Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Неизвестен IR елемент приемник

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
maneken
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Авг 2006
Мнения: 26
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Май 13, 2018 21:10    Заглавие: Неизвестен IR елемент приемник Отговорете с цитат

Здравейте,
в момента се опитвам да пригодя един китайски усилвател Sanwu 2*25w с дистанционно за нуцдите ми,но при разпояването на ИР окото го повредих.
Прикачам снимки, за да добиете представа за какво усилвателче става дума.

На ИРто пише единствено на върха му LFN и нищо друго.

Ако сложа някакъв друг ир,съвместими ли са или трябва да е точно определения?

Зора беше,че тази платна ще е зад стената, а окото искам да го изкарам в окачения таван,за да работи дистанционното.
На снимките се вижда,че съм запоил кабел на мястото където беше окото.

П.С Не ми позволява да качвам файлове, давам линк към
дропбокс:

https://www.dropbox.com/sh/znwefgz87353lgk/AADcVy7mYdmgSSNuA0nPTMQGa?dl=0
_________________
Ако може да помогнем ...
... Да помогнем !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Нед Май 13, 2018 22:56    Заглавие: Неизвестен IR елемент приемник Отговорете с цитат

Не знам доколко е неизвестен този приемник,но има неизвестни в степента на кваликвикацията ти,Колега?!Всеки приемник за дистанционно управление има три извода-плюс5в-захранване,маса-минус,и изход данни към процесора,а от твоята снимка виждам само ДВА кабела?!В моя опит знам,че всеки подобен приемник би подхождал за тая работа.Изключение правят само IR приемниците на PANASONIC,които работят с обратна полярност на сигнала от обичайните.Ако си го повредил,иди в някой сервиз и за чаша бира всеки колега ще ти подари подобен приемник-имаме ги в изобилие!Притеснява ме само дължината на кабела,и обезателно ползвай ширмован с две жила!Ширмовка-минус и другите два-+5в. и сигнален.Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
maneken
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Авг 2006
Мнения: 26
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Май 13, 2018 23:05    Заглавие: Re: Неизвестен IR елемент приемник Отговорете с цитат

Не се съмнявайте,че не дъм техник. Благодаря за мнението. Три извода са, но понеже кабелите които използвах не са от най-тънките,,затова средния проводник го запоих от другата страна на платката. Тази платка има елементи за от едната страна. В и тверес на истината и мен ме притеснява дължината на проводника, о проба грешка. Като цяло имам базови познания и за. ещата които не знам а те са безброй търся информация и се надявам да я намеря.

С две думич приемника е с теи извода, и в крайна сметка да разбирам.,че какъвто и да взема би трябвало да приеме сигнала от дистанционното или да търся специфичен.
Лека нощ и още веднъж за отделеното време.
_________________
Ако може да помогнем ...
... Да помогнем !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Нед Май 13, 2018 23:51    Заглавие: Неизвестен IR елемент приемник Отговорете с цитат

Извинявам се,ако съм обидил,но проблема е елементарен от средно ниво.Имам стотици приемници подходящи за случая.Има един проблем.при къси растояния се ползват обикновенни фотоприемници.За по-дълги,има такива с вградени усилватели и всичко зависи от дължината на кабела и неговото качество.В твоя случай трябват подробности-колко метра е фотоприемника от устройството,което ще го приема,има ли някакви странични излъчватели или системи,които биха попречили на преноса на данни и за какво точно ще се ползва цялата тази система?Ако кабела от фотоприемника е дълъг повече от 5-10м. ще трябва такъв с минимално затихване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Дек 2005
Мнения: 828
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Май 13, 2018 23:59    Заглавие: Отговорете с цитат

IR приемници с три извода - дал Бог. Всички такива са с усилвател, някой са и на 3.3В и някои са с неизвестно разположени изводи. Ако монтирате какъвто и да е, може да стане - каквото и да е.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пон Май 14, 2018 7:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Единственото ясно е, че приемника е интегриран фотомодул.
Те от своя страна могат да се различават по:
- захранване както беше отбелязано по-горе - за "3" и за "5"V. Тези които са за 3 V без проблем ще работят и на 5, докато обратното не е вярно. Повечето приемници предназначени за 5 - няма да работят въобще или ще работят некоректно захранени с 3 волта.
- разположение на изводите.
- активното ниво на сигнала на изхода както бе споменато вече, но такива с "обратно ниво" вече е много трудно да бъдат намерени, а и от такъв тип (в такъв корпус) според мен не се срещат.
- и най-важното по носещата честота за която са "центрирани" да са чувствителни. Масовото което се използва в подобни приложения е 36, 38 kHz но има и доста други честоти. Колкото по-качествен е един приемник, толкова това е от съществено значение. Качествените приемни модули са добре настроени към носещата и отклонение дори и от 2kHz могат да доведат до това, че или изобщо няма да "чуват" дистанционното, или ще работят от много малко разстояние неустойчиво.
Коментираната "дължина на кабелите" в случая е най-малкия проблем.
_________________
RemoteControls
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
maneken
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Авг 2006
Мнения: 26
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 14, 2018 8:21    Заглавие: Благодаря Отговорете с цитат

Благодаря много за бързата реакция на всички.
Не съм се обидил Smile Мога самод а се радвам, че има хора, като Вас които да ми помогнат и да ми дадат знания, които не съм придобил.

Като цяло целия проект е щуротия, но е си е мъжко право Smile

Живея в панелен апартамент, в който имам малка тоалетна, която си е място за усамотение Very Happy

В момента я разруших цялата и я направих на ново.
На тавана има гипскартон в който вкарвам един говорител. На гърба на тоалетната се намират водомерите и има щранг в който е удобно да сложа усилвателчето от снимките. Там е най-удобното място, за да мога евентуално да я обслужвам. В най-добрия случай дължината на проводника до фотоокото е 2м.
Около това око няма да има нищо друго, което да може да го заслепи или ослаби, понеже е само то там от такъв тип.

Платката е с широк диапазон захранване. От 5в до 24+в според захранването се достига максимума на усилватела. Аз лично я ползвам на 5в. защото не ми е нужна мощ в пространството.

Платката ще се използв главно на блутут, но има и радиоприемник на нея, който хич не е зле и за това ми трябва дистанционното. Радиото и силата на звука.

Ще закупя от елимекс ir елементи, защото са най-близо до мен и довечера ще пробвам.

А инак го повредих най-вероятно с прегряване от поялника, понеже се оказа, че изработката на тази платка е изключително добре и спойките са повече от добри за китайска масова изработка.

Това е модела : https://www.aliexpress.com/item/TPA3116-50W-50W-Bluetooth-Receiver-Digital-Audio-Amplifier-Board-TF-card-U-disk-player-FM-Redio/32809287375.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d1tXZY2
_________________
Ако може да помогнем ...
... Да помогнем !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
wesko dilow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Мар 2004
Мнения: 1403
Местожителство: гр.Враца

МнениеПуснато на: Пон Май 14, 2018 21:56    Заглавие: Неизвестен IR елемент приемник Отговорете с цитат

Е,колега,ти направо ме уби с проекта си!!!Адмираций!Първо благодарности на RC за подробния и изчерпателен обзор по темата.Ти ми даде страхотна идея,която се хареса и на жена ми.Имаме вила,близо до града ни и вечер спим на нея.От глупост ли или от българска лакомия реших да направя външна тоалетна с летна баня.Уж скромно,но с яденето идва апетита и стана 3х3мх2.5м-широко и просторно.Като вдигнахме покрива и облицовахме,жената каза измежду другото-я какъв офис си си направил?!И май така ще стане.Облицовах офиса с ПДЧ,нависих шкафчета и рафтове,а за музика в кенефа не бях се сетил?!Обичам силната музика,която дразни жената и твоята идея ще бъде следващата ми реализация.Разполагам с безкрайно много музики и усилватели,щото това ми е специалност и хоби от 45г.,така,че и аз съм на черпелък,и жената,а лятото ще се носят музикални ритми из целия балкан и комшийте ще се кефят.Е,сега вече почитания и благодарност за идеята!Успех и на теб!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
maneken
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 28 Авг 2006
Мнения: 26
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 15, 2018 10:16    Заглавие: Готово Отговорете с цитат

Колеги, използвах TSOP34836.
В момента оставих цялата първоначална дължина на проводника за приемника и работи без забавяне на 2,60м. дори забутан зад едни поставки с химикалки.

Благодаря за помощта.

В и терес на истината това изпълнение като платка е доста добро със хубаво и чисто радио и контрол от достанционното на андроид или ифон телефон, при пуснат плеър или ютуб.

Успех на всички.
_________________
Ако може да помогнем ...
... Да помогнем !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov