 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
machinow Опитен потребител

Регистриран на: 20 Юни 2005 Мнения: 179 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Фев 13, 2006 13:50 Заглавие: |
|
|
| rudiem написа: |
Измерителните устройства нямат много общо с аудиото, май.  |
Имат имат, иначе Audio Precision отдавна щаха да са фалирали. Всеки "инженерен подход" към нещо трябва има общо с измервания и анализ, математика и физика. Философският подход обаче няма. За да слушаш птичките /с причи грип/ и щурците на една зелена поляна не ти трябва нито Audio Precision, нито математика - така животът е по-лесен.......
А професиите на архитекта и на строителния инженер защо според теб са разделени? А крайният клиент обикновено се наслаждава на творческата мисъл и визията на архитекта, която обаче без прецизността и знанията на инженера не би имала материално изражение. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sparky Опитен потребител

Регистриран на: 28 Окт 2004 Мнения: 298 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Фев 13, 2006 15:49 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | Относно субективното аудио - има хора на които им харесва звукът на 2-5 чарка от типа на схемите на ПАС, но на други им харесва звукът на топ-класовете на Mark Levinson, като тук не говоря за мерене а само за слушане. Естествено едните могат да твърдят че другите са глухи и обратно............
|
Разбира се че има много субективизъм, и разбира се че всеки си има вкус. Въпросът беше че това няма нищо общо с това как един усилвател звучи. Почти всеки с малко повече опит в електрониката (аз не се слагам в тази категория - за мен е само хоби) би могъл ако си поиграе и отдели достатъчно време, да направи усилвател, който на мерене да е перфектен просто. Аз съм правил усилвател с изкривявания 0.008% (на теория - на практика уреда, до който се докопах не можа да ги измери), при това почти на пълна мощност - съмнявам се че много от топ моделите на Mark Levinson ще изглеждат така на мерене. Същевременно обаче съм наясно (чул съм го с ушите си) че далеч не е нещо кой-знае какво, което не ми пречи да го харесвам как звучи.
В същото време има модели (не знам дали Marshall или Mark Levinson беше), които вътре са с 2 броя TDA7294 - факт. Е, аз отказвам да плащам данък марка, но пък от друга страна не всеки може да си направи усилвателя сам.
За информация само - не съм в лагера на ламповите маняци, или клас А и т.н. За мен достатъчният вариант е клас АB или A+B(с второто не съм се занимавал достатъчно за да твърдя каквото и да било за него). Добри (може би) лампови усилватели съм слушал 2-3 пъти всичко на всичко през живота си, добри Full Range колони пак горе-долу толкоз. Звукът според мен наистина е потресаващ - отсъстват почти всичките неща, които ме дразнят в моята система.
Обаче нито имам възможността, нито желанието да си напълня хола с лампови (или Solid State клас А) усилватели и тонколони, които да чакам 1час(поне) да загреят, за да дадат максималното от себе си. А и честно казано едва ли ще имам някога достатъчно свободно време за това. _________________ Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
machinow Опитен потребител

Регистриран на: 20 Юни 2005 Мнения: 179 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Фев 13, 2006 17:08 Заглавие: |
|
|
постигане на 0.008% еле па на 10-20kHz @ 4-5 ohms хич не е лека задача; само да объркаш място на свързване на някоя маса или сигнал или ОВ и минаваш тази граница. Доколкото знам схемите на Mark Levinson са
с много чаркове, иначе има усилватели за по >1000EUR с ТДА7294, чел съм и за един с 12 x LM3886 на канал за >10000EUR, което си е лудост..........................
Аз само намеквах че когато няма инженерна мисъл по-добре да има по-малко препъни камъни, т.е. чаркове. Когато не знаеш точно какво правиш е много по-трудно да уцелиш правия път....... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sparky Опитен потребител

Регистриран на: 28 Окт 2004 Мнения: 298 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Фев 13, 2006 22:34 Заглавие: |
|
|
| machinow написа: | постигане на 0.008% еле па на 10-20kHz @ 4-5 ohms хич не е лека задача; само да объркаш място на свързване на някоя маса или сигнал или ОВ и минаваш тази граница. Доколкото знам схемите на Mark Levinson са
с много чаркове, иначе има усилватели за по >1000EUR с ТДА7294, чел съм и за един с 12 x LM3886 на канал за >10000EUR, което си е лудост..........................
Аз само намеквах че когато няма инженерна мисъл по-добре да има по-малко препъни камъни, т.е. чаркове. Когато не знаеш точно какво правиш е много по-трудно да уцелиш правия път....... |
Е сега вече съм напълно съгласен!  _________________ Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
doktora Нов потребител

Регистриран на: 08 Фев 2006 Мнения: 30 Местожителство: разград
|
Пуснато на: Пон Фев 13, 2006 23:38 Заглавие: |
|
|
| Anonymous написа: | | RT100 и RT101 са варистори. Ограничават пусковия ток в момента на включване, поради големия капацитет на кондезаторите. Такива варистори можеш да нанериш в всяко по-хубаво изгоряло захранване за компютър. Но не мисля че е целесъобразно използването им в конкретната схема. По-добре си направи пускова схема с резистор и реле. |
Ааааа.... в описанието/обяснение/ на схемата е споменато използването на резистор вместо варистора ама има недостатъци-някакъв "гребен" в захранването/до кокотоможах да си преведа / та ще се поразтършувам из магазините.Мерси за обяснението относно варистора  _________________ Живота е игра,бъди игач, а не играчка!! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|