Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Питане за мерене на малки съпротивления.
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mirk
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 08 Окт 2007
Мнения: 59

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2011 22:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Bobcho ето я и схемата http://store.picbg.net/pubpic/79/A8/49a591cf1e9679a8.JPG

Сега като си разгледах документацията в предния пост съм се заблудил относно стойноста на тока но идеята си е съшата. Генератора на ток е за ток Io=100mA Неизвестното съпротивление го намирам като Rx=Ux/Io при ток настроен точно на 100мА напрежението отчетено в mV на обхват 200mV ми дава съпротивлението в mΩ т.е. на показание 199.9mV съответства 1999mΩ. Точноста зависи от това колко точно си настроиш генератора на ток. Схемата малко трудно настройва последния разряд точно на 100.0мА въпреки че използвам многооборотен потенциометър. Явно трябва да измисля друг начин за по точна настройка. Окъсяващия бутон на изхода се натиска при свързана схема понеже генератора не бивало да остава с отворен изход без свързан товар.

Ето и една демонстрация http://store.picbg.net/pubpic/DD/0D/babde1e31b1edd0d.jpg не ми се играеше посред нощ да настройвам генератора и затова показва дразнещата единица накрая Wink

А някой може и да даде идея как по точно да настроя токовия генератор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
k810
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 1687
Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2011 22:37    Заглавие: Отговорете с цитат

В схемата на неизвестен за сега ,друг руски ESR метър, за генератор на ток е използван ценер и транзистор(и тример). Във форума на нбс-себт бях пуснал линк към него. В моето изпълнение е със стабилизатор на 5 в с малък толеранс за по-точно.
За още по точно,във настройката на софтуера има опция да се въведе с бутоните ръчно истинската стойност на тока,в случай че не сте го доизпипали с тримера.

За момента нямам време да го сравня с омметъра на мегаомметъра от снимката.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Яну 14, 2011 23:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Фикри, Шунтове не се мерят а се изчисляват изработват и при нужда се донастройват чрез приплъзване / отнемане на материал или добавяне на материал. Прецизното измерване на шунт се компрометира от преходното съпротивление в контактните зони.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Юли 2005
Мнения: 1673
Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Съб Яну 15, 2011 8:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ви за акълите момчета. Излезе,че аз досега само съм ял, а то само с ядене не ставало. Smile
Въпроса ми беше конкретен и ясен: Може ли....(виж първия пост).
Той беше свързан в подтекст с това дали да си купя цифров ESR-метър или не.
Отговора на Radko ме удовлетворява.
_________________
http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
k810
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 1687
Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Съб Яну 15, 2011 20:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Можело и с ESR, 2х0.82 ома в паралел
снимката
http://dtmf.snimka.bg/photos-from-gsm/test-na-sonyericsson-k750.2486.22094803.big
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dany_M
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Окт 2009
Мнения: 24
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Яну 16, 2011 8:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз вчера си купих ESR/LOW-OHM METER някаква марка CEDELEC. Доколкото знам, има такова село в Благоевградско - Седелец.

Като и да е. Та измерих и аз в паралел два резистора по 0.1 с точност 2% и ми показа 0.04 По точно .04, тъй като е двуразряден индикатора.

Много съм доволен от уреда, но там откъдето го купих е 130лв. Струва ми се малко скъп.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gengan
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 23 Юни 2007
Мнения: 72
Местожителство: Silistra

МнениеПуснато на: Пон Яну 17, 2011 13:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Драги Фикри Нури, прави са колегите, които ти казват, че най-добре се измерва ниско R с мостови уреди, да ама са доста скъпи и трудно достъпни. Може да се постигне задоволителна точност чрез косвен метод, по закона на Ом, За целта са ти неодходими 2 цифрови мултицета, единият да измерва тока (на обхват 20А), а с другият да мериш пада на напрежение вурху шунта (на обхват 200mV) и смяташ по закона на Ом. Ще ти трябва разбира се и мощен захранващ източник на DC и реостат за регулиране на тока. За шунт 0,05 ома ще трябва да му пуснеш ток поне 2,0 А, при което с 2-рия мултицет трябва да получиш 100 миливолта. Пробвал съм го метода, достатъчно точно измерва, пожелавам ти успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
penkeler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Ное 2006
Мнения: 338
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Яну 22, 2011 22:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Може би е малко късно, но мисля, че си струва да се погледне това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mirk
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 08 Окт 2007
Мнения: 59

МнениеПуснато на: Съб Яну 22, 2011 23:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Ха, та това си е моя метод само с по различна схема на токовия генератор и сабрано в отделен уред. Ще взема да я пробвам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals