Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Питане за схема с таймер 555
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 18:35    Заглавие: Отговорете с цитат

в предишния пост съм прикрепил схемата в doc формат отваря се с Word, click върху download attachment или тук http://forum.eshop.bg/attach/download.php?fileid=317154 a също ти я изпратих на пощата
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamskia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 164
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 19:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Techmaniac Мерси за схемата.Видях я и излезе че е като моята по която правбах да работи магнет вентила.В един преден пост те попитах дали от първия таймер изводите 2 и 6 са заедно, а на втория таймер 6 и7.Излезе че схемата е еднаква.Явно имам проблем в управлението на транзистора, защото импулсите се замазват и няма такова прекъсване на импулси.Какво може да се направи за да се открояват импулсите и транзистора да се отпушва сигурно, дали да има пред него друг транзистор който е вързан на изхода от таймера.Щото сега гейта е вързан на изхода през едно съпротивление.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 20:16    Заглавие: Отговорете с цитат

" гейта е вързан на изхода през едно съпротивление" - намали го до 10 -15 Ом ,виж с осцилоскоп формата и амплитудата на изхода на 555 без товар като отстраниш резистора към гейта , каква е стойността на захранващото напрежение ? Опитай отделно единия и другия таймер дали изработват 1 вия честотата а втория /с едно ключе /единичен импулс

Последната промяна е направена от Techmaniac на Пон Мар 08, 2010 20:44; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dodov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Май 2008
Мнения: 405
Местожителство: Попово

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 20:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Промених малко схемата. Какво ви е мнението, какво ще се получи на изхода. И между другото, каква програма ползвате за симулатор?
http://i50.tinypic.com/2hqgpc1.gif
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sheki
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2002
Мнения: 425
Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

dodov написа:
каква програма ползвате за симулатор?


предимно Multisim
_________________
http://mikrotik-bg.net/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
Plamskia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 164
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 21:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Да не повредя таймера ако го намаля на 10-15 ома.Сега е 300 ома.Захранването е 12 волта.Къде да го закача това ключе да разкъсам връзката от 2 извод и през едно съпротивление което е закачено на плюса.Колко волта да докарам на 2 извод.Дайте ми някой линк или сайт отдето може да си дръпна такава програма за симулатор.Дойде ми сега на ум като ми написа dodov да пробвам схемата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 22:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Би ли пояснил как да се разбира " импулсите се замазват ", ще е по-лесно да се открие проблема.И в коя точка на схемата ги виждаш " замазани " ( предполага се гледаш ги на осцилоскоп )?
Успех.
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Plamskia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 164
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Мар 08, 2010 23:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Гледам ги на осцилоскоп импулсите от изхода на таймера или директно на гейта на транзистора.Като откача гейта импулсите ги виждам отчетливо, няма преливане.А като закача гейта и да почне да работи магнет вентила излизат замазани или преляти и магнет вентила не може да работи на импулси а само жужи.Като оставя честотата ниска на 2 херца тогава не се замазват но за работа не става.Трябва спирачната течност да вибрира в тръбичките, за да има въртешно чистене а с тази малка честота при която работи магнет вентила не вибрира течноста.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 1:43    Заглавие: Отговорете с цитат

За да се влошават импулсите на гейта , една от причините е голямото съпротивление на резистора м/у 555 и гейта. За да не претовариш изхода на таймера , сложи между него и гейта показаното в атача драйверно стъпало--- просто и ефективно.Транзисторите с Ic 300--500 ма и коефициент на усилване по ток над 200. Може също и специализирана интегрална схема-драйвер. Надявам се , че си поставил и диода , показан на схемичката.
Успех.
П.С. Захранването на таймерите нали е добре филтрирано и стабилизирано ? Електромагнитния вентил има ли необходимото бързодействие ?
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Plamskia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 164
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 2:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси за схемата.Елактромагнитния вентил е както немците са го сложили, той не е разбутван.И диода го има.Захранването е добре 12 волта.Видях обаче нещо друго този транзистор който управлява магнет вентила е сменян.И дали там не е проблема.Оригиналния не се знае какъв е бил, и аз да се мъча с този който са ми го лепнали на радиатора.На самата платчица където е запоен този транзистор има и друг елемент който го няма, отрязани му са изводите а отдолу на платката са запоени.Какво ли е имало до този транзистор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals