| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юли 23, 2010 18:14 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Средната точка искам да я направя плаваща, като ще трябва да намеря начин да осигуря възможност за консумация от нея поне 5-6 ампера и в двете посоки. |
Е с такива изисквания ще трябва малко да поразмърдаш сивите клетчици. На първо четене ми идва идея за два стабилизатора със средна точка ,които се регулират общо ,като баланса на усилвател -единия се увеличава ,а съответно другия се намалява ,така ще плава средата ,ама бая ток искаш ,може и с два шима тогава да спретнеш нещо. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ststefanov Опитен потребител

Регистриран на: 14 Дек 2004 Мнения: 1509
|
Пуснато на: Пет Юли 23, 2010 21:13 Заглавие: |
|
|
| Мощен ОУ - например LM12. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юли 23, 2010 21:23 Заглавие: |
|
|
| Стефанов ,ти цената на LM12 знаеш ли я ? Да не говорим ,че е спрян от производство. Но има доста други мощни ОУ с изходен ток към 5-6А крайни стъпала за ВО , TDA200Х и прочие . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nobodyshadow Опитен потребител


Регистриран на: 24 Яну 2004 Мнения: 413 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Пет Юли 23, 2010 21:57 Заглавие: |
|
|
Какво точно ти трябва не става много ясно.Трябват ти две напрежения -4,5в и 9в независимо дали батерията е заредена или поизхабена?Или ти трябва ако едното напрежение стане 7в примерно другото да стане 3,5в?Колко волта е батерията?Каква е консумацията? _________________ Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Съб Юли 24, 2010 8:12 Заглавие: |
|
|
LM317 си е стабилизатор на напрежение 1,2-37 волта изходно напрежение като входното трябва да е с 2-3 волта по високо.Но това за което аз го ценя е че тока между управление и маса е около 40микроампера а при стаилизаторите 78 серия 10-15 милиампера. И ако съм на твое място бих сложил един високоомен делител на със напрежение U/2 минус 1,2волта в средната точка.А входа на 317-ката на +захранващото напрежение а извода му за упраление в средната точка .Така ще получиш изходно напрежение средното от делителя+1,2 волта което ще ти позволява доста по голям ток.Ако ти хареса идеята ми и решиш да я правиш помни че за точни показаня на уреда за измерване на средното напрежение то трябва да е под товар поне 5-6 милиампера
ПП.Няма да е лошо на изхода на средното напрежение да има посредователно свързан диод в права посока т.е да проуска +към изхода за да не се подаде положително напрежение на изхода на 317-ката спрямо регулиращия което да по голямо от входното. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Последната промяна е направена от bvgdzk на Съб Юли 24, 2010 15:11; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юли 24, 2010 8:30 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | И ако съм на твое място бих сложил един високоомен делител на със напрежение U/2 минус 1,2волта в средната точка. |
Може ,ама като падне напрежението тези минус 1,2 волта ще се променят и те ,по добре да ги създаде с два диода последователно. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ststefanov Опитен потребител

Регистриран на: 14 Дек 2004 Мнения: 1509
|
Пуснато на: Съб Юли 24, 2010 9:08 Заглавие: |
|
|
| Добре тогава, делител на входното напрежение наполовина, свързан към неинвертиращия вход на ОУ, инвертиращия - към изхода на LM317, изхода - към управлението на LM317. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ribolovec2 Активен потребител

Регистриран на: 20 Май 2008 Мнения: 86
|
Пуснато на: Пон Юли 26, 2010 11:43 Заглавие: |
|
|
Стефанов, решението, което предлагаш би трябвало да е нещо като прикачения файл, нали? Това не е ли на практика същото като
само че вместо BUF634, обсъждан в статията, предлагаш LM317 ?? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
the_bull Опитен потребител

Регистриран на: 31 Май 2007 Мнения: 660 Местожителство: Монтана(Студент в Русе)
|
Пуснато на: Пон Юли 26, 2010 11:53 Заглавие: |
|
|
А какво пречи да е ОУ с входен делител и изход буфериран от една комплементарна двойка. Може дори да са Дарлингтон транзистори. Само един резистор ще им се сметне който е база-емитер.Това е може би най евтиното и надеждно решение. Ако входния делител е потенциометър може да плава тази изкуствена 0. _________________ Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване." |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|