Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Питане за схема с таймер 555
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 11:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Липсващия елемент свързан ли е с транзистора и ако да -- към кой извод/изводи ?Обаче мисля си , щом на ниски честоти работи и импулсите са добре , проблема трябва да е в управлението.
При по-високи честоти започва да оказва влияние гейтовия капацитет , импулсите на гейта стават лоши и транзистора не се отпушва както трябва.Сложи драйверчето , пробвай и пиши пак .
Успех.
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 12:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж с осцилоскоп захранващото напрежение при комутирането на транзистора /съответно винтила от един източник ли се захранват/ колко пада ?, изходната мощност на 555 е достатъча директно да превключва транзистора който ползваш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamskia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 164
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 16:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Този липсващ елемент няма нищо общо с изводите на транзистора и са на една малка платчица.Снопа кабели отиват до кутията на платката.Те са 5 кабела трита са за транзистора и двата са свободни и са за точно този елемент.Този чарк е бил включен в оригиналната платка който е скъсан отрязан.Транзистора с радиатора и този чарк е закачен на корпуса на машината с изолациони втулки а платката се намира на 60 сантима от транзистора.Сложих драйверчето магнет вентила почна да се превключва на по голяма честота има подобрения.Завъртях потенциометъра да променя периодаНо сле като поработи 1-2 минути транзистора изгоря беше яко горещ радиатора.Пипах бобината на магнет вентила студена е.Захранванията са различни, едното е 12 волта за схемата и другото е 220 волта изправено с грец за магнет вентила.Като работеше магнет вентила нямаше промяна в 220 волта няма падове.220 волта не се променят.И 12 волта и те не се променят.Този транзистор такъв ли е не знам.Диода който е на бобината на магнет вентила е здрав.Колектора на обратния транзистор на драйвера го закачих през едно съпротивление 200 ома на 12V.Ходих до магазина вземах още 1 транзистор смених го.Включих го пак започна да работи до като наглася осцилоскапа да замеря какво става на гейта, транзистора пак изгоря.Да не би да иска по ниско напрежение да се подава на това драйверно стъпало на колектора да речем 5 волта или да е направено драйверното стъпало с други транзистори.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 22:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Не трябва да слагаш резистор в колектора , идеята е да се управлява гейта с по-голям ток (работИ в тая посока ) за да може да се премахне влиянието на гейтовия капацитет. Добавяйки резистор в колектора се удължава времето за зареждане на този капацитет , което "заобля" фронтовете на импулсите и от там -- мосфета работи както в линеен лежим , за това грее.Колкото до напрежението на драйверчето -- посочения от теб транзистор , както повечето , нормално понася +/- 20 волта на гейта.Нали си сложил бързодействащи транзистори (или импулсни )в драйвера ?Щях да пропусна: пробвай да сложиш драйвера колкото може по-близо до транзистора , най-добре на платчица до него.Захранващите проводници ( + и - )ги изтегли от платката с таймерите , като на самите колектори поставиш електролитен кондензатор, а изхода на таймера --направо на базите с отделно кабелче.Тези 60 сантиметра от таймерите до гейта също оказват влияние на формата на импулса , измерена на самия гейт, за това пренеси драйвера колкото може по-близо до гейта.
Успех.
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Май 2009
Мнения: 302
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 0:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Честно казано не мога да се сетя къде е проблема, но и не мога да се съглася че при честота 300Hz ще има някакво влияние вхосния капацитет. Освен това за какви токове и мощности изобщо става въпрос на входа на полеви транзистор?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 0:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами капацитета гейт--сорс трябва да се презарежда колкото може по-бързо, за да се запазят фронтовете на импулсите , а времето за зареждане зависи от тока , с който се зарежда Wink . И на мене ми е странно , но не виждам друга причина да не се превключва мосфета, за това действаме в тая посока.Пък и един импулс с много стръмни фронтове носи в себе си доста висши хармоници...
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Plamskia
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Мар 2010
Мнения: 164
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 16:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Не се получава като направих промяната. Махнах съпротивлението закачих колектора направо на 12 волта сложих им по един елекртолит преместих драйвера до транзистора и се получи това. Честотата я оставям 10 херца магнет вентила започва да работи когато регулирам периода магнет вентила почва да жужи и не се превключва.Пак изгоря транзистора този транзистор не гори когато са променя честотата а когато променя периода.Импулсите като ги оставя широки честотата я променям много тогава вентила работи но като збия или събера периода да го направя малък на по малко милисекунди тагава изгаря транзистора.Направих и мерене с осцилоскопа като с закачен гейт драйвера изкривява формата на импулса опитва се да я прави триъгълна а на изхода от таймера излиза добре, не е триъгълна.Откачам гейта импулсите не са опитват да бъдат триъгълни но са променине.Драйвера променя формата не е такава каквато е от таймера транзисторите са бързодействащи и ги подбрах с еднакви параметри усилване.Като беше здрав транзистора направих и друг опит спрях мотора който прави вакум откачих магнет вентила и вместо него закачих едно реле на 220 волта бобината му е на 220 волта.И с релето пак изгоря транзистора не е от магнет вентила.Взе да ми писва от цялата работа от тоя пиклив генератор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sms
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Мар 2005
Мнения: 263
Местожителство: Kazanlak

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 16:42    Заглавие: Отговорете с цитат

А възмож но ли е този вентил да неможе да работи на по-висока честота.

Той все пак има някаква граница по скорост на превключване.
За да включи, през бобината трябва да преминат съответните /mA/
за единица време. Времето за различните вентили е различно /както и принципа на работа/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Май 2009
Мнения: 302
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 21:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Това трябва да проработи. Наистина при директно свързване правеше проблеми. Може би инвертора на 555 е с отворен колектор... както и да е по този начин го пробвах на 12V понеже нямам в момента mosfet за високи напрежения.Сигурен съм че и при теб ще се получи, така че пробвай. Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fortech
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2007
Мнения: 140

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 22:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.
Plamskia , след поредния " шах " , се позамислих и бих желал да уточним следните неща :колко ома е бобинката на вентила и как е захранен- с еднополупериоден изправител или гретц и има ли кондензатор след изправителя , т.е филтрирано ли е напрежението 220 волта.Имам нещо на ум и ако още не си решил проблема , с колегите можем да подискутираме малко .Все трябва да има решение на въпроса ти.
До Lenko71: Здравей , само за информация: Извод 3 на таймера има ниско изходно съпротивление и за двете логически нива , около 10 ома (това е цитат от книга , подробно описваща 555 ) , извод 7 е с отворен колектор.Ако проявявате интерес , утре ще сканирам и ще ви пратя извадката , която съм копирал някога от някоя книга( на български е ).
Успех !
_________________
Всички знаят , че еди кое си не може да се направи.Обаче се намери един , дето не знае , и вземе , че го направи.Така се раждат някои открития.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals