Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за дебелината на жица
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Модераторско кошче



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivanovbg
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Ное 2009
Мнения: 372

МнениеПуснато на: Сря Мар 16, 2011 9:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Mани тая жица и сложи проводник-ако не стане-тел. Very Happy
Повече инфо дай за какво ,къде ,как и т.н.Ще изпокараш колегите.
_________________
Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност Smile
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
PR1KA3L1BK0
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Ное 2006
Мнения: 119
Местожителство: София Студентски град

МнениеПуснато на: Сря Мар 16, 2011 11:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе колеги, човека пита колко квадрата проводник да вземе за 12А. Лично според мен му трябват две формули:
- закон на Ом:
U=I*R [V], където:
U - напрежение [V]
I - ток [A]
R - съпротивление [Ohm]
- съпротивление на проводник:
R=q*l/s [Ohm], където:
R - съпротивление [Ohm]
q - специфично съпротивление на материала [Ohm*m^2]
l - дължина на проводника [m]
s - напречно сечение на проводника [m^2]
За q погледни тук.
Ако става въпрос за мрежовото напрежение, по-добре го вземи 230-240 дори 250 V.

Успех !!!

ПП: Относно колегите които ще коментират този пост. Знам че най-вероятно става въпрос за променливо напрежение, където се работи с комлексните стойности на величините, но мисля че така получените резултати, ще са приблизително точни или с пренебрежима грешка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nkkalfa
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 13 Фев 2010
Мнения: 13
Местожителство: kostinbrod

МнениеПуснато на: Сря Мар 16, 2011 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

кязъм написа:
Знам много добре колко трябва да е.....

В такъв случай захранване на апартамент с инсталирана мощност 15 KW приблизително 71 А с колко дебел проводник ще се захрани ?
Има наредба номер 3 в която са дадени таблици за различни кабели/алуминиев,меден,едножилен;различни начини на полагане и т.н.
На практика 8-10А/мм2 е най често използвано съотношение.При определени условия може да се оразмери и 15А/мм2.когато охлаждането е добро.Когато дължината е голяма тогава се изчислява по допустим пад на напрежение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
resprom
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 06 Мар 2011
Мнения: 163

МнениеПуснато на: Чет Мар 17, 2011 14:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Мерси PR1KA3L1BK0. Ама на мен ми тряя горе долу да си сметна не да е с абсолиутна то4ност ..... и добрепримерно ви казвам тряя ми проводник по които протича ток 12 ампера и 12 волта (примерно)... вия ша ми го сметнете добре, ама за по нататък ма интересува аз да си го смятам не през 5 минути да ви питам едно и също нещо
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Мар 17, 2011 15:01    Заглавие: Отговорете с цитат

resprom написа:
....Ама на мен ми тряя ....


В този форум има доста хора , които са инженери в областта на електротехниката и електрониката и работещи по специалността , обясни ти се (и пряко , и косвено Smile ) , че няма такава формула - хем проста , и хем общовалидна , а ти пак ....

Трябва ти доста четене и доста опит , за да определяш така с един поглед нещата , има доста фактори , които не влизат във формулата , но трябва да се вземат предвид .

За конкретното 12V / 12А тук вече трябва да се съобрази основно спада на напрежение върху кабела . Трябва да се има предвид дължината на кабела , допустимия спад (за CarAudio например) аз бих препоръчал да се смята на максимален спад най-много 0.5V ..... и така ....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Модераторско кошче Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals