 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
ivanovbg Опитен потребител

Регистриран на: 14 Ное 2009 Мнения: 372
|
Пуснато на: Сря Мар 16, 2011 9:05 Заглавие: |
|
|
Mани тая жица и сложи проводник-ако не стане-тел.
Повече инфо дай за какво ,къде ,как и т.н.Ще изпокараш колегите. _________________ Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
PR1KA3L1BK0 Опитен потребител

Регистриран на: 23 Ное 2006 Мнения: 119 Местожителство: София Студентски град
|
Пуснато на: Сря Мар 16, 2011 11:23 Заглавие: |
|
|
Абе колеги, човека пита колко квадрата проводник да вземе за 12А. Лично според мен му трябват две формули:
- закон на Ом:
U=I*R [V], където:
U - напрежение [V]
I - ток [A]
R - съпротивление [Ohm]
- съпротивление на проводник:
R=q*l/s [Ohm], където:
R - съпротивление [Ohm]
q - специфично съпротивление на материала [Ohm*m^2]
l - дължина на проводника [m]
s - напречно сечение на проводника [m^2]
За q погледни тук.
Ако става въпрос за мрежовото напрежение, по-добре го вземи 230-240 дори 250 V.
Успех !!!
ПП: Относно колегите които ще коментират този пост. Знам че най-вероятно става въпрос за променливо напрежение, където се работи с комлексните стойности на величините, но мисля че така получените резултати, ще са приблизително точни или с пренебрежима грешка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nkkalfa Нов потребител

Регистриран на: 13 Фев 2010 Мнения: 13 Местожителство: kostinbrod
|
Пуснато на: Сря Мар 16, 2011 20:55 Заглавие: |
|
|
| кязъм написа: | | Знам много добре колко трябва да е..... |
В такъв случай захранване на апартамент с инсталирана мощност 15 KW приблизително 71 А с колко дебел проводник ще се захрани ?
Има наредба номер 3 в която са дадени таблици за различни кабели/алуминиев,меден,едножилен;различни начини на полагане и т.н.
На практика 8-10А/мм2 е най често използвано съотношение.При определени условия може да се оразмери и 15А/мм2.когато охлаждането е добро.Когато дължината е голяма тогава се изчислява по допустим пад на напрежение. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
resprom Опитен потребител


Регистриран на: 06 Мар 2011 Мнения: 163
|
Пуснато на: Чет Мар 17, 2011 14:39 Заглавие: |
|
|
| Мерси PR1KA3L1BK0. Ама на мен ми тряя горе долу да си сметна не да е с абсолиутна то4ност ..... и добрепримерно ви казвам тряя ми проводник по които протича ток 12 ампера и 12 волта (примерно)... вия ша ми го сметнете добре, ама за по нататък ма интересува аз да си го смятам не през 5 минути да ви питам едно и също нещо |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Мар 17, 2011 15:01 Заглавие: |
|
|
| resprom написа: | | ....Ама на мен ми тряя .... |
В този форум има доста хора , които са инженери в областта на електротехниката и електрониката и работещи по специалността , обясни ти се (и пряко , и косвено ) , че няма такава формула - хем проста , и хем общовалидна , а ти пак ....
Трябва ти доста четене и доста опит , за да определяш така с един поглед нещата , има доста фактори , които не влизат във формулата , но трябва да се вземат предвид .
За конкретното 12V / 12А тук вече трябва да се съобрази основно спада на напрежение върху кабела . Трябва да се има предвид дължината на кабела , допустимия спад (за CarAudio например) аз бих препоръчал да се смята на максимален спад най-много 0.5V ..... и така .... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|