Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Странен проблем с пасивен филтър
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ИванВас
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Май 2005
Мнения: 268
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 22:45    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма как ти се връзва,защото това е стойноста която се полу4ава при из4исленията,а не на кондензатора който ползвам.Не те разбирам погрешно просто несма се разбра ли Crying or Very sad Laughing
_________________
няма начин да няма начин
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Вто Яну 03, 2006 23:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Ок, така да е!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Яну 04, 2006 11:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Много е голяма тази стойност според мен виж да не си объркал броя на нулите,когато правех филтри по средата кондензаторите бяха 10 uF
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
brum
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Окт 2005
Мнения: 186

МнениеПуснато на: Сря Яну 04, 2006 12:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Я да попитам че нещо не ми става ясно - сметнал си филтъра, и там кадето е за нискочестотния говорител няма закачено нищо? Ако е така - сложи си там нискочестотен говорител с подходящо съпротивление и нещата ще си доидат на мястото. Като ти сметне XOver Pro някакви филтри - прави ги така както ти ги е сметнало, а не да използваш само 2/3 от схемата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ЕхСпомен
Гост





МнениеПуснато на: Сря Яну 04, 2006 15:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Сигурно усилвателя ти е с много силна обратна връзка ( най-вероятно е без разделителен кондензатор на изхода) и имаш голяма несиметрия в рамената му. Проблема е че излизането на постоянно напрежение на изхода, породено от тази несиметрия, се отработва от входния усилвател през обратната връзка с определена времеконстантна. Включването на този голям кондензатор в изхода на усилвателя (всъщност само след НЧдросела) променя изцяло параметрите на връзката, най-вече чрез промяната на екв. импеданс на изхода и при по-стръмна атака на звука ти го чуваш, сигурно, като че усилватекя е глътнал вода.

Извинявай,че аз ти писах само какво може да е , а не как да го оправиш. Качи малко честотата на срез и ще се оправи - например намали кондензатора на половина и вържи последователно на него едно съпротивление 2-3 ома, така бягаш и от някои резонанси.

Още един път извинявай - това дето ти го писах е за НЧ филтър, а сега прочетох че ти пишеш за средночестотен. Според мен много ниска честота си избрал, та това си е още в областта на басите
Върнете се в началото
Гост






МнениеПуснато на: Чет Яну 05, 2006 20:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Отговарям поред:
Стойноста е по-голяма от обикновено защото 4естотата на срез която ми трябва е около350-400 Hz,а не 800-900 Hz.
Басовия говорител е отделно,не ми трябва на въпросния филтър бас.Трябва ми да свири от 400Hz нагоре.
Усилвателя е мостово свързване и няма разделителни кондензатори на изходите на рамената,също така не мога да променям обратните връзки.И не мога да избера по-висока 4естота ,защото се разваля самисъла на упражнението.Трябва малко да орежа баса,но не напълно.Нестава също да сложа филтър пред стъпалото,изобщо кофти ситоация Sad
Никой ли не е имал такъв проблем??? Crying or Very sad Rolling Eyes
Върнете се в началото
brum
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Окт 2005
Мнения: 186

МнениеПуснато на: Чет Яну 05, 2006 20:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре де, я даи схема на тоя филтър и каде какво си вързал за него.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ИванВас
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Май 2005
Мнения: 268
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Чет Яну 05, 2006 20:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Последния бех аз,сори!!!

Немога да я пльосна Smile ,затова описвам:кондензатор последователно на говорителя и една бобина паралелно на говорителя(след кондензатора).Елементите които режат високите съм ги премахнал за да свири до края.Това е.
_________________
няма начин да няма начин
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ЕхСпомен
Гост





МнениеПуснато на: Пет Яну 06, 2006 9:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж сега, понеже не мога да го чуя тоя усилвател как свири само от постовете ти предлагам следното:
1 Понеже в тоя режим дато го описваш ( с филтрите де ), усилвателя е малко по-нестабилен и склонен да се самовъзбужда на високи честоти, трябва да разбереш дали не го прави. Ако имаш апаратура ( най-лесно с осцилоскоп) го прегледай. Ако нямаш можеш с някои измислени методи ( напр. на слух - зв. картина става изведнъж "твърда и равна"; или пък вържи някакъв стрелкови уред през малък капацитет и т.н.) Ако е така филтрирай по висока честота където се сетиш - в захранващия блок,в предусилвателите, в драйверните стъпала ( при високи нива те основно внасят изкривявания), на изходите и т.н.
2 Премери дали има постоянна съставяща в/ху товара при по-високи нива (в тоя режим кондензатора от филтъра ти е като разделителен по пост ток м/ду двата усилвателя и се зарежда до стойността на тази разлика), като при рязка промяна на нивото нагоре и надолу през говорителите се вкарва допълнително нещо, нямащо нищо общо с това, което свири усилвателя (на слух - ниските честоти са "сплескани"). В този случай намали стойността на развързващия кондензатор на входа на всеки усилвател( той е на инвертиеащия вход, поледователно със съпротивление), той и без това ти е голям, щом не щеш ниските.
3 Малко вероятно е да ти е слаб захранващия блок, ама все пак премери к'во става с напрежението му като натовариш усилвателя.

Толкова от мен, за съжаление не разбирам повече.
Успех
Върнете се в началото
raxell
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Фев 2005
Мнения: 228
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 07, 2006 19:35    Заглавие: re Отговорете с цитат

Цитат:
Трябва малко да орежа баса,но не напълно.Нестава също да сложа филтър пред стъпалото,изобщо кофти ситоация Sad
Никой ли не е имал такъв проблем??? Crying or Very sad Rolling Eyes

Не спомена какви корекции и на колко места по пътя на сигнала имаш?
Да не търсиш "под вола теле"?
Последното се отнася за мощтността на усилвателя , и аз ще те посъветвам да погледнеш сигнала на осцилоскоп Very Happy
Защо да не става с филтура преди стъпалото ? Shocked
За авто озвучаване ли става въпрос? Rolling Eyes
_________________
колкото повече , толкова повече
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals