пак работят на около 3 волта но батериите не са 9, 12 волта ами 3, 4,5 6!!! ??

Правят ги най-грубо казано по два начина - по-читаво и както дойде.
- при първия начин се използва това което ти беше предложено в в този пост
mishomvp написа:
... продават готови генератори на ток към ~3лв единия ( с него може да вържеш до 3 светодиода последователно)
Това са специализирани схеми (контролери) работещи в режим PWM (Широчинно Импулсна Модулация). В този случай формирания ток през диода не е постоянен, а на импулси с определена продължителност (със сравнително висока честота). Тока (в импулса) може и да е по-голям от номиналния (но в допустимите граници за диода, по-малък или близък до максималния възможен). По този начин имаш практически същата ефективност на светоотдаване като възприятие, но светодиода си "почива" (и охлажда) когато няма импулс (не тече ток). По такъв начин греят много по-малко.
-при втория начин в зависимост от това как са вързани батериите (сумарното напрежение) се връзват и светодиодите серийно (последователно) и/или паралелно, така че общия им пад да е около захранващото напрежение. При това се разчита на "стабилизиращия" ефект на самия светодиод (за който сам разбра) и вътрешното съпротивление на самите батерии (което макар и много ниско все пак е крайна величина) което в случая е ограничител (баласт) за протичащия ток. В този случай разбира се интензитета на светене ще се променя много бързо в зависимост от това колко са държеливи батериите за разлика от читавия случай където този диапазон е по-широк.

И още нещо по отношение на това което си направил до тук.
Освен за светодиода е добре и на самия стабилизатор да се предвиди малко радиаторче за охлаждане тъй като и там си на ръба по мощност.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
glizan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Мар 2007
Мнения: 113
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Авг 22, 2009 13:22    Заглавие: Отговорете с цитат

ОК разбрах. ШИМ - много добре знам какво е и как работи. Smile
Радиатор ще сложа и на стабилизатора, макар, че този светодиод ще слети средно по 5мин на ден.

Ще се наложи да сложа два светодиода. Първоначално си мислих за всеки един да сложа отделен стабилизатор но сега си мисля, че спокойно мога да ви вържа двата последователно (тогава тока, който минава през тях ще е един и същ - 700mA) само дето напрежението трябва да е по-голямо... но то моето ще си е достатъчно голямо - 12V.

3,5 + 3,5 + 1,2 + 2 = 10,2 < 12V

Би трябвало да стане нали ?
_________________
Начинаещ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Съб Авг 22, 2009 13:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, трябва да стане.
Но е добре да има радиаторче.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals