| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
no money Опитен потребител

Регистриран на: 02 Яну 2006 Мнения: 198 Местожителство: Бургас/Созопол
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 9:32 Заглавие: |
|
|
Например 0.3-0.5 ома. Твоя екземпляр с какви напрежения го захранваш? _________________ Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 9:54 Заглавие: |
|
|
| Колегите, даващи отговори са прави, но пропускат да споменат една от най-вероятните причини за "изгаряне" на транзистори веднага при включване или малко време след това - възбуждане. 741 има вътрешна компенсация, оразмерена за класическото свързване. Когато се се включат допълнителни усилвателни елементи, собствената компенсация не върши работа. Възбуждането не винаги се "чува" и се вижда само с осцилоскоп. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 10:22 Заглавие: |
|
|
+-36.5V |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
no money Опитен потребител

Регистриран на: 02 Яну 2006 Мнения: 198 Местожителство: Бургас/Созопол
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 10:31 Заглавие: |
|
|
Ооо....ясно, имах подобни съмнения, за това и попитах.
Ще продължаваш да пукаш транзистори. Трябва да си преизчислиш стойностите на резисторите за по-високите напрежения за да влезе в режим. Тя схемата на ниските напрежения е нестабилна а на високите още повече.... А и BD-тата няма да издържат. Едно време ползвах едни 40 и 60 ватови 2Т-та за драйвери при 2х33V и пак се случваше да умират..... Крайните 2N3055 или KD502/3. _________________ Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 10:41 Заглавие: |
|
|
И как ще го видя това възбуждане след като те веднага горят?
Говориш за тея които каза по горе ли - 0.3 0.5ом на емитерите ?
Не се отговаря с този бутон И като се присетиш за още нещо си има бутон EDIT вместо да плющиш пост след пост |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
no money Опитен потребител

Регистриран на: 02 Яну 2006 Мнения: 198 Местожителство: Бургас/Созопол
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 11:06 Заглавие: |
|
|
Не, говоря за всички резистори в схемата участващи в постояннотоковите режими.
Емитерните ще внесат допълнителна температурна стабилност на крайните. Принципно играят ролята на локална ООВ. _________________ Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Нед Фев 13, 2011 16:59 Заглавие: |
|
|
Ценерите са ти за 19-22 волта. т.е. Eзахр - 16-18 V
Освен това с това напрежение +/- 36V си за 100 W на 4ом. за което тия крайни KD607/617 не са много подходящи Няма гаранция че и ОУ ти е здрав.
Второто нещо е ако си направил мостово включване на две стъпала се слага товар 8 ом а не 4 ом. Не че не може но транзисторите ти няма да устискат със сигурност при по-голяма мощност. Тя ще е теоретично 400 вата ако издържа и захранването. В оригиналната статия имаше пример за такова включване получаваха до 250-300 вата. Ако е с КD503 или 2N3055 (истински не ментета) би трябвало да стане. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Пон Фев 14, 2011 10:29 Заглавие: |
|
|
Вчера подкарах едното стъпало-крайните ми са различни, но това беше само за експеримента- KU607 и KT819ГМ. Имам и КТ818БМ но той е с по слабо напрежение и не исках да рискувам. Пробвах с различен ток, но разлика в звука не усетих. Последно го оставих на 40mA. Резисторите от захранването към емитера на драйвера и базата на крайния ги сложих по 100ома. Диодите на базите на драйверите ги махнах и сложих мост. Напрежението на ценерите е 17.5V. При работа около 30мин усилен малко след средата драйверите съвсем леко се стоплиха-може да се каже че е нищожно, крайните и те много малко. Тока на покой се промени с около 10-15mA. Довечера ще включа и другото стъпало и да уточня- до сега не съм ги включвал мостово! Просто им връзвах захранванията общо за да тръгнат и двете по отделно и тогава изгаряха!
Забелязах нещо друго- тея резистори между драйверите и крайните като ги сложих при изключване и включване на захранването изпуква говорителя, а като ги нямаше това пукане го нямаше или се чува съвсем леко! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
VaLy0 Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2011 Мнения: 14 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Пон Фев 14, 2011 21:08 Заглавие: |
|
|
Това беше най-великото изгаряне!!!!!!!! Тоя път всичките 8 транзистора заминаха.
Първо ги подкарах двете стъпала едно по едно, нагласих им тоците на 40mA после им вързах захранванията общо за двете стъпала, само че махнах лампите и директно от захранването(кондензаторите) ги закачих към платките и светна!!!
Незнам вече кво да правя. Ква е логиката като са с общо захранване да изгарят? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|