| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
saltunian Нов потребител

Регистриран на: 20 Мар 2011 Мнения: 2
|
Пуснато на: Нед Мар 20, 2011 7:45 Заглавие: 220v/50hz => 110v/60hz |
|
|
Имам следния проблем: Занимавам се с морска акваристика и установих, че един определен специфичен вид помпи на практика се произвеждат само за американския пазар, а там честотата на мрежата е 60хз. Взех си една такава помпа, но работи доста неефективно, което естествено с обяснява с пада в честотата и невъзможността от развиване на пълни обороти. Просто свалям напрежението с трансформатор но явно ми трябва и преобразовател на честотата. Въпросът ми е: Откъде може да се намери подобно устройство и/или някой има ли идея как може да се направи.
Благодаря |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
mishomvp Опитен потребител

Регистриран на: 17 Авг 2004 Мнения: 2357 Местожителство: Златоград
|
Пуснато на: Нед Мар 20, 2011 15:16 Заглавие: |
|
|
Дай да видим поне помпа какво представлява. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
saltunian Нов потребител

Регистриран на: 20 Мар 2011 Мнения: 2
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ststefanov Опитен потребител

Регистриран на: 14 Дек 2004 Мнения: 1509
|
Пуснато на: Нед Мар 20, 2011 15:47 Заглавие: |
|
|
На най-голямата отляво ми се струва, че има европейско "Шуко".
На всички останали пише "110V/60Hz", а на тази - не.
Ако е така, май произвеждат и за Европа.
Иначе може би ще стане с някой инвертор за регулиране на ел. мотори, но не съм сигурен. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
gakal Опитен потребител

Регистриран на: 17 Мар 2007 Мнения: 687 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Нед Мар 20, 2011 16:33 Заглавие: |
|
|
Ако не успееш да си намериш готов преобразувател, можеш да ползваш закупен пак от щатите конвертор 12 / 24V to 110v / 60 Hz, а съответните 12V или 24V ще получиш от закупен тук изправител. И двата преобразувателя трябва да са съобразени с мощността на помпата ти. Къде излиза икономическата "файда" от тези преобразувания само ти можеш да си сметнеш.
Успех! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Radko Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юни 2004 Мнения: 708
|
Пуснато на: Нед Мар 20, 2011 16:38 Заглавие: |
|
|
Като идея - може например да се бутне малко задаващия генератор на инвертор 12V - 220 V, да работи на честота 60 Hz. Наистина, не е много добре издържано от техническа гледна точка (веднъж правиш 12 V, после ги правиш на 220 V 60 Hz, и после ги понижаваш на 110 V), но става с конвенционални устройства, без да е нужно да се разработва специален уред.
А като по-сложно за изпълнение - на същата база - на инвертора, настроен на 60 Hz, - да се преработи да се захрана направо от мрежата, и изходното напрежение да се преработи за 110 V. Но това би изисквало доста експериментиране. _________________ skype: radko56 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Мар 24, 2011 10:06 Заглавие: |
|
|
| Такова нещо правих за една копирна машина, която свиваше единия размер заради честотата на мрежата. По-точно това беше преобразувател след понижаващ трансформатор 220/110V. Не пазя схемата, но беше опорен генератор с делител до 60Hz (мисля 4060) и след това пълен мост с КТ812А. Напрежението е почти правоъгълно, но мащината не се разсърди много. Само, че в копирката този мотор работи в ПВ режим. За помпата може да не е добре, ако работи нонстоп. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|