Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

SHIVAKI не спира при настройка
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
CEKI
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 324
Местожителство: Botevgrad

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 10:49    Заглавие: SHIVAKI не спира при настройка Отговорете с цитат

ТВ не спира при търсене на програмите :
МЧУ е с TA7680AP смених я , смених С в веригата на МЧУ
настроих филтрите картината е прекрасна но настроиката
пълзи и не спира при търсене .
Дали не трябва да сменя и филтрите ?
Има ли ги нови и от каде ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nik_69
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Авг 2005
Мнения: 685

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 11:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Какви са другите чипчета.
_________________
Nikolay Ivanov
Skype(nikolay6905)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
CEKI
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 324
Местожителство: Botevgrad

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 11:18    Заглавие: Отговорете с цитат

M51397AP , TA7698 и процесора е TMP47434N3526
но той е на цокал и не знам дали е оригинален
лицевия панел на ТВ е отделен и се включва с куплунг(не може да се извади шасито без да се разкачи)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 11:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Не знам какъв кондензатор си сменял, но темата е дъвкана много, сменяш кондензаторчето в единия от филтрите! Кой - ти сам ще намериш опитно Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nik_69
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Авг 2005
Мнения: 685

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 11:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Наи добре наложи AFC филтъра.Мисля че стои в задната част на шасито(сменял съм такъв,сложих по голям по размер от друг ТВ)
_________________
Nikolay Ivanov
Skype(nikolay6905)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
CEKI
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Авг 2004
Мнения: 324
Местожителство: Botevgrad

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 11:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Наложи предполагам означава да го сменя , нали не трябва да е
от МЧУ с тази схема ?
Благодаря за мненията сте пробвам ! А стара тема за това не намерих сигурно не сам оцелил думичката за търсене!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 13:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Пусни ТВ-то на автоматично търсене и връткай с по четвърт оборот по посока на час стрелка сърцевината и щом почне да нарежда програми значи това е търсения филтър на който да смениш кондензаторчето, не се подлъгвай по временния успех с въртенето. Почти сигурно е че след няколко дни клиента пак ще довтаса със същите оплаквания, затова най-добре махни старото кондензаторче и запой отдолу на платката нов, стойността му подбери опитно! На едно шиваки което правих миналата седмица беше 80 пикофарада.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 14:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Имай пред вид,че кондензатора,който ще сложиш трябва да е с нулев температурен коефициент.Ако е червен български трябва да има буква"С",ако е западен трябва да е с черна капка боя отгоре.Аз имам (незнам от къде) керамичен тример 20-110 пикофарада изчоплям кондензатора без да пипам бобината слагам тримера и го въртя докато почне да спира на автоматична на всички програми и после ги държи на точното място.След това измервам капацитета с капацитетмер.Метода на откриване на кръга с връткане не ми харесва,ако разстроиш детектора после никога не можеш да го върнеш на правилното място,по добре потърси описанието на чипа или схемата и виж,на кои крака е кръга за AFT.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 15:20    Заглавие: Отговорете с цитат

AFT кръга е между 16 и 19 крак ,а демодулаторния е между 17 и 18 ,него не го пипай. Успех!
ако си добре с руския-ето
Хочу сделать некоторые обобщения опыта ремонта многих ТВ: SAMSUNG, FUNAI, AKAI, SHARP, SHIVAKI, ORION и др. фирм по дефекту ухода частоты настройки, уменьшения (искажения) звука и пропадания (мигания) цвета в SECAMе. Имеется ввиду случай, когда тюнер и процессор в порядке, что чаще всего и бывает. Так вот все эти дефекты вызваны некачественными контурами: по 1-й ПЧ в цепи подстройки "AFT", опорного контура ПЧ звука и контура опознавания SECAM соответственно. (См. также секр. №№ 6, 65, 102, 122).
Я выделяю 3 стадии неисправности.
1 - Начальная. Все вышеперечисленные дефекты легко устраняются небольшой (+ - 1 оборот) подстройкой соответствующих контуров (контура находятся по надписям на плате либо анализируя схему ТВ, либо, в крайнем случае, методом пробы).
2 - Усиливающаяся. Действия те же, но настройки не так однозначны, очень критичны и со временем (недели, месяцы) требуют повторных манипуляций.
3 - Хроническая. Подстройкой сердечников контуров не удаётся добиться сколько-нибудь приемлемого качества и стабильности приёма. Так вот, скорее всего, во всех случаях виноват встроенный в контур керамический конденсатор (возникновение проводимости и изменение эл. проницаемости диэлектрика и как следствие изменение ёмкости, а сердечник катушки [секр. №122] вероятно тут ни причём).
Рекомендации. На 1-й стадии можно ограничиться подстройкой сердечника контура. На 2-й стадии - подстройка с последующим наблюдением, либо замена контура. На 3-й стадии - замена (ремонт) контура. Я ремонтирую контур по секр. №102. Выпаиваю контур, выламываю в его нижней части конденсатор (цилиндрический на керамике без защитного покрытия). Устанавливаю контур на прежнее место и припаиваю со стороны дорожек навесной конденсатор (КМ, КТ) 43 - 56 пФ (с подбором у меня проблем не возникало, обычно 47 или 51 пФ [для f=38 МГц] идут сразу). Далее осталось подстроить сердечник по изображению или звуку (с цветом я пока обходился только подстройкой родного контура) и проверить работу AFT на разных каналах. Данный дефект у ТВ появляется, по моим наблюдениям, где-то после 3-5 лет работы и вероятно у более 50% аппаратов этого класса
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Окт 2004
Мнения: 250
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 7:01    Заглавие: Отговорете с цитат

ако става въпрос за шиваки 208.подай на мчу 12в през стабилизатор 7812 и тогава ако се наложи върти филтрите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals