| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Сря Дек 16, 2009 20:02 Заглавие: |
|
|
| zahri написа: | | .... Все пак тез на грамофоните на 2800 об/мин ли са? щот този е толкоз ... |
Имат "каиш" (ремък) и доста солидна редуцираща предавка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
plamil Опитен потребител

Регистриран на: 02 Ное 2007 Мнения: 384 Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна
|
Пуснато на: Сря Дек 16, 2009 22:21 Заглавие: |
|
|
Прочете ли поста на колегата sbirov
Прикачил ти е и схемата на свързване, със необходимите елементи.
А за мощността ... колко повече да са, като задвижва само една плоча? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
the_bull Опитен потребител

Регистриран на: 31 Май 2007 Мнения: 660 Местожителство: Монтана(Студент в Русе)
|
Пуснато на: Сря Дек 16, 2009 22:52 Заглавие: |
|
|
| plamil написа: | | Мисля че точното му име беше Асинхронен двигател с разцепени полюси. |
При тези мотори най-големия недостатък е нисък КПД, поради което се ползват много рядко. Характерно е, че не им е необходим кондензатор нито комутация на пускова и работна намотка. Ниския КПД се получава заради вида на въртящото се магнитно поле което е елиптично.Обикновено се употребяват за вентилатори и други не отговорни задвижвания. Точно такъв тип е мотора на водната помпа на по старите перални.Евентуално може да има резистор за да работи на 220 В. В общи линии мощността ще е много ниска с лош КПД, което го прави приложим за нещо като вентилатор или друго подобно. _________________ Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване." |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
plamil Опитен потребител

Регистриран на: 02 Ное 2007 Мнения: 384 Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна
|
Пуснато на: Сря Дек 16, 2009 23:15 Заглавие: |
|
|
| the_bull написа: |
При тези мотори най-големия недостатък е нисък КПД, поради което се ползват много рядко. |
Да - така е. Но точно за конкретния двигател трябва да има дефазираща RC група. Кондензатора е 1 микро/250V, резистора е 1к/10W.
А предавката м/у двигателя и диска на грамофона е чрез гумено колело. Смяната на оборотите е като гуменото колело се допира до различно струговани диаметри на оста. Предавателното отношение е много голямо - например за 33 об/мин: 2800/33=85 пъти. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladi46 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Юни 2007 Мнения: 1156 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Дек 17, 2009 3:29 Заглавие: |
|
|
Момче, двуфазни двигатели няма! Има 3-фазни и еднофазни. Този е еднофазен! Дефазирането при еднофазните се прави с 2намотки-работна и пускова. Пусковата може да е монтирана така, че да не е във фаза с работната(напр. при "Мистър Хит") или пък да е свързана през пусков кондензатор, чрез който се получава дефазирането. _________________ Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Biser Опитен потребител

Регистриран на: 17 Яну 2008 Мнения: 138 Местожителство: Харманли
|
Пуснато на: Чет Дек 17, 2009 9:22 Заглавие: |
|
|
Да, това е най-елементарния еднофазен асинхронен електродвигател с късо съединен ротор. Статорът има два полюса с намотки свързани последователно и това е работната намотка. "Пусковата" намотка са двата запресовани пръстена от дебел проводник в ламелите на статора на определен ъгъл от оста на полюсите.Токът в тези пръстени създава поле, дефазирано от това на работните.Така се получава въртящият момент на двигателя.
Можеш да го свържеш на 220волта през подходящ кондензатор за ограничаване на тока до номиналния или през резистор.Обръщането на посоката на въртене е възможно, като се обърне обратно ротора заедно с капаците и лагерите в тях. _________________ Няма невъзможни неща! Важно е дали искаш да ги направиш! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
plamil Опитен потребител

Регистриран на: 02 Ное 2007 Мнения: 384 Местожителство: с. Аспарухово, обл Варна
|
Пуснато на: Чет Дек 17, 2009 9:50 Заглавие: |
|
|
Biser, извинявай погледна ли снимките на двигателя?
Този двигател не е със екранирани полюси а със разцепени
Точно затова има и дефазираща RC група. Двете намотки са идентични и са постотянно включени - не са пускова и работна. Точно по тази причина понякога ги наричат не съвсем коректно двуфазни - заради постоянно включените намотки |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Biser Опитен потребител

Регистриран на: 17 Яну 2008 Мнения: 138 Местожителство: Харманли
|
Пуснато на: Чет Дек 17, 2009 10:09 Заглавие: |
|
|
| plamil написа: | Biser, извинявай погледна ли снимките на двигателя?
|
Не бях ги видял и за това написах поста си! Да, тук става въпрос за друг модел двигател!  _________________ Няма невъзможни неща! Важно е дали искаш да ги направиш! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
the_bull Опитен потребител

Регистриран на: 31 Май 2007 Мнения: 660 Местожителство: Монтана(Студент в Русе)
|
Пуснато на: Чет Дек 17, 2009 13:28 Заглавие: |
|
|
| vladi46 написа: | | Момче, двуфазни двигатели няма! Има 3-фазни и еднофазни. Този е еднофазен! |
Зависи от гледната точка. Според един преподавател доц.Стефанов, който ми водеше миналия семестър "Електромеханични устройства и системи" е точно обратното. Той ни обърна доста внимание на това понеже много се бъркало.Всички асинхрони мотори по своята същност са двуфазни или n-фазни . Еднофазни асинхронни мотори не съществуват!.И когато се говори за еднофазни мотори се подразбират, че са двуфазни. Но подобни писания в литературата са грешни въпреки, че се използват от някой автори.Така, че по правилно е терминът двуфазен мотор. Това, че работи в еднофазна мрежа е друга бира. Така, че ако трябва да е най-точно се казва работа на двуфазен асинхронен мотор в еднофазна мрежа. _________________ Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване." |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladi46 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Юни 2007 Мнения: 1156 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Дек 17, 2009 14:37 Заглавие: |
|
|
Не сме го учили така, но както и да е. Ясно е, че няма как течащият ток през намотките да е само в 1фаза и да се получи въртящ момент. Може би има разногласия дали названието трябва да бъде свързано с това или с броя на фазите на ел.мрежа, в която е включен. Бих потърсил и други мнения на специалисти по въпроса. _________________ Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|