| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
okli Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2004 Мнения: 79 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 15:52 Заглавие: Търся схема....., как да вържа следните говорители? |
|
|
Значи проблема е следния имам едно помещение което искам да му сложа на тавана вградени трилентови колонки и да ги вържа през усилвател. От компютъра да си пускам музика и през усилвателя да се чува на тези колонки кито са на тавана. Но незнам как да ги вържа тези колонки в момента съм ги вързал много келяво и нищо не се чува. Та мисълта ми е как точно трябва да се вържат за да се чува добре. Ето и схема какво е положението в момента http://store1.data.bg/okli/1.jpg .
Мисля че трябва да се върйе някакъв товар или да се свърйат по друг начин, но проблема е че незнам как ако някой знае как трябва да ги вържа за да се чува добре ще съм му много благодарен ако сподели. В момента се чува много слабо като усиля усилвателя до край. Crying or Very sad
Колонките са трилентови с реални ватове около 18-20W на бр. a усилвателя е 2x60W.
Благодаря ви предварително |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:15 Заглавие: |
|
|
okli, това което описваш е по-скоро проблем м/у изхода на картата и входа на усилвателя.
Каква е картата и кой изход ползваш?
Какъв е входа на усилвателя който ползваш, а и самия усилвател?
С друг източник на сигнал въпросния усилвател работи ли нормално? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
okli Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2004 Мнения: 79 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:18 Заглавие: |
|
|
| Свързвал съм и друг източник към усилвателя и пак е същото. Картата на компа е SB 4+1 . Но аз мисля че проблема е в свързването на говорителите мисля че не е достатъчен товара на изхода на усилвателя но незнам как да го оправя. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 16:30 Заглавие: |
|
|
Май не ти е читав вече самия усилвател в този случай.
Последната промяна е направена от RC на Чет Яну 19, 2006 17:10; мнението е било променяно общо 2 пъти |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
brum Опитен потребител

Регистриран на: 04 Окт 2005 Мнения: 186
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 17:01 Заглавие: |
|
|
Ако са вързани както показва на изхода ще се включи защита от късо. Няма ни филтър, ни нищо. Пробваи да закачиш само нискочестотния говорител и да видиш ефекта. При това свързване ( 4 говорителя на единия канал ) за да свирне трябва говорителите да са по 16 или 32 ома, а усилвателя да може да работи на 4 или 8 съответно. Не ми се вярва да са такива. А това че все пак свири слабо - зависи от усилвателя и от начина на работа на защитата на късо. Или ако е нямало такава - изгорял е, и това което чуваш като усилиш е сигнала минал през няколко съпротивления и стигнал до говорителя без да е усилен.
Edit Ако на картинката всяко нещо представлява по една колона - не ги връзваи така. Правиш следното - 2 броя последователно една на друга, 2 такива двоики - успоредно. Това на единия канал. На другия - 2те последователно. 3тата успоредно на една от първите две. Сметни ги така че сумарното им съпротивление да не е под минималното за усилвателя. При успердно свързване - съпротивлението пада на половина. При последователно - удвоява се. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 21:21 Заглавие: |
|
|
| Vladi написа: | По схемата, която си подал много неща не са ясни.
1. Всеки говорител от схемата означава ли една трилентова тонколона. Т.Е. ерилентовите тонколони са 7броя.
2. Или си начертал всеки един говорител от тонколоната на схемата. Ако е така, то значи че нямаш филтър поне за среди и високи.
3. На единия канал от усилвателя виждам, че са повече от другия.
Ако важи 1-вото условие, то претоварваш усилвателя и ако няма защита, ще го изгориш.
Напиши конкретно, колко броя са ти трилентовите тонколони, с какъв импеданс е всяка една от тях(4, 6 или 8 ома), и последно усилвателя за какъв импеданс е предназначен(4, 6 или 8 ома) за да ти дадем съвет. |
Модерирано от RC
Тъй като питащия се е разпрострял в няколко раздела - преместих този отговор на Vladi в тази тема. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
okli Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2004 Мнения: 79 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Яну 19, 2006 21:42 Заглавие: |
|
|
| Вързани са както съм ги начертал на схемата. Говорителите са 7бр. и са по 18-20W реални не съм сигурен за омовете но са говорители от тези дето ги продават за автомобили мисля че бяха по 8om, а усилвателя е от 4 до 16ом така поне пише а ватовете му не ги знам със сигурност не ги пише никуде но ми дадоха за 2х60W. И аз си мисля че проблема е във връзването ще пробвам да ги вържа както ме посъветвахте и ще проверя дали е изгорял усилвателя. Но той от самото начало си свиреше слабо всмисул не е свирнал високо и след това да е намалял, ако това има значение. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
okli Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2004 Мнения: 79 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Яну 20, 2006 10:19 Заглавие: |
|
|
Искам още нещо да попитам, извинявам се ако ви се стори тъп въпроса!
Последователно да се свържат два говотителя е примерно / + - - + /. А няма ли да се получи дефазиране и да се влоши качеството на звука?
Не е ли по добре да се добави някакво съпротивление или и аз незнам какво точно за да се натовати допълнително и да може да свири както трябва.!?
Никой ли не е връзвал говорители?! Помогнете бе хора нали уж за това е този форум  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Яну 20, 2006 10:25 Заглавие: |
|
|
okli, + и - при говорителите е относително понятие и показва условно само посоката на намотаване на шпулата именно за да не се получава дефазиране. В твоя случай последователното свързване е: "+ - + -".
Проблема при теб по-скоро е, че товара ти е голям, а не малък.
Последователното свързване увеличава съпротивлението и намалява товара.
Със закона на "Ом" как си?
Изхода на усилвателя трябва да е съгласуван с товара (говорителите) освен по мощност и по съпротивление (импеданс) което е пряко свързано с мощността. Но това вече ти го писаха.
Уточни какво е поне омическото съпротивление на въпросните говорители. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
okli Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2004 Мнения: 79 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Яну 20, 2006 11:02 Заглавие: |
|
|
ok Разбрах къде съм сбъркал а това запоследователното свързване съм го сбъркал "+ - - + " Закона на ОМ го учих преди 10г. и като не съм се занимавал съм го забравил но както и да е. А тези говорители са сложени на тавана и забравих колко точно ом-а са но мисля че бяха по 8ом. В два поста по-нагоре писах за това. Утре ще пробвам и ще видя какво пак ще забъркам. . Но докато не се пробва човек как да се научи?
БЛАГОДАРЯ ВИ все пак че се занимавахте с моите проблеми. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|