Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Токоизправител от 0 до 70V при мощност 20А
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
sms
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Мар 2005
Мнения: 263
Местожителство: Kazanlak

МнениеПуснато на: Вто Мар 09, 2010 22:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Много се утежняват нещата с тр. /латер
А мощноста си е ясна около 1600 вата
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Slavko58
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 0:09    Заглавие: Отговорете с цитат

При всички положения такова начинание си е сериозна работа. Управляване на такъв ток при такова напрежение изисква мощни и скъпи елементи, здрави връзки и конструкция и стабилно управление и охлаждане. Мнението ми е, че по-лесно би било ако управлението се извършва на ниво първична верига. При същата мощност (1600Вт) първичният ток би бил около 7.5А, което на фона на 20-те ампера във вторичната верига е доста по лесно за управление. Примерно управлението на първичната намотка може да бъде фазово (времезадаваща RC веригас + еднопреходен транзистор+изпълнителен елемент) симистор или тиристор с грец, а във вторичната 4 диода, примерно Д2-25 с подходящи радиатори. Разрови се из руските сайтове за фазов симисторен регулатор, има доста. Ето ти пример за принципно идентична конструкция.

http://www.irls.narod.ru/bp/zar/zar74.htm

Тази е за зареждане на акумулатори, но принципно е онагледена идеята в случая - регулиране на изходния ток чрез фазово управление на далеч по-малкия първичен ток.
_________________
Хората са казали:"В спора се ражда истината!". Не са разграничили обаче спора от караницата . . .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikolai_nikolov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2007
Мнения: 365
Местожителство: гр.Русе

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 8:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Виждал съм такова управление на едни вани за поцинковане на гвоздеи.Управлението беше в първичната на трафа.Използваха стари трафове с маслено охлаждане естествено пренавити за необходимите ток и напр.Диодите от греца бяха монтирани до намотките в маслото(така решаваха въпроса с охлаждането).Първичната е трифазна понеже ,тковете във вторичнана по якитите модели достигаше 800-900А.Използваха фазово управление както писа и колегата.


Това което иска колегата,да променя напр. а тока да е постоянен по този начин няма да стане.Всъщност тока при различно количество детайли за боядисване също няма да е един и същ.
А има ли изискване за големината на тока за процеса на боядисване,че държиш на тези 20А?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Slavko58
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 9:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Това което иска колегата,да променя напр. а тока да е постоянен по този начин няма да стане.


Не съм имал предвид такова нещо.

Цитат:
Всъщност тока при различно количество детайли за боядисване също няма да е един и същ.


Точно това имам предвид. Предполагам от броя на елементите във ваната зависи вторичния ток при едно и също напрежение, т.е. съпротивлението на товара е различно пр различен брой елементи. Следователно с фазовото регулиране на първичния ток ще се променя и вторичния до необходимия. Вероятно тези 20А са максималния ток на ваната.
_________________
Хората са казали:"В спора се ражда истината!". Не са разграничили обаче спора от караницата . . .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikolai_nikolov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2007
Мнения: 365
Местожителство: гр.Русе

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 13:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз имах предвид питащият,той нещо се изгуби.

Любопитно дали е видял някаде устр. с цитираните параметри или е теоретична постановка?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
helios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2005
Мнения: 2944
Местожителство: Pirdop/Zlatica

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 13:43    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо не, и един електрожен, с изправено вторично, колкото за пробата?!... Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 15:03    Заглавие: Отговорете с цитат

При електрофорезното тониране основна роля има тока спрямо площа а напрежението е второстепенно, така че латери и регулиране в първичната страна са възможни но изискват постоянен контрол от оператор. Най доброто решение е с регулатор на ток но в такъв случай цената е доста сериозна. Ако питащия има все още интерес нека да пише.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Slavko58
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 74

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 15:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Докато се натуткам, Петров ме е преварил, затова променям поста си. Както той каза, при този вид процедури от основно значение е силата на тока, тъй като броя на потенциално заредените частиците оцветител, отложени върху детайлите за единица време е в пряка зависимост от броя на зарядите във вторичната верига, т.е. от вторичния ток (подобно е и положението в галваничната вана). Затова се касае за ограничаване на вторичния ток, което с регулиране на първичния чрез схема, като тази от линка е напълно възможно.
_________________
Хората са казали:"В спора се ражда истината!". Не са разграничили обаче спора от караницата . . .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
radev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009
Мнения: 658
Местожителство: Sofiq

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 19:11    Заглавие: Отговорете с цитат

За да следим тока си трябва ОВ и то най-добре,непосредствено.Тия хватки с регулиране в първичната стават ама донякъде.
_________________
Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Мар 10, 2010 19:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Извинявам се, че се намесвам. Тук във форума доста често се предлага идеята за фазово управление в първична намотка на трансформатор, но не и като споделен опит. Трансформаторът, освен всичко, има доста голяма индуктивност на разсейване, която при тази мощност не може да се пренебрегне. Тази индуктивност при този вид комутации, неминуемо ще води до пренапрежения, които трябва да се овладеят. Истина е, виждал съм такова чудо в една руска апаратура 30kW, при това, естествено, трифазна, но трансформатора беше специално изпълнение с усилена изолация и сериозни мерки по защита на тиристорите (шест броя, по два насрещно включени, щото по онова време триаците бяха кът). Ще е добре, ако някой сподели практически резултати от такова начинание.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals