| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
importante Активен потребител

Регистриран на: 20 Апр 2009 Мнения: 70
|
Пуснато на: Пет Юни 18, 2010 22:44 Заглавие: |
|
|
| Схемата нещо не работи..Какво ли не я мъчих 1 месец и не тръгва.Подава напрежение само на единият изход,и както и да променям входното напрежение то не се превключва на втория изход,а стои една постоянна единица.Пробвах с делителите R1 и R2 да променям и пак не става.И със тримери на тяхно място за по-точна настройка,но си е все същото.На първия изход има 1, а на втория нищо... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 6:40 Заглавие: |
|
|
| Схемата ,като такава гарантирано работи ,само прага й е не 4.5 а някъде към 2.5V при това захранване. Напиши все пак с какво си я изпълнил -компараторите 393 ,с които е дадена ,или друго и дай снимки на монтажа ,захранването също ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 8:22 Заглавие: |
|
|
| Да тази схема ще заработи веднага след правилен монтай с изправни елементи. Напиши и напреженията по изводи на чипа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
lenko71 Опитен потребител

Регистриран на: 29 Май 2009 Мнения: 302 Местожителство: Бургас
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 8:35 Заглавие: |
|
|
Странна работа, но на практика схемата наистина не работи. Изхода превключва при диференциална разлика на входовете повече от 0.5V!?.
С операционен усилвател се получава, само че схемата ще трябва да се преработи понеже ниското ниво на изхода не е 0V.
Като остане време ще я драсна.
ПП: importante, що не свирна досега ами се мъчиш |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 8:58 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Странна работа, но на практика схемата наистина не работи. Изхода превключва при диференциална разлика на входовете повече от 0.5V!?. |
При Кус=200000 типично на този компаратор не е ясно как стигна до този извод ,има нещо сбъркано ,или менте схеми ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 15:19 Заглавие: |
|
|
| Нито 741, нито 311 ще работят задоволително при захранване под 6V. Освен това, праговото напрежение (4,5V) е прекалено близо до захранващото напрежение - изходите на компараторите могат и да не го достигнат. При 9V<Ucc<36V въпросните ИС трябва "да тръгнат". |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 19:13 Заглавие: |
|
|
| Говориме за определена схема ,изпълнена с LM393 ,които-Wide single supply voltage range 2.0VDC to 36VDC or dual ,не визирам другите схеми ,относно прага -ами той си е зададен 1/2Vcc ,хистерезиса е странен 0,5V! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 19:22 Заглавие: |
|
|
The LM111, LM211 and LM311 are voltage comparators that have input currents nearly a thousand times lower than devices like the LM106 or LM710. They are also designed to operate over a wider range of supply voltages: from standard ±15V op amp supplies down to the single 5V supply used for IC logic
Имай предвид съпротивлението на товара в изход 2 трябва да е >>> oт 4.7к . ,опитай без товар. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
importante Активен потребител

Регистриран на: 20 Апр 2009 Мнения: 70
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 21:08 Заглавие: |
|
|
И с товар и без товар не превключва.С интеграла 393 съм го изпълнил,но снимка не мога да кача за съжаление.На изхода меря със мултицет и има 1 само на единия изход.На другия нищо,както и да променям входното напрежение,като макса ми е до захранващото - 5V.Да пробвам да повиша захранващото ли на около 9V?Какви промени в схемата ще са нужни или може и с 9 да го захраня.Целта ми е на около 4-5 волта да превключи единица на другия изход,а като падне входното на нула,пак да върне единица на първия изход.После ще го донаглася със делителите ,но интересното е че при мен не иска да превключи никак.
За сега входното напрежение съм го променял от 1 до 5-6V,а захранващото си е твърдо 5V.
Имам и друго питане:Нужно ли е захранващото и входното (променливото) напрежение да имат галванична връзка?Може ли да са от различни батерий или трансформатори? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Techmaniac Опитен потребител

Регистриран на: 27 Окт 2009 Мнения: 1150 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 21:39 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Нужно ли е захранващото и входното (променливото) напрежение да имат галванична връзка?Може ли да са от различни батерий или трансформатори? |
Задължително , може като обединиш масите им .
| Цитат: | | входното (променливото) напрежение | какво точно имаш предвид "променливото" !!!??? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|