Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Бягащи светлини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
yani kokas
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Юни 2006
Мнения: 326
Местожителство: Дупница/София/

МнениеПуснато на: Нед Ное 19, 2006 22:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен може да минеш с един микроконтролер с 5 8битови изходни порта(с един бит от порт управляваш един светодиод),на всеки порт можеш да казваш кой диод да свети и кой да не свети така .Аз съм правил бягащи светлини с AVR АТмега16 на Атмел.Обаче съм го правил(по точно ме научиха)само с един порт тоест с 8 диода .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 8:18    Заглавие: Отговорете с цитат

yani kokas написа:
Според мен може да минеш с един микроконтролер с 5 8битови изходни порта(с един бит от порт управляваш един светодиод),на всеки порт можеш да казваш кой диод да свети и кой да не свети така .

Smile Rolling Eyes
Добре, че не е поискал да управлява 100 Smile .
Даваш ли си сметка какъв е този контролер разполагащ с 40 входно/изходни шини и употребата му за подобна цел?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Shtur
Гост





МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 9:03    Заглавие: hehe Отговорете с цитат

RC написа:
yani kokas написа:
Според мен може да минеш с един микроконтролер с 5 8битови изходни порта(с един бит от порт управляваш един светодиод),на всеки порт можеш да казваш кой диод да свети и кой да не свети така .

Smile Rolling Eyes
Добре, че не е поискал да управлява 100 Smile .
Даваш ли си сметка какъв е този контролер разполагащ с 40 входно/изходни шини и употребата му за подобна цел?

Че защо му е да разполага с толкова шини , дори един от портовете му стига 2^8 = 256, спокойно с един или няколко дешифратора ще свършат работа , проблема е дали ще намери такъв дешифратор с 8 входа и 256 изхода Very Happy
Върнете се в началото
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 9:10    Заглавие: Re: hehe Отговорете с цитат

Shtur написа:
...Че защо му е да разполага с толкова шини , дори един от портовете му стига 2^8 = 256, спокойно с един или няколко дешифратора ще свършат работа ,

И аз за това, де ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kableman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Авг 2005
Мнения: 194
Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 10:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Навремето правих бягащи светлини с светодиоди с ТТЛ. за генератор използвах 7400(К155ЛА3) за броя4 7490 а за дешифратор 7442. броеше до 10. можеш да сложиш 74154 и ще брои до 16. Погледни справо4ника на Кирил Конов ТТЛ интег. схеми. Можеш да ползваш и C-MOS . Успех.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
valioman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2005
Мнения: 369
Местожителство: Sliven

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 12:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Гепи това
http://www.bgshare.com/get_c3054cc7379e3a5d2a52075fc1536359.html

Ако те устройва кажи къде да ти пратя Hex-a
Това го ползвах в една дискотека където от PC щраках 40 прожектора но с малко преработки става както искаш Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wire
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Яну 2006
Мнения: 53
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 19:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Какво го подхванахте човека на майтап? Управлението на 100 светодиода може да се направи само с 11 извода, при условие, че се светват един по един или само някои в групички (има ограничения), но може и да се направят динамично да се управляват. По този начин с 5 извода съм управлявал 15 светодиода (като имаше възможност за 20) и единствения недостатък е, че светят слабо заради малкото време на светене.
_________________
Не поправяй нещо което работи дори и когато няма причини да работи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LZ5UE
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Окт 2006
Мнения: 30
Местожителство: далеееече

МнениеПуснато на: Пон Ное 20, 2006 21:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Edna ideja .http://ourworld.compuserve.com/homepages/Bill_Bowden/page5.htm#night_r.gif
Exclamation Viz dvete posledni shemi !!! Ako vmesto 4017 vurjesh dva EPROM-a,pri tova svurzvane na svetodiodite ,kakvo mojesh da napravish.....


P.S. Njakoj moje li da mi kaje ,kak moga da pisha na KIRILICA ! Na klaviaturata njamam,a ne vijdam fonetichna kirilica,kato pri DIR.BG forumite nprimer. Blagodarja

Модерирано от RC
Като ползваш KREDOR-a горе вдясно на формата за писане на мнения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Milen_haskovo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2005
Мнения: 1404
Местожителство: София/Хасково

МнениеПуснато на: Вто Ное 21, 2006 17:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма ли да стане със 5 броя 4017 като на всеки последния изход се закачи за Reset-а на следващия и се направи кръг ? Ще трябва и един генератор на импулси... www.datasheet4u.com/html/4/0/1/4017_Fairchild.pdf.html
_________________
Както си работеше и спря...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LZ5UE
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 27 Окт 2006
Мнения: 30
Местожителство: далеееече

МнениеПуснато на: Сря Ное 22, 2006 6:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Milen_haskovo написа:
Няма ли да стане със 5 броя 4017 като на всеки последния изход се закачи за Reset-а на следващия и се направи кръг ? Ще трябва и един генератор на импулси... www.datasheet4u.com/html/4/0/1/4017_Fairchild.pdf.html


Exclamation Moje da stane,no shte bude mnogo ednoobrazno. S EPROM-ite moje da da nakara svetodiodite da svetjat tochno kakto toj pojelae.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals