Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Схема за аванс процесор - малко помощ.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Ное 2009
Мнения: 372

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2010 21:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е лошо и да кажеш и за каква кола иде реч.на някои няма нужда от крайните транзистори особено ако бобината е с вграден комутатор.Или може да е по лесно да се препрограмира компа Very Happy Мога да ти помогна с това.
_________________
Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност Smile
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи!


Последната промяна е направена от ivanovbg на Нед Юни 06, 2010 23:37; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Юни 06, 2010 21:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,

1. 78хх са неподходящи за прилагане в автомобилна електроника виж LM317 и типичните му приложения.
2. Комутатора ти е напълно погрешен, при бобина 0,5ома колко е тока при насищане на сърцевината? А и диодчето с което гасиш току що запалената икра няма място в автомобилен комутатор и драйверния транзистор се опитва през повечето време да вкара в пикчето чзаст от обратния импулс. виж по добре някой от специализираните чипове с контрол на тока при насищане и специализиран транзистор, в нета схеми и решения много.
Схема за високоомна бобина

Успех с начинанието и ти стискам палци Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
niko70
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 06 Юни 2010
Мнения: 5

МнениеПуснато на: Вто Юни 08, 2010 20:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Благодаря за насоките.

Колата е Меган единичка. Компютъра е на Сименс, но предпочитам да не му бърникам софтуера(Благодаря за предложението все пак Very Happy )

След като обединих всички препоръки се получи:
http://img96.imageshack.us/img96/9427/shema02.png
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Юни 08, 2010 23:28    Заглавие: Отговорете с цитат

>20А колко мислиш че ще изкара бобинката? Я виж това
може да се досетиш защо няма управление на нискоомна бобина без контрол на тока. А с това управление бобината трябва да е с вграден резистор, или да поставиш такъв но тогава веднага влошаваш работата при високи обороти.

Вече има и доста съвременни ключове

ПП Сигурен ли си че кондензатора в СЕ веригата трябва да е 22n Мисля че трябва да е 220n.
ППП Мегана не беше ли с вграден комутатор в бобината? И защо не вземеш импулсите от датчика на маховика и не си ги смяташ после.
ПППП Разгледах управлението на мегана в твоя случай управлението е интегрирано в бобината така че можеш да оставиш схемката която си нарисувал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
niko70
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 06 Юни 2010
Мнения: 5

МнениеПуснато на: Сря Юни 09, 2010 18:04    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото разбирам имаш съмнение че в момента на подаване на захранване към бобината тока ще е много голям, което ще скъси живота ии, а при добавяне на резистор за ограничаване на тока ще доведе до намаляване на енергията акумулирана от бобината.

За кондензатова, прав си 220nF

Няма вграден комутатор на бобината. Датчика на коляновия вал е индуктивен, а не на хол. Срещу него на маховика са изпуснати два зъба и сигнала наподобява синусоида, като при преминаване на липсващите зъби се разтегля. Не бих могъл да го отработвам с контролера.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Юни 09, 2010 18:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Ми така по лесно и точно се определят оборотите, особено ако са ниски. Това е направено с тази цел. Разтеглянето ти определя положението на коляновия вал. От там може със диференцираща група да разделиш сигнала за оборотите и с интегрираща този за положението на коляновия вал(като преди това изправиш напрежението). От там нататък да сформираш необходимите импулси и да ги подадеш към контролера.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Ное 2009
Мнения: 372

МнениеПуснато на: Сря Юни 09, 2010 22:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако сложиш аванс процесора преди бобината се очертават следния проблем:
Кнок контрола ще престане да работи защото следи за детонации по време на искрата и компа ще търси детонации когато вече е късно.Ако някой кабел прекъсне или заредиш лоша газ няма да имаш защитата ,а и настройката на оптимален аванс ще е по трудна.Възможно е и да записва грешка по кнока и да влиза в авариен режим и минимален аванс.
Като не ти се бърка по компа можеш да използваш емулиране на датчика на температурата на водата по обороти и по този начин да вдигнеш аванса с до 15 градуса.Или да емулираш сигнала на мап сензора.
Не съм наясно но май сигнала на датчика на коляновия вал поради естеството му не можеше да се променя спрямо оборотите и ще имаш аванс процесор с константно изпреварване за целия интервал от обороти.
_________________
Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност Smile
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals