Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за инженери и проектанти
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 25, 2007 19:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Не ти препоръчвам ,вземи си спрей за автокорекции ,черен .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vlad_o
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Ное 2004
Мнения: 857
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Окт 25, 2007 20:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Какви глупости говорите?Блажна боя.Смешно... и тъжно.
Вие ,физика не сте ли учили?.Да не бъркате с радиатора на парното?
Нали ,радиатора трябва да отделя топлина....През блажната боя....
Що не си боядисате радиатора на колата с блажна боя...Цвета е без значение...Препоръчвам да е жлът.
Кой ще ми каже какво ще се получи?
_________________
ДЕИСТВАЙ СМЕЛО И СМАХНАТО
SKYPE vvvlado53
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 180

МнениеПуснато на: Чет Окт 25, 2007 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

vlad_o, инженер ли си или проектант?
_________________
http://www.bg-sonic.com/members.php?id=147
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Фикри Нури
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Юли 2005
Мнения: 1673
Местожителство: Kърджали

МнениеПуснато на: Пет Окт 26, 2007 7:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето цитат от едно книжле за лабораторно упражнение по конструиране на ЕА.
"ТОПЛИННИЯТ РЕЖИМ, ПРИ КОЙТО РАБОТИ ЕА В НАЙ-ГОЛЯМА СТЕПЕН ЗАВИСИ ОТ НЕЙНАТА КОНСТРУКЦИЯ И НАЧИНА НА ОТВЕЖДАНЕ НА ОТДЕЛЯНАТА ТОПЛИНА В ОКОЛНАТА СРЕДА - ЧРЕЗ КОНВЕКЦИЯ, ЧРЕЗ ТОПЛИННО ИЗЛЪЧВАНЕ И ЧРЕЗ ТОПЛОПРОВОДНОСТ."

Остава открит въпроса - кое искаме да подобрим от трите горепосочени неща. Топлопроводността и конвекцията чрез боядисване в никакъв случай не могат да се променят. Остава да се промени топлинното излъчване, кето ще се намали вследствие на пласта боя. Не смятаме, че анодрането е боядисване.

Виждали ли сте арабин в черни одежди ? Very Happy Very Happy
_________________
http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 26, 2007 10:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Топлинното излъчване ще се подобри с пласта боя,температурата на пласта боя ще бъде същата,както на алуминиевата основа,а инфраред лъчението ще бъде 10 пъти по голямо,но неговият принос за топлоотдаването е само около 10%.Алуминия се боядисва трудно и нетрайно.Моля погледнете коефициента на излъчваемост (emissivity),на алуминия и боите и помислете малко...Слоя боя не може да задържа енергия в себе си,за да повишава температурата на радиатора,а радиаторни системи с висока скорост на принудителна конвекция не се боядисват за да са ефтини,не се и анодират.Анодирането е доста по трайна обработка отколкото боядисването
http://ib.cnea.gov.ar/~experim2/Cosas/omega/emisivity.htm
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 26, 2007 14:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Между другото,току що се наложи да ползвам шпрей за термоемисионни цели-шпрей за барбекю се води,има сребърен,златен и черен-цвета е почти без значение..(работя във фирма,която призвежда инфрачервени термометри) Laughing Laughing Ако се "лови" за алумин е чудесен,горещо го препоръчвам...само 8.50
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 26, 2007 14:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Е ,може и с боя за печки ,черна ,ама като правите термометри ,що не премериш температурата на някой радиатор без и със боядисване ,веднага ще стане ясно.
И един цитат от сайта на Род Елиот който твърди същото за тънкия слой автоспрей : Emissivity refers to radiation, which is only a relatively minor (typically 25% or less) but still important means of dissipating the heat. Most heat is conducted to the air at the surface boundary, and although black oil paint has excellent emissivity, it will also insulate the fins from the air. Overall, as discussed above, about the best treatment is black anodising, but matte black automotive type lacquer is also very good (IMO) - provided it is applied as thinly as possible.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 26, 2007 15:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Премерването на температура на гол алуминии с инфраред термометър е проблемно точно поради ниската енергия на излъчване,препоръчва се за да има известна точност,когато се мери алуминии да се залепи парче лепенка,или да се пръсне с боя.Но аз съм мерил един и същи радиатор с платина,боядисан и не.Боядисаният е малко по студен,сега не помня процентите но бяха около 7-8.Този шпрей койото снимах е матов и много черен(това не е толкова важно)...ей сега напръскахме едно "черно тяло"..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 180

МнениеПуснато на: Пет Окт 26, 2007 15:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпроса ми е елементарен-по-добре ли ще се охлажда ако е боядисана шината/с алкидна блажна боя/ или по-зле.Проектанта казва че ще се охлажда по-добре.Това много ме учуди и затова Ви попитах.Благодаря Ви за мненията! Smile
_________________
http://www.bg-sonic.com/members.php?id=147
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladimirstanoev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Окт 2005
Мнения: 1664
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 27, 2007 1:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Брей, много поучителна тема! Утре ще си боядисам котлоните на печката с алкидна блажна боя. Температурата на боята ще е същата като тази на котлона и няма да има загуби на топлина. А инфрачервеното излъчване ще е 10 пъти по-голямо и ще загрява тенджерите по-добре. Как не съм се сетил досега!
Не слушай какво ти приказват разни телевизионни техници, защото темата не е за тях, а само за проектанти и инженери. Твоя проектант е напълно прав! Особено, ако шината ти не разчита на въздушно охлаждане и се намира на Луната или на Марс. Confused
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals