Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

тонколони-направа
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
showMANiak
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 1094
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 18, 2005 15:22    Заглавие: Отговорете с цитат

electronics написа:
имам методики за изчисляване обаче е на руски език, ама горе долу се разбира за какво става дума
обаче още няма право да качвам неща в форума Confused
скоро ще кача информацията Wink

Laughing Laughing Laughing Laughing
Тва за правата ме разби Laughing Laughing
Прати ми го по мейла или го качи във файлообменника или ако не можеш дай аз да го кача.
_________________
Може и да бъркам.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kalin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 379

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 6:25    Заглавие: Отговорете с цитат

http://weba.d.la ->Software->bass box6
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Костадинов
Гост





МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 10:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Бас бокс е много добра програма за изчисляване на обема на озвучителното тяло но трябва да имаш параметрите на баса Very Happy което означава че ще е трудно да си изчислиш тонколона за някой ЛАМАР
Върнете се в началото
Vladi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Фев 2005
Мнения: 206
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2005 20:01    Заглавие: Отговорете с цитат

kd 503 написа:
MoToPsIHoPaD написа:
.....тези с които сам говорил правят такива но не казват никаква информация за из4исленията за6тото все пак това е бизнес но мога да те уверя само 4е не е толкова сложно колкото вика6 ти п.с: и нека да пи6ат хора които са запознати с моита тема

разбира се че като си запознат с основите и принципите на едно нещо е лесно
ти можеш без нищо да разбираш да затвориш един говорител в затворен обем и той ще свири Shocked
..........успех в тонколоно построяването!

Мога само да ви кажа, че не е толкова сложно да се направи субвоофер, не са нужни "толкова сложни" изчисления, просто трябва да се спазват основни правила при самото конструиране. И най-вече говорителят трябва да е качествен, цитирам:
kd 503 написа:
......обаче ако чуеш един суб(истински) ще загубиш ума знаеш ли какви звуци излизат бас хващам че не си и подозирал че съществуват......
-Това важи най-вече заради самият говорител на "суб(истински)".
Под качество нямам предвид да е само скъп, защото има говорители, които са на по приемлива цена и с тях може да се доближи желания ефект както при скъпите.
_________________
BE ON EDGE
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sk152
Гост





МнениеПуснато на: Нед Ное 12, 2006 1:34    Заглавие: Отговорете с цитат

ок, аз се занимавам с правене на колони (непрофесионално) от няколко години. правил сам колони с ка4ествени и некачествени говорители, но сам разбрал няколко основни неща:
1. най-важното е материялът на кутията. Западните автори препоръчват poly-fiber материяли(????), но знам че повечето от вас няма да намерят такива и се чудят какво още ще свърши достатъчно добра работа. аз предпочитам талашита пред чама от по-евтините материяли, тъй като лепилото уплътнява по-добре и резонира по ниските честоти. дъбът и букът са за предпочитане пред талащита, но са малко по-скъпи. череша избягвайте освен ако басиорът няма да вади честоти над 150 херца, което обикновено не се предпочита. Възмойно най-добрият материал е мраморът, но за неговата обработка и съединяване нямам ни най-малка представа. друго важно свойство на материала е дебелината му. винаги предпочитайте по-дебел материал. за 7 и 10 инча говорители можете да използвате материал с дебелина НАЙ-МАЛКО 15мм, а за по-големи говорители ПОНЕ 20мм. за мощен 12 инча говорител(под мощем разбираме минимум 500 вата реални) може дебелината да е 30мм, а за мощен 15 инча (600-700 вата реални) може да е 40мм( идеални). ако нямате нужната дебелина, но имате достатъчно материал може да направите двоен обков, което ще рече върху едната кутия да направите още един пласт от материяла. между двата листа сложете лепило(за дърво или С200), като предварително обработите двете повърхности НЕЖНО с едра шкурка и използвате МНОГО пирони( винтове не са нужни). целта е да се полу4и, един нормален дебел слой, без камери въздух между листите.
След като изберете подходящия материал е време да преминете към номер фактор номер 2:Планиране на вида кутия. Има 2 основни вида кутия, а именно отворени и затворени. в най-общи линии затворените кутии са малки и са по-добри за бас тип джаз тоест с най-висока точка на честотата от 60 до 90 херца. За по-незапознатите това означава бас тип туп-туп. баса се усеща сравнително по-дразнещо за ухото (силно). този тип кутия е идеален за по-малки или средни коли и за хора които искат да имат вса пак багажник. идеален е за слушане на чалга, джаз, метъл и всякаква музика с по-малко елементи на "пиу-пиу" и изкуствен бас( пак казвам идеална, което не значе че няма да се чува добре на друг тип музика). този тип колони е особено предпочитан и за много мощни говорители (1000 вата и нагоре реални), но такива говорители са обикновено на известни фирми в правенето на басиори(Kicker, Cerwin Wega, DUB, JL Audio i dr.) и си идват с книжка с инструкции за направа на конкретния говорител. Това е така тъй като при тях резонанса (вибрацията на материяла) е огромна и при по-дълги плоскости се получава изкривяванена звука. Другият тип колона "отворена" е по-голяма и малко по сложна за направа, тъй като при нея се изчислява и направата на бас рефлектор( дупка). Тя дава бас тип дуум-дуум и мах на честотата 20-30 херца до 50, а в другите честоти почти не се различава от затворената. идеална е за нисък бас и музика тип хип-хоп, техно и се чува определено по-добре отвън. никои себеуважаващ се "гъзар" ходещ по състезания за музика( не знам дали се правят такива в БГ) няма да отиде със затворен басиор. Така че ако имате някои говорител 100,200,300 вата или нещо подобно и просторен багажник, които не товарите редовно със "стока", покупки и вие си знаете още какво ви препоръчвам отворения тип колона. в т.3 ще разгледаме обема на тубата и размерите й, така 4е преди да си изберете типа колона я прочетете и измерете размерите на багажника си.
3. Обем и Размери на Тубата! Забелейка: размерите които ще дам са преблизителни и общи и не могат да гарантират перфектно представяне на говорителя!!! И така за 7 (17 см)инча говорител обем на затворена кутия от 9 до 20л. Пример: ако говорителя ви е да речем 70 вата реални то размерите(ширина, височина, дълбочина) на кутията могат да са 25см х25см х25см=15625, което ще рече 15.6 л( по средата на допустимите). от значение е големината на отвора за говорителя. винаги се стремете да имате поне по 1 см разстояние от отвора до най-близката вътрешна страна на материала. например: имате материал с дебелина 2 см и отвор с диаметър 18 см, това значи 18+2х2+2х1=24 см дължина на страната, на която ще е монтиран говорителя. 2 и 3 см до най-вътрешната точка също става(за по слаби говорители), но не пове4е тъй като това може да намали стабилността на носещата страна и да увели4и разонанса и кривенето(това важи за вси4ки размери говорители и за отворени колони). За говорител 10 инча(25 см) обема е между 17 и 28 л. Примерни размери:29х29х29см което е 24.3 л, но пак размерите зависят от формата и големината на отвора. за 12 ина4а(30 см) обема е 23 до 54л. примерни размери:35х35х35см, което е 42.8 л. за 15 ин4а (38 см) обема е от 40 до 65л, с примерни размери 42х42х36, което е 63.5 л. Винаги се вмествайте в тези размери и се стремете да клоните към горната граница, но не я преминавайте,защото след нея представянето на говорителя се влошава. За затворени колони виобикновено се смятат размерите за носещата страна и после се напасват размерите за дълбочината на колоната, така че да се вместите в нужния обем. По форма аз съм правил колони само с прави ъгли( паралепипед, квадрат и т.н.) така че не мога да ви кажа за овални форми и т.н., но правоъгълните са лесни за направа.
за отворени колони ви трябват бас рефлексове. тук сам експериметирал с много форми, но най-вайното което нау4их е 4е простото си е най-добро. отвор с правоъгълна форма ще върши добра работа. тук ще си позволя да вмъкна няколко думи за формата от която сам най-доволен, тъй като тъкмо за нея ще дам размери и обеми. грубо казано колоната е с ширина 2 пъти по-малка от височина и дълбочина около 60% от височината. Пример колоната е широка 5 висока 10 и дълбока 6, но все пак трябва да натъманите размерите в зависимост от големината на отвора за говорителя и обема. другата особеност е вида на бас рефлектора( правоъгълна тръба от която излиза въздух). направете я така че долната и стена да е стената на цялата колона, т.е да е в най-долния и край. лявата и дясната страна също да са лявата и дясната страна съответно на колоната. за горна страна трябва да се монтира допълнителна преграда(стена) която НЕ СТИГА до задната страна на колоната, а е захваната за лявата, дясната и носещата страна. по този начин се получава отвор отвътре в задната част на колоната. така въздуха преминавайки през него се завихря, резонира допълнително увеличава интензитета(силата) си и изкарва необходимят ни дуум-дуум звук. А сега за обемите и размера на бас рефлекса. за 7 инча говорителобем от 18 до 27л и размер на външния отвор от 91 до 122 кв.см(следователно за около 23л ще са нужни около 105 кв. см отвор-пропорция) дълбочината на вътрешната преграда варира от 90% дълбо4ина на колоната до 60% дълбочина на колоната. с това искам да кажа че колкото е по малък външния отвор толкова по-малък е и вътрешния- пак пропорция това важи за всички размери говорители. за 10 инча говорител обема е 35 до 60 л, с външен отвор от 185 до 220 кв. см. за 12 инча обем от 48 до 90 и големина на външния отвор от 215 до 255; за 15 ин4а говорител обем от 80 до 160л. и размер на външния отвор от 260 до 360 кв см.
И така след като си изберете подходящата туба за вашия вкус и багажник, изчислите размерите и обема й, оразмерите плоскостите й и ги нарежете идва ред на сглобяването. използвайте по 4-6 винта на стена и 5-10 пирона, за по маломощните говорители може и по малко. знам че звучи много но трябва наистина да е здраво направена. за отворените туби желателно е да сложете и малки(5х5см) дървени триъгълничета от вътрешната страна между две плоскости и да ги заковете по този ъгъл с по 2-3 пирона. те ще допренесат за допълнителна здравина на конструкцията. като превършете с тази задача сложете и силикон по вътрешната страна на ъглите, като го размажете с четка за да слегне добре в евентуалните фуги. накрая напълнете 50% от обема на тубата с вълнен плат(които не е сгънат, а намачкан) и го заковете с малки пирони по страните. подобна работа ще свърши вата, памучен плат и дунапрен(на малки колкото орех късчета). ако я пълните с дунапрен слойете някаква рехава мрежичка на вътрешния отвор, за да не излиза през него. поставете конектор за кабелите на говорителя на някоя страна в дупка която предварително сте одрязали. може да облицовате тубата с плат(мокет) или да я боядисате. поставете кабели на говорителя и го свържете с вътрешната част на конектора. Тубата е готова! ако имате подходящия материал и не се налага да го купувате цялото удоволствие с пирони винтове кабели конектори и т.н. схте ви излезе не повече от 10-30 лв зависи дали ще купувате плат и откъде и при един начинаещ с подходящи инструменти за 2 дни не повече сте готови. Лично за мен тубата оказва най-голямо значение за силата и качеството на баса. виждал съм един да печели music contest в Чикаго с 2 х 10 инча говорители от по 200 вата и 200 л туба. все пак колкото повече ватове и площ толкова повече налягане в ушите, но и усилвател, динамо, кондензатор и шумоизолация на багажника имат голямо значение! Надявам се гайда да ви е помогнал и успех в начинанието "правене на туба".
За разяснения и подробности относно размер и обеми, както и въпроси за други подобни можете да ми пишете на мейл [email protected]
чесно, мързи ме да редактирам правописни грешки така че ще ме извините!
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals