| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
venelin Опитен потребител

Регистриран на: 05 Дек 2004 Мнения: 1664 Местожителство: Zlatograd
|
Пуснато на: Чет Мар 23, 2006 12:23 Заглавие: въпрос за НЗК |
|
|
| как стои въпроса със задължителното регистриране в занаятчийската камера. казахами че дори и К&К сервиз са регистрирани |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
fishev Опитен потребител

Регистриран на: 19 Мар 2004 Мнения: 1705 Местожителство: Перник
|
Пуснато на: Чет Мар 23, 2006 12:45 Заглавие: |
|
|
| Първо се извинявам че незнам къде е златоград Отиваш във вашия областен град там има РЗК и проверяваш кога има изпит за маистор подаваш молба плаща се някава такса за изпит и си на изпит Трябва и да провериш какви документи са наобходими за да докажеш че имаш необходимите години работа за да се явиш за маистор По закона за занаятите е необходимо само един да има маисторско свидетелство за да работи сервиза нормално (визирам големите сервизи)При повечето от нас всеки работи сам и трябва да има маисторско свидетелство Имаше една полемика между браншови съюз и НЗК дали тези промени на закона от януари ни касаят но единственото нещо което се показа че не подлежим на тази регистрация е едно писмо от 2002 год със тълкуване на председателя на икономическата комисия към НС но във случая (според мен ) това писмо няма микаква юридическа стойност а и времето когато е писано е много много назад Във закона за занаятите нашата професия я има и явно си подлежим на регистрация |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Филипов Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002 Мнения: 7774 Местожителство: Плевен
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
venelin Опитен потребител

Регистриран на: 05 Дек 2004 Мнения: 1664 Местожителство: Zlatograd
|
Пуснато на: Чет Мар 23, 2006 13:17 Заглавие: |
|
|
| явно съм го пропуснал този момент макар че в смолян рзк има от миналата година |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Boiko Опитен потребител

Регистриран на: 01 Апр 2004 Мнения: 547 Местожителство: София-Люлин 8 зад Билла 0888 491 426
|
Пуснато на: Чет Мар 23, 2006 19:59 Заглавие: |
|
|
Венелине,
На регистрация в РЗК подлежат тези които са решили да упражняват дейността като занаятчии и са регистрирани в съответната община по закона за занаятите. Който е регистриран по търговския закон и е регистрирал търговски обект - "Ателие/Сервиз/" не попада под административно наказателните разпоредби както и ВЪОБЩЕ под клаузите на закона за занаятите, НЕЗАВИСИМО дали е регистриран по ДДС или не. Както в Германия, така и в България нашата дейност може да се упражнява и като ЗАНАЯТЧИЯ и като СПЕЦИАЛИСТ с академично образование, регистриран по търговския закон. Разликата е в това че занаятчията не може да издава фактури и съответно не работи с фирми. Избора за вида на регистрацията е лично право на всеки, решил да упражнява тази дейност. Под административно-наказателните разпоредби на закона за занаятите попадат тези които НЯМАТ никаква регистрация т.н. "сиви", ТЕ да му мислят. За законните място за притеснения няма. Въпросния документ от 2002 г. е тук:
http://www.nbs-set.com/doc/stanovishte.pdf
Автора е председателя на икономическата комисия на НС по това време където бе внесен за предварително обсъждане и Закона за занаятите.
Успех _________________ НБС-СЕБТ http://www.nbs-set.com/
http://tvbonel.alle.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
fishev Опитен потребител

Регистриран на: 19 Мар 2004 Мнения: 1705 Местожителство: Перник
|
Пуснато на: Чет Мар 23, 2006 21:59 Заглавие: |
|
|
| Хубаво си го написал но ни покажи нормативен документ в което пише това а не показвай размислите на бивш депутат отпреди 4 години Много добре знаеш че имаше и полемика по този въпрос и срещи на НБС-СЕТ и НЗК резултат засега неизвестен Няма ясен отговор или становище дали подлежим или не подлежим под ударите на този закон След като нашата проферсия е описана във този закон засега явно подлежим А и не забравяй че РЗК -Смолян е доста болна тема заради една личност Недко Пашанов (наш колега )който беше създал доста проблеми на колегите там и то именно чрез РЗК |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Boiko Опитен потребител

Регистриран на: 01 Апр 2004 Мнения: 547 Местожителство: София-Люлин 8 зад Билла 0888 491 426
|
Пуснато на: Пет Мар 24, 2006 6:59 Заглавие: |
|
|
Сашо,
Становище с юридическа стойност може да издаде/определи/ само СЪД. УС на НБС прецени че на този етап не е необходимо да се обръща към съд. На мнението на "бившия депутат" са юристи, специалисти по търговско право, както и юристката на НЗК. Няма основания РЗК по областите да се занимават с колегите регистрирани по търговския закон. Ако някъде това се случи, нека колегите се обърнат към НБС и ще получат защита. _________________ НБС-СЕБТ http://www.nbs-set.com/
http://tvbonel.alle.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
venelin Опитен потребител

Регистриран на: 05 Дек 2004 Мнения: 1664 Местожителство: Zlatograd
|
Пуснато на: Пет Мар 24, 2006 8:39 Заглавие: |
|
|
моят въпрос беше провокиран именно от едно посещение на г-н Недко
Пашанов, фирмата ми е регистрирана по търговския закон и освен сервизна дейност извършва и търговска и затова иаз не мога да преценя да ли попадам по дейстието на този закон |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RAI Опитен потребител

Регистриран на: 24 Ное 2004 Мнения: 260 Местожителство: SMOLIAN
|
Пуснато на: Пет Мар 24, 2006 9:18 Заглавие: |
|
|
| venelin написа: | моят въпрос беше провокиран именно от едно посещение на г-н Недко
Пашанов, фирмата ми е регистрирана по търговския закон и освен сервизна дейност извършва и търговска и затова иаз не мога да преценя да ли попадам по дейстието на този закон |
Предай на г-н ПАШАМОВ най-сърдечни поздрави от РАЙДОВСКИ ,и си
гледай работата както си я гледал до сега-без да мислиш за него!!!
RAI |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tchav Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юли 2004 Мнения: 753
|
Пуснато на: Съб Мар 25, 2006 9:56 Заглавие: |
|
|
Здравейте колеги,
Има ли някой от вас регистриран сервиз за битова електроника по закона за занаятите, интересувам се какви данъци (такси) се плащат? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|