| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:09 Заглавие: |
|
|
Аз в случая използвам две крушки по 10 W / 12 V в двете рамена на мястото на предпазителите. Това лампа в първичната не съм го пробвал вероятно е по-удачно. Мисля, че едно 5-10 мА е напълно достатъчно за да свири нормално усилвателя. Няма чуваема разлика с по-голям ток.
Относно диодите колектор емитер на крайните транзистори те са да обират евентуални пикове. Понякога не се използуват ако транзисторите издържат по-високо напрежение. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:27 Заглавие: |
|
|
Никой не каза за резисторите по 90ом от захранването към транзисторите?
http://valery.snimka.bg/other/drugi.365664.0.big
Последната промяна е направена от VaLy0 на Съб Фев 12, 2011 16:54; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:49 Заглавие: |
|
|
Може и без тях но те подобряват усилването на дарлингтона при малки токове. Освен това дават възможност на крайните транзистори да работят на по-високо напрежение. Те имат специфично напрежение K-E което е най-високо когато има съпротивление между Б-Е от порядъка на 100 ом. Ако са оставени хвърчащи то е по-ниско. Но по-добре с тях.
Още нещо този диод който е последователно на базата на драйвера не се слага на радиатора  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:57 Заглавие: |
|
|
Ами как тогава намазан с паста тоя 1N4007-няма как да се намаже с паста а и да се сложел максимално близо до Т-те? Демек на самата платка да е по-близо до Т-те,така ли да го разбирам? Ако е така те са ми близо на има няма 1см  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 17:30 Заглавие: |
|
|
| Има как правиш си планки метални с едно или две самонарезни винтчета и ги прикрепяш към радиатора от някаква по-тънка ламарина. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 20:03 Заглавие: |
|
|
Мога да си взема малки радиаторчета и на тях да ги сложа диодите, но си мисля друго-ако сложа по два диода вместо един няма ли да се реши проблема със загряването им? Някъде бях гледал така направена схема с по два  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
radev Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009 Мнения: 658 Местожителство: Sofiq
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 21:28 Заглавие: |
|
|
Най добре пробвай да намалиш съпротивлението в рамената от 270ома на 150ом. А на входа паралелно на 100ком 560pF кондензаторче. _________________ Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Съб Фев 12, 2011 22:32 Заглавие: |
|
|
До колкото си спомням използването на p-n-p и n-p-n транзистори като двойка се нарича "комплементарна двойка".И при такива двойки изискването към тях е да са с еднакъв коефициент на усилване допустима разлика -15%. .Така че ако искаш да имаш нещо подобно вземай една кофа с транзистори и ги подбирай да са с максимално еднакво усилване.Иначе ще ти се вземе акъла докато го пуснеш да свири и то без да разбереш как е станало и къде си грешил. Диодите служат за температурна компенсация на ценерите.Едните са са са с положителен а другите с отрицателен температурен коифициент. и си ги слагай на платката да са близо до ценерите.Или пък като искаш да пуснеш каквато и да е схема научи кой елемент за какво служи
Резисторите от 90 ома не са критични но е добре да ги има и да са с еднаква стойност. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
no money Опитен потребител

Регистриран на: 02 Яну 2006 Мнения: 198 Местожителство: Бургас/Созопол
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 7:03 Заглавие: |
|
|
Хмм..... сигурен ли си в това, което твърдиш:
| Цитат: | | ...Диодите служат за температурна компенсация на ценерите.Едните са са са с положителен а другите с отрицателен температурен коифициент.........и си ги слагай на платката да са близо до ценерите |
Диодите стабилизират температурно тока на покой на мощните транзистори и заради това трябва да са на радиатора.
Освен това е желателно а не задължително условие коефициента на усилване по ток да е еднакъв. В общия случай този краен с по-малък би товарил драйвера си повече..... В практиката е прието 10% толеранс да се счита за приемлив обаче.
Иначе, това е "прословутата" схема на 741 в режим на "късо съединение". Забележи товара й от 33 ома. Сигнала се сваля от захранването й където се получава пад, заради сработването на вградената защита на 741. Този трик се използва за да се избегне скоростното ограничение на нарастването на изходното напрежение на ОУ, което при типичното му свързване е много недостатъчно за по-високи мощности.
Освен капризноста около температурната стабилизация, самата схема е податлива и на самовъзбуждане.
Една от причините може да е самият конкретен екземпляр 741 и тогава се налага да го скопиш с кондензатор между 4 и 7 крак на ОУ.
С промяната на 270 омовите резистори настройваш тока на покой, като при по-малка стойност и той пада (както предложи по-горе radev).
П.П. Сега виждам, че твоята схема се различава от "оригинала" с тези 90 омови резистори опитващи се да вкарат в клас А и крайните... Е сега вече настройката трябва да става поотделно за двете каскади.
Не е зле да боднеш и по един емитерен на крайните..... _________________ Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 9:00 Заглавие: |
|
|
| no money написа: | | Не е зле да боднеш и по един емитерен на крайните..... |
Колко предлагаш да е той  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|