 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Concord Нов потребител


Регистриран на: 02 Окт 2005 Мнения: 42
|
Пуснато на: Чет Окт 06, 2005 15:08 Заглавие: |
|
|
Така, оправих се с повишаващата бобина и какви са резултатите:
ИФК2000 не тръгна, на тъмно се вижда как газта успява да се йонизира, но не светва силно иначе лампата "чатка". Започвам да се съмнявам, както каза bodan, в захранващото напрежение, че е ниско. Пуснах ЛИ-то и лампата запали!! УРАА Свети доста стабилно както е само със по 100uF на удвоителя! Може би сега ще се фокусирам към тези ЛИ-та, че искам да си направя блитц с 4 лампи (4 вани пръснати. За съжеление нямам авто-трансформатор да повиша захранващото и да пробвам... Благодаря на всички за съветите, специално към Ditronix за повишаващата бобина  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bodan Опитен потребител

Регистриран на: 03 Юли 2005 Мнения: 1282 Местожителство: Лом
|
Пуснато на: Чет Окт 06, 2005 17:49 Заглавие: |
|
|
Една идейка за авто трав !
Вземаш някакъв трав с подхудяща мощност
и вторична примерно 2 х 30 волта !
На моменто си правиш авто трав с възможност
на 250 и 280 волта (смятай го след изправянето и
удвояването) ИДеално за опити !
Само посоките на намотките да не объркаш:))
PS - и клемите +- на лампата трябва да са правилно свързано
ИФК2000 то съм го пускал с 2 х 470 микрофарада . Яде земята
а руската схема е с 4 х 1000 микрофарада (по два на рамо
на удвоителя ) ненормална работа! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ditronix Опитен потребител


Регистриран на: 15 Авг 2005 Мнения: 2817 Местожителство: Провадия
|
Пуснато на: Чет Окт 06, 2005 18:19 Заглавие: |
|
|
Момчета все си мисля,че на ИФК 2000 му трябва напрежение около и над 1000V.Бяха ми донесли от РУсията две подобни лампи,не си спомням обаче точно какви.Ползвали се във военните самолети-МИГ и СУ.Та руснака,който ги донесе,донесе и схема за захранването.Беше с умножаване на мрежовото напрежение 5 или 6 пъти.За съжаление синът ми беше на 3 години,когато ги набара и естествено ги строши,така,че не можах да ги видя светнати.Щом лампата цъка и се вижда някакъв бегъл разряд,определено и трябва повече напрежение.Само че се съмнявам дето 40-50 V ще оправят работата.Потърсете из руските сайтове,няма начин да не излезе информация за тях.Между другото,от къде си ги намирате тези крушки  _________________ Не е важно кой си,а колко струваш!
DRL модули за всички видове автомобили! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Concord Нов потребител


Регистриран на: 02 Окт 2005 Мнения: 42
|
Пуснато на: Чет Окт 06, 2005 18:40 Заглавие: |
|
|
| Ditronix написа: | Момчета все си мисля,че на ИФК 2000 му трябва напрежение около и над 1000V.Бяха ми донесли от РУсията две подобни лампи,не си спомням обаче точно какви.Ползвали се във военните самолети-МИГ и СУ.Та руснака,който ги донесе,донесе и схема за захранването.Беше с умножаване на мрежовото напрежение 5 или 6 пъти.За съжаление синът ми беше на 3 години,когато ги набара и естествено ги строши,така,че не можах да ги видя светнати.Щом лампата цъка и се вижда някакъв бегъл разряд,определено и трябва повече напрежение.Само че се съмнявам дето 40-50 V ще оправят работата.Потърсете из руските сайтове,няма начин да не излезе информация за тях.Между другото,от къде си ги намирате тези крушки  |
Aко имаш схемата на "учетворителя" може да я постнеш! Относно лампите - изкупих ги от колегата bodan! Пробвах на ЛИ-тата с по 200uF на удвоителя и доста се усили светлинния поток.
@bodan: С колко микрофарада си пускал ЛИ-тата, притеснявам се да не ги опукам... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ditronix Опитен потребител


Регистриран на: 15 Авг 2005 Мнения: 2817 Местожителство: Провадия
|
Пуснато на: Чет Окт 06, 2005 20:52 Заглавие: |
|
|
Ами не я пазя,но си беше най-обикновен умножител,има го в учебниците-диоди и кондензатори. _________________ Не е важно кой си,а колко струваш!
DRL модули за всички видове автомобили! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bodan Опитен потребител

Регистриран на: 03 Юли 2005 Мнения: 1282 Местожителство: Лом
|
Пуснато на: Пет Окт 07, 2005 18:02 Заглавие: |
|
|
Ами колкото повече дигаш акпацитета ,
толкова повече трябва да разредиш
инпулсите ! За 2000 то и аз имах книшка
която съм е загубил и там и даваха
според капацитета и колко хиляди
блица има живот !
Да ти кажа да внимаваш с Ли то .
Товарния резистор преди Кондензаторите
е доста важен ! Веднъш сложих много малак
и лампата се запали и се самовъзбуди и гледай кво става !
Яко шоу ! Докато дръпна щепсела кабелите се рамекнаха !
Добрече бяха тънки  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Concord Нов потребител


Регистриран на: 02 Окт 2005 Мнения: 42
|
Пуснато на: Пет Окт 07, 2005 20:51 Заглавие: |
|
|
| bodan написа: | Ами колкото повече дигаш акпацитета ,
толкова повече трябва да разредиш
инпулсите ! За 2000 то и аз имах книшка
която съм е загубил и там и даваха
според капацитета и колко хиляди
блица има живот !
Да ти кажа да внимаваш с Ли то .
Товарния резистор преди Кондензаторите
е доста важен ! Веднъш сложих много малак
и лампата се запали и се самовъзбуди и гледай кво става !
Яко шоу ! Докато дръпна щепсела кабелите се рамекнаха !
Добрече бяха тънки  |
Аз дръпнах един PDF за ИФК2000 и ИФП15000, там има разни космически капацитети Товарния ми резистор е 100 ома 40W, пуснах ЛИ-то с по 400uF на удвоителя и изгледах отражението на десетина блица на стената и после леко ме боляха очите. Започвам да се притеснявам вече с тези мощности, ще внимавам Получава се проблем, че не могат да се заредят достатъчно бързо кондензаторите (когато са с по-голям капацитет) и лампата не мига на всеки импулс, вижда се пробив в газта между анода и катода, но не блицва. Колко мога да намалям още товарното съпротивление - 66 ома (2 х 200 паралено)? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bodan Опитен потребител

Регистриран на: 03 Юли 2005 Мнения: 1282 Местожителство: Лом
|
Пуснато на: Пон Окт 10, 2005 17:12 Заглавие: |
|
|
Експериментирай но с предпазител
че ако се възбуди да не стане беля  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
brum Опитен потребител

Регистриран на: 04 Окт 2005 Мнения: 186
|
Пуснато на: Пон Окт 10, 2005 17:38 Заглавие: |
|
|
Товарното и 10 да го сложиш няма да е проблем мислям, но тогава мощноста на резистора става нечовешка, ще е като реотан. На http://sound.westhost.com/project65.htm пишеше как се смята на база на кондензатора и броя мигания за секунда.
| Цитат: | R = 0.02 / C where R is the resistance and C is the capacitance (0.02 is 20ms)
P = (1200 * f/s) / R where f/s is the maximum flash rate per second |
По това излиза че с 100 ома и 200uF кондензатор може да мигне 2 пъти в секунда:) А мощноста на резистора тогава трябва да ти е 24 вата. Времевата константа от първата формула определя времето за зареждане на кондензатора. Втората е за необходимата мощност на резистора. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
getzata Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 473 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пон Окт 10, 2005 19:15 Заглавие: |
|
|
А откъде мога да си набавя ИФК2000 . Аз направих един стробоскоп с две ИФК120 , но ми трябва нещо по мощно. Обиколих магазините, но никой не е чувал за ИФК2000. _________________ Всичко е ток и жици... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|