| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
importante Активен потребител

Регистриран на: 20 Апр 2009 Мнения: 70
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 22:10 Заглавие: |
|
|
| Под променливо имам предвид че варира от 0 до 4-5 волта.Може на входа е нула,и тогава се подава единица на единия изход,а ако на входа е повече (5V) се подава единица на другия изход.Написах ''променливо'' понеже някой от вас казват че превключва на 2.5 волта на входа ,или близко до захранващото и затова го променям ,за да видя как реагира схемата,но тя както написах в предния пост не реагира.. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 19, 2010 23:48 Заглавие: |
|
|
| Как изменяш входното ,колко е потенциометъра който ползваш . Прага на схемите се определя от делителя на инвертиращия вход и е равен приблизително на 1/2 от захранването ,ако туриш 9 волта ще е 4,5 ,пробвай ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
importante Активен потребител

Регистриран на: 20 Апр 2009 Мнения: 70
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 0:19 Заглавие: |
|
|
| входното го изменям с LM317, а от там взимам и стабилното напрежение през 7805 и няколко кондензатора за захранването на самата схема.Ако вържа схемата на 9 волта дали няма да ''изпаткам'' интегралката 393 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
lenko71 Опитен потребител

Регистриран на: 29 Май 2009 Мнения: 302 Местожителство: Бургас
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 1:02 Заглавие: |
|
|
| lenko71 написа: | Изхода превключва при диференциална разлика на входовете повече от 0.5V!?.
| Ама и аз ги върша едни...
Явно в бързината нещо при монтажа не е било както трябва (ползвах експериментална платка)
Проблема със схемата е близостта на праговото напрежение до захранващото, така че щом имаш възможност да ползваш 9V всичко е ок.
Ще трябва само да промениш стойността на R1 за да се получи желаното прагово напрежение на компаратора (напр. при 9V захранващо напрежение и R1 = R2 = 10k компаратора ще превключва при 4.5V).
Сложи и някакъв резистор (100к - 1М) м/у изхода и входа "+" на първия компаратор както те посъветваха по-назад. Така се избягват многократните превключвания при малки изменения около прага. Колкото по-малка е стойността на този резистор , толкова по-голяма става разликата между напрежението на включване и на изключване (хистерезиса). |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 7:48 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Ако вържа схемата на 9 волта дали няма да ''изпаткам'' интегралката 393 |
Това прочете ли го ? | Цитат: | | Говориме за определена схема ,изпълнена с LM393 ,които-Wide single supply voltage range 2.0VDC to 36VDC or dual |
И си провери монтажа ,щом и автора на схемата се е объркал ,най вероятно и ти нещо си омешал . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
importante Активен потребител

Регистриран на: 20 Апр 2009 Мнения: 70
|
Пуснато на: Нед Юни 20, 2010 17:29 Заглавие: |
|
|
| Най-вероятно съм насмел схемата.Ще прочета по обстойно постовете отново и ще направя проби, след които ще кажа какво е станало. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|