Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

НЧУ-741- изгарят транзистори.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
no money
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2006
Мнения: 198
Местожителство: Бургас/Созопол

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 9:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Например 0.3-0.5 ома. Твоя екземпляр с какви напрежения го захранваш?
_________________
Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 9:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Колегите, даващи отговори са прави, но пропускат да споменат една от най-вероятните причини за "изгаряне" на транзистори веднага при включване или малко време след това - възбуждане. 741 има вътрешна компенсация, оразмерена за класическото свързване. Когато се се включат допълнителни усилвателни елементи, собствената компенсация не върши работа. Възбуждането не винаги се "чува" и се вижда само с осцилоскоп.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 10:22    Заглавие: Отговорете с цитат

no money написа:
....

+-36.5V
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
no money
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2006
Мнения: 198
Местожителство: Бургас/Созопол

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 10:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Ооо....ясно, имах подобни съмнения, за това и попитах.
Ще продължаваш да пукаш транзистори. Трябва да си преизчислиш стойностите на резисторите за по-високите напрежения за да влезе в режим. Тя схемата на ниските напрежения е нестабилна а на високите още повече.... А и BD-тата няма да издържат. Едно време ползвах едни 40 и 60 ватови 2Т-та за драйвери при 2х33V и пак се случваше да умират..... Крайните 2N3055 или KD502/3.
_________________
Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 10:41    Заглавие: Отговорете с цитат

ikarlo написа:
....

И как ще го видя това възбуждане след като те веднага горят?

no money написа:
...

Говориш за тея които каза по горе ли - 0.3 0.5ом на емитерите ?

Exclamation Arrow Не се отговаря с този бутон Exclamation И като се присетиш за още нещо си има бутон EDIT вместо да плющиш пост след пост Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
no money
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2006
Мнения: 198
Местожителство: Бургас/Созопол

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 11:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Не, говоря за всички резистори в схемата участващи в постояннотоковите режими.
Емитерните ще внесат допълнителна температурна стабилност на крайните. Принципно играят ролята на локална ООВ.
_________________
Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 16:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Ценерите са ти за 19-22 волта. т.е. Eзахр - 16-18 V
Освен това с това напрежение +/- 36V си за 100 W на 4ом. за което тия крайни KD607/617 не са много подходящи Smile Няма гаранция че и ОУ ти е здрав.
Второто нещо е ако си направил мостово включване на две стъпала се слага товар 8 ом а не 4 ом. Не че не може но транзисторите ти няма да устискат със сигурност при по-голяма мощност. Тя ще е теоретично 400 вата ако издържа и захранването. В оригиналната статия имаше пример за такова включване получаваха до 250-300 вата. Smile Ако е с КD503 или 2N3055 (истински не ментета) би трябвало да стане.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Пон Фев 14, 2011 10:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Вчера подкарах едното стъпало-крайните ми са различни, но това беше само за експеримента- KU607 и KT819ГМ. Имам и КТ818БМ но той е с по слабо напрежение и не исках да рискувам. Пробвах с различен ток, но разлика в звука не усетих. Последно го оставих на 40mA. Резисторите от захранването към емитера на драйвера и базата на крайния ги сложих по 100ома. Диодите на базите на драйверите ги махнах и сложих мост. Напрежението на ценерите е 17.5V. При работа около 30мин усилен малко след средата драйверите съвсем леко се стоплиха-може да се каже че е нищожно, крайните и те много малко. Тока на покой се промени с около 10-15mA. Довечера ще включа и другото стъпало и да уточня- до сега не съм ги включвал мостово! Просто им връзвах захранванията общо за да тръгнат и двете по отделно и тогава изгаряха!
Забелязах нещо друго- тея резистори между драйверите и крайните като ги сложих при изключване и включване на захранването изпуква говорителя, а като ги нямаше това пукане го нямаше или се чува съвсем леко!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Пон Фев 14, 2011 21:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Това беше най-великото изгаряне!!!!!!!! Тоя път всичките 8 транзистора заминаха.
Първо ги подкарах двете стъпала едно по едно, нагласих им тоците на 40mA после им вързах захранванията общо за двете стъпала, само че махнах лампите и директно от захранването(кондензаторите) ги закачих към платките и светна!!!
Незнам вече кво да правя. Ква е логиката като са с общо захранване да изгарят?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals