| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Nimi Опитен потребител

Регистриран на: 19 Апр 2005 Мнения: 475
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 14:41 Заглавие: |
|
|
DJ69VN учуден съм от изказването ти? Какво те навежда на мисълта, че схемата има нещо общо с импусни стабилизатори? Ако е само индуктивноста си в заблуждение.
78ХХ серията са само линейни стабилизатори. Никаква импулсна схема не можеш да направиш с тях... освен да ги използваш за захранване на такава.
На схемата от фиг.19 пише даже "Switching Regulator" което си е пълна глупост  _________________ Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 15:03 Заглавие: |
|
|
| Nimi написа: | ...На схемата от фиг.19 пише даже "Switching Regulator" което си е пълна глупост  |
Не е глупост ,на схемата е съвсем ключов стабилизатор / от автогенериращ тип , с променлива честота / стабилизатора 78ХХ се използва като усилвател на грешката и източник на опорно напрежение , положителната обратна връзка /резисторния делител/ определя самовъзбуждането / |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 16:41 Заглавие: |
|
|
Не ме навежда на мисълта само дросела... а топологията на схемата.
Edesign имах предвит руската кояти си дал с LM317 до 5А.. Имам як траф и след филтрация ми вади 37-38В и си мислех да правя с LM като точно както е направена но без регулирането по ТОК което си е голяма екстра м/у другото. Но ми се струва, че при това напрежение което имам ще работи много на предела .
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM%2FLM7805.pdf - За ценера.. найстина не пише ама с няколко проби ще се намери ..
п.п. понякога нещата не са това което са.... Все едно някой да ми каже че с интеграла TDA2050 неможе да се направи стабилизан токоизправител от 0-20(30) волта ... - найстина странно схемно решение но може . _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 16:48 Заглавие: |
|
|
| DJ69VN написа: | Все едно някой да ми каже че с интеграла TDA2050 неможе да се направи стабилизан токоизправител от 0-20(30) волта ... - найстина странно схемно решение но може . |
Даже имам някъде по тавана правен такъв само че с TDA2030. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 17:52 Заглавие: |
|
|
| Ето малко теория и практика по темата използване на линеен в схемата на ключов стабилизатор. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Edesign Опитен потребител

Регистриран на: 01 Сеп 2005 Мнения: 301
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 17:54 Заглавие: |
|
|
DJ69VN правил съм преди време тази схема но - използвах ОУ LM358, еднополярно захранване, потенциометъра за тока е един и със стойност 220к, захранването на ОУто се взема най- отпред (веднага сед греца) _________________ www.epd.hit.bg - хоби и професионална електроника |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Nimi Опитен потребител

Регистриран на: 19 Апр 2005 Мнения: 475
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 20:01 Заглавие: |
|
|
Techmaniac ще ме накараш да търся структурната схема на 78ХХ.. всъщност има я във файла който е посочил ELP.
Шантава схема... някаква имитация на импулсно/линеен стабилизатор от определен ток нагоре. Ако найстина работи (което ще го пробвам) си заслужава ако при големи токове - промерно 10-15А може да се ограничи греенето върху крайния транзистор. Лично мене ме съмнява дали ще се държи прилично при големи токове.
В ученика който е посочен (може и ръководство да е) е добре обяснена ситуацията но схемите 723 и 78ХХ се различават прекалено много. _________________ Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Яну 23, 2010 20:32 Заглавие: |
|
|
Схемата изобщо не шантава! Това е схема на типичен ключов стабилизатор ,"греенето" на транзистора /ключа/ се определя като на всеки транзистор в кл. режим .Стабилизатора 78ХХ ще разсейва много малка мощност /колкото да осигури базовия ток на кл.транзистор/,той осигурява опорното напрежение и усилвател на грешката, разгл. учебника/писан е от Сидни Соклоф - той не пише шантави работи / схемата с 78хх и примерите с LM105 по същество не се различават.В над 70 % в АТХ се използува такава схема за стабилизиране на 3,3В изход базирана на ТЛ431 с опорно напр.2,5Волта.
Коригирал съм ти поста Не се отговаря с този бутон |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Нед Яну 24, 2010 5:03 Заглавие: |
|
|
Да и работи достатъчно стабилно.Правил съм я с 7812 и това което ми хареса че изходното напрежение се променя само с около 50 миливолта при изменение на товара до 15А. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Чет Яну 28, 2010 3:45 Заглавие: |
|
|
bvgdzk, Ako не е тайна с какъв транзистор я прави? Имали значение дали е дарлингтон или не ? И при какво входно напрежение? _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|