 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Ache Нов потребител

Регистриран на: 19 Юли 2005 Мнения: 2
|
Пуснато на: Вто Юли 19, 2005 12:44 Заглавие: Помощ за лека промяна на ел. схема |
|
|
Това е схемата. Използва се за контролиране на напрежението на автомобилен регулатор. Като под 12 волта свети червеният, а над 12 свети жълтият свтодиод. Иначе свети зеления. (не съм много сигурен, че е точно така, но така са го описали тук )
Търся помощ от някой, който разбира от електроника, тъй като ми трябва следната конфигурация - Под 6 волта да свети червеният, а над 9 да свети зеленият свтодиод(син ще е в моя случай, но това няма значение ). Между 6 и 9 да свети жълтият свтодиод.
Който смята, че може да ми помогне нека пише. Мерси предварително _________________ West side till we die!!! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Вто Юли 19, 2005 13:09 Заглавие: |
|
|
При тази схема имаш само един компариращ (сравняващ) елемент, това е ценера (D4) и той определя напрежението при което ще сработва (свети) един от трите светодиода.
Ти обаче искаш нещо по-друго - да имаш два прага 6 и 9 V и съответно ти трябват два елемента на сравнение.
С тази схема без много преработки няма как да стане този номер.
На теб по-скоро ти трябва нещо от сорта:
http://www.neomontana.dir.bg/kit38.htm
В тази схема може да сложиш само елементите за неоходимите ти на тeб нива за индикация (почти).
Има различни начини да се реализират подобни неща, но доколкото разбирам, ти търсиш нещо готово и максимално просто.
Последната промяна е направена от RC на Вто Юли 19, 2005 13:35; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ache Нов потребител

Регистриран на: 19 Юли 2005 Мнения: 2
|
Пуснато на: Вто Юли 19, 2005 13:20 Заглавие: |
|
|
Ако D4 се смени със 6В, преизчислят се съпротивленията и се променят потенциометрите R7 и R11 няма ли да се отдалечат достатъчно нивата на напрежение при които се отпушват транзисторите и по този начин да хвана границата от 3 (6-9) волта която ми трябва?  _________________ West side till we die!!! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Юли 19, 2005 13:41 Заглавие: |
|
|
| Достатъчно е да смениш диода със 6 волтов и с настройка с потенциометрите би трябвало да постигнеш желания хистерезис от 3 волта . Успех! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|