Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Търся схема на стабилизатор на напрежение и ток
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Дек 02, 2010 14:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Един въпрос - в схемата с LM311A на 18стр. от дейташийта на LM317 е необходимо отрицателно напрежение от 5V. Някакви идеи "от къде да го намеря"? Предполагам, че ако свържа този извод на маса ще се изгуби функцията на токоограничение. Ако използвам отделен (мрежов) трансформатор за схемата, няма да е проблем да му навия една намотка за 5V, но мислех да захранвам схемата с външен адаптор.

Последната промяна е направена от Wisi на Чет Дек 02, 2010 22:48; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tsvetkov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Окт 2003
Мнения: 392
Местожителство: Хитрино, Шуменско

МнениеПуснато на: Чет Дек 02, 2010 20:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Това напрежение ти е необходимо, за да "слезе" изходното напрежение близко до нулата. Може да го получиш много лесно с еднопътен изправител от същата намотка и да "ковнеш" с един ценеров диод.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Дек 02, 2010 21:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ми стана ясно как може да стане това, ако намотката има само два извода и се използва двупътно изправяне. Засега ще го оставя с трансформатор с 2х 12волта, на крайните изводи схема Грец, средния на маса (вярно че може да се използва и 1/3 Грец - еднопътно изправяне за -12в ) и на -12в. резистор, ценер към маса и т. н. Или имахте в предвид намотка с два извода, единия към катода на диод и анода на друг диод, другия на маса. Така:
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tsvetkov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 13 Окт 2003
Мнения: 392
Местожителство: Хитрино, Шуменско

МнениеПуснато на: Пет Дек 03, 2010 17:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно така.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikolai_nikolov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Дек 2007
Мнения: 365
Местожителство: гр.Русе

МнениеПуснато на: Съб Дек 04, 2010 0:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Това не ти ли върши работа?

hobby.neomontana-bg.com/kit24.htm
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
sathv
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Окт 2010
Мнения: 260
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Съб Дек 04, 2010 2:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Ти това което си го замислил за сериозна работа ли е или от типа "Млад конструктор"? Ако е за работеща машина там нещата са съвсем други. Използват се специализирани контролери с датчици следящи опъването на нишката, обороти и т.н. ,включително и датчик следящ за равномерното навиване на намотката по диаметър или ако искаш разтояние витка до витка. Софтуера на контролера си го пишеш сам според изисквянията ти. Ще ти трябва и механика , а не ремъчни шайби от касетофон. Остави ги тези стари схеми като LM317. По добре намали ракиите за да не ти треперят ръцете и навивай на усет.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Дек 04, 2010 9:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е "за сериозна работа".
hobby.neomontana-bg.com/kit24.htm - гледах го, но няма да свърши работа, тъй като при по-малко натоварване на мотора, оборотите са ниски, а при по-голямо високи, което би скъсало нишката, ако блокира. Също според http://kn34pc.com/construct/lz2xyz_regulator.html този регулатор не е от най сполучливите.
Засега въпросът е решен.

Благодаря за отговорите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals