 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
rosenmvr Нов потребител

Регистриран на: 15 Ное 2008 Мнения: 22
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2012 19:57 Заглавие: |
|
|
| Колеги това са снимки на клапата , както и измерените стойности на ТПС-са. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ivanovbg Опитен потребител

Регистриран на: 14 Ное 2009 Мнения: 372
|
Пуснато на: Пет Юни 29, 2012 13:08 Заглавие: |
|
|
Моторчето се управлява с 500херца и ШИМ. Потенциометрите се захранват с 5 волта и от тях се излиза сигнал от 0-5волта и 5-0 волта за да се следи колко е отворен.
Като гледам ще ти трябва комп за управление
Не знаеш с какво се захващаш и .... Ако искаш се свържи с Младен от ДЕК. И те имат такава разработка с газов инжекцион. _________________ Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
AA Опитен потребител

Регистриран на: 28 Юни 2004 Мнения: 730 Местожителство: ВеликоТърново
|
Пуснато на: Пет Юни 29, 2012 15:21 Заглавие: |
|
|
| ivanovbg написа: | Моторчето се управлява с 500херца и ШИМ. Потенциометрите се захранват с 5 волта и от тях се излиза сигнал от 0-5волта и 5-0 волта за да се следи колко е отворен.
Като гледам ще ти трябва комп за управление
|
Тя работата няма да стане от един път. Мисля, че може да се подходи по следния начин - прави се генератор на ШИМ с честота 500 Hz и се вижда при какъв коефициент на запълване какво е положението на клапата. При това се измерват и напреженията, които излизат от потенциометрите следящи положението - един вид свалят се характеристиките на движение на клапата на масата. Измерва се и какво напрежение идва от педала на газта при различните му положения. Решаваш колко да е отворена клапата при различните положения на педала на газта и според това според това как схемно е решен генератора на ШИМ-а се настройват границите според напрежението. Това предполага че ШИМ-а е добре да се управлява с напрежение. Всичко това се прави на масата без никакво участие на колата.Ще се получи някаква характеристика на регулиране на клапата, коато може вече да се изпробва на колата. До момента въобще не говорим за включване на потенциометрите за следене на положението. За тях си мисля че трябва да се мисли на по-късен етап.
Разбира се това едва ли ще е оптималното състношение положение на газта/положение на клапата.Вероятна ще се наложи да се експериментира и припасва някаква карта на положенията.
Като че ли добър избор за експерименти ще е платка ARDUINO - изхода и ШИМ е 490 Hz и се програмира лесно. С нея лесно ще се сменят различни карти на управление а има и достатъчно входове, през които да влиза информация за положението.
Разбира се схемата може да стане и с операционни усилватели (има много схеми за ШИМ - примерно http://www.solorb.com/elect/pwm/pwm2/ но няма да е лесно да се сменят различни карти на управление - но то може и да не е необходимо закона да е някакъв примерно много нелинеен.
След като се постигнат задоволителни резултати вече може да се мисли за включване на потенциометрите за положението с цел повишаване на сигурността на цялата история.
Всичко писано е при положение че управлението е с ШИМ. Аз поне нямам идея така ли е - предполагам че цитираното най-горе е вярно. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
gigant Опитен потребител

Регистриран на: 23 Ное 2011 Мнения: 960 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юни 29, 2012 16:03 Заглавие: За ШИМ-а |
|
|
Едва ли. Като гледам снимките, няма никакъв контролер - на куплунга излизат клемите на моторчето и потенциометрите. Така че с ШИМ (или все едно с напрежението) ще да се управлява скоростта на отваряне и затваряне на клапата, а не позицията. Ако пружината, дето връща клапата, е много силна и успява да спре моторчето при ниско напрежение, може да се получи някакво подобие на позициониране. Но то ще е толкова неточно, че няма никакво практическо приложение. Само с контролер може да стане - има задание (може да е с ШИМ, напрежение, честота и какво ли не друго), има обратна връзка по положение от потенциометрите, и контролера се грижи да ги уеднакви по някакъв начин като върти моторчето напред-назад.
Ако има някаква платка с чипове някъде под пластмасата - тогава най-вероятно е стандартна сервомашина. Управлението на такова серво е посредством ширината на импулс с продължителност 1мс за средно положение, 0.5/1.5мс за двете крайни положения, по спомени +/-50градуса. Имаше и някакво допълнение за машини с по-голям ъгъл на отклонение, ама не го помня. Характеристиката е линейна. Честотата не е фатална, по стандарт трябва да е от 50 до 500Hz, период над 20мс се възприема като невалидно управление и машинката трябва да го игнорира. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sheki Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2002 Мнения: 425 Местожителство: Златоград
|
Пуснато на: Пет Юни 29, 2012 22:29 Заглавие: |
|
|
А оборотите на празния ход как смятате да поддържате, като гледам на клапата няма допълнителен мотор за празния ход. _________________ http://mikrotik-bg.net/ |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ivanovbg Опитен потребител

Регистриран на: 14 Ное 2009 Мнения: 372
|
Пуснато на: Пет Юни 29, 2012 23:41 Заглавие: |
|
|
Еми за какво е допълнителен? Един стига като в колата дето се използва.
За това му казвам че трябва комп. По педала ще разпознава че се иска празен ход и компа почва да командва. Де факто трябва да има корекция и по обороти. Сместа пък трябва да я командва по показания на дебитомера евентуално щото няма ламбда сонда или с ръчен реглаж, което пък значи ще трябва да се подбере и точна плочка.
Не е само едно управление по педал. При конверсията на метан празния ход си остава на нафта - все пак харчи половин кило на час, а нагоре се подава метана. Ако сложи дросел ще развали празния ход, а и може да не пали. Все пак нафтата се пали от налягането, а то е ще е доста по малко като мине през почти затворен дросел.
Та колега виж как го правят хората , а не откривай топлата вода. Наместо дросел сложи едно малко стъпково, с него дозирай само подаването на метана. _________________ Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
rosenmvr Нов потребител

Регистриран на: 15 Ное 2008 Мнения: 22
|
Пуснато на: Съб Юни 30, 2012 9:29 Заглавие: |
|
|
Проблем с паленето няма как да има , защото колата ще си пали на нафта а дросела ще бъде 100% отворен , при определени условия нафтата ще бъде ограничена до минимум ( в над 900-1000об) и ще започне да се добавя метан (в оборотите на 900-1000) , дросела ще заеме работното си положение , което трябва да не е напълно затворено. Ниските обороти има кои да си ги регулира и няма за какво да се месим там. Колега ivanovbg това което ми предлагаш със стъпков мотор не е най-доброто решение, с тази концепция няма как да получиш повече от 30-40%(Нафта) на 60-70%(Метан) , същото съотношение може да се постигне и с газов инжекцион , както го и правят от ДЕК.
В идеята която искам да реализирам е подаване на нафта в порядъка на 1.5-2мг за цикъл , като имаме в предвит че кола 130 коня впръсква около 70мг. в натоварените режими а останалата част от 67-68 мг. да я заместим с метан. Оттук вече всеки сам може да пресметне съотношението нафта метан. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
AZ:) Опитен потребител

Регистриран на: 18 Сеп 2005 Мнения: 228 Местожителство: Плевен
|
Пуснато на: Съб Юни 30, 2012 19:52 Заглавие: |
|
|
Според мен си трябва доста сериозна електроника, която да следи обороти, натоварване на мотора по позиция на педала и дебитомер, защо не и следене на ламбда...от там горивни таблици и подаване на гориво чрез инжектор/и...това с плочката не ми изглежда читаво...
Нещата отиват на някакво standalone ECU от рода на Mega Squirt |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
rosenmvr Нов потребител

Регистриран на: 15 Ное 2008 Мнения: 22
|
Пуснато на: Съб Юни 30, 2012 20:03 Заглавие: |
|
|
Колега защо трябва да вървим към едно безсмислено ценообразуване за нещо , което може да е много просто и достъпна цена. В тази криза мисля че всички имаме нужда от такива проекти .
А сега по същество представи си че това е лада самара с карбуратор , за какво ти е друго освен изпарител смесител и дроселова клапа за да я накараш да работи на газ. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ivanovbg Опитен потребител

Регистриран на: 14 Ное 2009 Мнения: 372
|
Пуснато на: Съб Юни 30, 2012 23:37 Заглавие: |
|
|
Ще ти кажа някои от основните проблеми за които не мислиш.Те са на базата на моя опит. От 30 год се занимавам с двигатели. Диагностик съм.
1.Както ти казах дизела е единствения двигател способен да работи при свръх обеднени смеси. Ако затвориш притока на въздух е възможно налягането в цилиндъра да не е достатъчно да вдигне температурата до степен да се запали нафтата. Та е по добре да регулираш само притока на метана.
2.Лошото е, че ще се почне да ти детонира, защото при концентрация над 5 обемни % ще се самозапали без нафта. Да не говорим, че въобще си нямаш и понятие как работи двигателя. Нафтата гори доста бавно и горивото не се подава наведнъж, а за определен период от време. Метана гори взривно и дозирането е до границата на появата на ударното изгаряне. Какво му пречи на газовия инжекцион да впръсква повече метан според тебе? Едва ли е защото не може да смогне
3.Калкулирай теглото на въздуха в 600 кубиков цилиндър и пресметни какъв ще е излишъка на въздух. Стехиометричното отношение е 17,3кг въздух на 1 кг метан. Пък тогава може да говорим и за по голям % участие при дизела. 130 коня на метан няма как да ти даде като енергията на метана е на половината на нафтата. Я изкараш 70 коня я не с 97% метан ако не счупиш преди това някое бутало.
Ти да не мислиш че инженерите дето са мислили за газодизела са по глупави от тебе и не са искали да е по голям %?
4.Другото за което не си помислил е че си с турбо. Няма да ти казвам какви усложнения ще си навлечеш на главата с този дросел, щото трябва много да пиша. Отделно се замисли защо на бензиновите коли топлия охлюв е по голям отколкото на дизелите. Газовете от метана няма да стигнат да се развърта както трябва турбото.
Помисли и ако имаш някаква идея ще се радвам да я обсъдим.
Едно е да искаш нещо, а съвсем друго да ти го позволяват физичните и химични закони.
И накрая за коментара ти за самарата. Не мога да разбера ти искаш да го накараш да работи ли или искаш да е икономична и с достатъчна мощност? Целта на инжекционните системи е да се дозира точно горивото за да имаш максимална ефективност на двигателя при всички режими, а не да разчиташ само на балансирана механика която се износва и променя в режим на експлоатация. Отделно се въвеждат и аварийни режими за защита на двигателя. Затова са тези добавки към изпарителя и дросела. А не само да работи някакси. _________________ Ако нещо не не става с акъл,опитай с мощност
Ако и мощността (чука) не помогне-потърси по знаещи! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|