Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Сравняване показанията на топломери сименс в 1 апартамент
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bojitchko
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Яну 2009
Мнения: 110
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Дек 18, 2009 21:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Само да отбележа: Индикаторите на радиаторите не са топломери. Те отчитат "някакво" излъчване от радиатора. (да вметна, печелят абонати с възможно най-големи радиатори и още нещо - задължително е всички индикатори да са от един тип) Данните, събрани от всички радиатори в сградата, съставляват 100 процентни единици от киловатите показани от топломера, който се намира в станцията. Примерно, в сградата са отчетени 1 000 000 единици. Вашите радиатори отчитат 10 000 или 1%. Това е вашият дял от общата сметка. Ако тя е 1 000лв, дължите 10. (да не вЕрваш! Mr. Green )
А фирмите за топлинно счетоводство са издънки на Топлофикация.
В сметката влизат и загуби по пренасянето и заплатите на персонала, както и кафетата им и тел. разговори. Има и за крадене. Вальо Топлото бил откраднал десетки милиони, а сметката на Топлофикация пак излизаше. Цената не е паднала. Даже се увеличава! Къде отиват парите неоткраднати от Топлото?
Но това е спам и може да си получа заслуженото. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Дек 19, 2009 9:19    Заглавие: Отговорете с цитат

bojitchko написа:
Само да отбележа: Индикаторите на радиаторите не са топломери. Те отчитат "някакво" излъчване от радиатора. Very Happy


Тези уреди (някои сполучливо ги наричат "точкомери") са интегриращи термометри, т.е. N = k*t*Q, където k е коефициент, зависещ от мощността радиатора, t е времето, а Q е температурата (буквата трябваше да е "тита", но надали ще успея да я вмъкна тук). Тази формула не е точна, най-вероятно температурата има и степенен показател, тъй като строго погледнато, отделената топлина е нелинейна функция - има три съставляващи: кондукция, конвекция и лъчене. Първата може да се пренебрегне (радиаторите "висят" на опори с малка площ), но конвекцията и, особено, лъченето са нелинейни. При първото пускане на тези уреди, "Техем" така бяха подбрали коефициентите, че 1т. = 1лв.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Съб Дек 19, 2009 18:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Хора, братчеди, българе! Молим ви, мислете с главите си. Една единица на топломера е само една единица на топломера. Тя може да бъде тарирана към топлоотдаването на съответния радиатор в самия топломер или само да е записано по коя скала работи топломера. Този импулс в изключително частен случай може за някоя и друга минута да е равен на някаква сума пари. Минимумът е, че топломерът в абонатната станция е един, а разходните щрангове след него са два. Единият за подгряване на водата в чешмите, другият за радиаторите. Минават през топлообменници с Х загуби всеки. Подпитаващата вода от мрежата за питейна вода е с различна температура. Има блокове с принудителна рециркулация, такива с гравитачна и такива с "умрела от секъде". За да е импулсът стотинка или левче трябва за всеки час примерно да знаеш ВСИЧКИ радиатори колко импулса са врътнали и колко гигакалории е врътнал топломерът. Това, при условие, че си забранил къпането в блока и си врътнал крана на подпитката на батерията за гореща вода.

И ред други нюанси. Чалъмът на секретните методики на топлинните счетоводители е в това да се разпредели в разумен обем цената на една гигакалория между потребителите. Цената е такава каквато е! Стига сте фантазирали как плащате загуби по преносната мрежа. Те са си включени в цената по простата причина, че разходите на съответната топлофикация (газ, мазут, джакузи, две манекенки да си разменят микрофона или да си го споделят) са включени като присъщи разходи за производството. На тях се слагат ФРЗ, СБКО, ремонти, печалба и т.н. Смята се ... и се продава. Толкова, колкото. Ако всички си плащахте, на всеки щеше да му е приемливо евтино. Ама нали има дзверове сред електората и се получава какафония. Всички мръзнете.

Това е положението на ситуацията!

За конкретно питащият... Иска се да е топло, да е евтино или 'а са не преебем? Щото, ако се искат и трите, хората продават киндер сюрприз, а за напредналите, "неочаквано добра комбинация".
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Съб Дек 19, 2009 20:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Моите са "Techem" и в индикаторите е вкарана константата на отоплителното тяло. Т. е. Ако в 2 стаи уредите показват примерно по 100 навъртени единици, независимо от размерите и броя на ребрата то потребената топлоенергия е еднаква. Дори това се отнася и за всичките радиатори, включени към абонатното.
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Ventzy
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 17 Дек 2009
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Съб Дек 19, 2009 20:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря Филипов. Най-накрая някой да даде смислен отговор на това, което питам. Моите са Сименс и не знам дали е същото, но по-вероятно ми се струва щом Тачем-а са така и Сименс да са така.

Вероятно мога да направя прост тест. Ако пуснем двата радиатора за еднакъв период от време, ако коефициента относно големината не е вкаран в индикаторите, то по-големия би навъртял същия брой единици, както по-малкия. Ако е вкаран, би трябвало да навърти повече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bojitchko
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Яну 2009
Мнения: 110
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Дек 19, 2009 20:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Нали затова писах, че притежателите на по-големи радиатори печелят. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals