 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
mirk Активен потребител

Регистриран на: 08 Окт 2007 Мнения: 59
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Nikolai_1 Опитен потребител

Регистриран на: 02 Дек 2005 Мнения: 461 Местожителство: Разград
|
Пуснато на: Чет Дек 27, 2007 23:18 Заглавие: |
|
|
Е да де ама ние сме държавно дружество и не сме много на ти с парите така.че разбирате ме какво имам предвид
Но благодаря все пак.Интересуваше ме принципно как стоят нещата. _________________ Таз година булка , догодина...- две ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dobromirdimitar Активен потребител

Регистриран на: 28 Сеп 2007 Мнения: 66 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Дек 28, 2007 8:06 Заглавие: |
|
|
Принципно нещата стоят така:
При избор на кабел ,най-важните показатели са:
-мощност на ел.двиг.
-пусково-работна схема - звезда ,триъгълник ,или комбинирано пускане звезда-триъгълник.
И при трите схеми на пускане/работа ,имаме три различни пусково-работни токове,което е показателно за избора на кабел.
-дължината на кабела от захранващото табло до самия двигател.
Тук се взема в предвид факта ,че известна част от кабела ще работи под вода ,което спомага за охлаждането му.
Следователно сечението може да се намали /но не прекалено/.
Стандартното токово натоварване на кабелите тип СВТ е от 4 до 6 А/мм2 ,а за тип ШКПТ варира от 4 до 16 А/мм2-/зависи от производителя/.
Обикновенно за потопяема сондажна помпа двигателите са със намален диаметър за сметка на дължината им-по дълги са.
При дължина на кабела до 50 м. се взима натоварване 4 А/мм2. от 50 до 100 м. - 6 А/мм2. над 100 м. - 8 А/мм2.
Номиналния ток на един двигател се избира по стандартната формула:
Iдв. = Pдв. * 1,8 където:
Iдв. - търсения номинален ток на двигателя.
Рдв. - мощноста на двигателя.
1,8 - коефициент /стандартен за асинхронни двигатели с мощност до 500 кВт. /.
От тук се намира номиналния ток на двигателя.
След това в зависимост от дължината се избира токовото натоварване на кабела,а след това и квадратурата.
При запускане със схема звезда-триъгълник ,получената квадратура се разделя на две - за двата кабела по отделно.
Например ,изчислен е необходим кабел от 35 мм2.- взимат се два кабела по 16 мм2 ,тъй като всеки един кабел търпи кратковременно претоварване ,което е напълно достатъчно за развъртането на двигателя.
В нашата фирма имаме два сондажа - един с помпа 15 кВт. и втори с помпа 22 кВт.
15 кВт съм захранил със кабел ШКПТ 6мм2 ,а 22 кВт. със кабел ШКПТ 10 мм2. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Милен Опитен потребител

Регистриран на: 15 Окт 2007 Мнения: 330
|
Пуснато на: Пет Дек 28, 2007 21:59 Заглавие: |
|
|
Токът на АД се изчислява формулата:
http://www.postimage.org/image.php?v=aV3KJ3SA
По така изчисления ток си избираш кабел с допустим ток, който да издържи изчисления с известен запас.
Допустимите токове за различните кабели са различни и се дават в таблици! Хубаво е да си намериш такива, а не да питаш по форумите колко квадрата за 60kW - има ги във всеки учебник по електроснабдяване. Токовото натоварване намалява с увеличаване на сечението така че сметки от типа "Х ампера на квадрат" и "Y квадрата на киловат" не са коректни при големи мощности.
Ако ще има превключване звезда-триъгълник схемата е следната:
http://www.postimage.org/image.php?v=Pq3fnPtr
В този случай към двигателя отиват 2 кабела за извеждане на 6-те извода на намотките (свързването звезда-триъгълник става в пусковото табло) и тока е по-малък през кабелите тъй като работния режим е триъгълник (виж последната формула в първия линк) и тогава могат да се използват кабели с по-малко сечение.
За постоянно полагане в вода е добре кабела да е специално предназначен за това, че вода и ток не се обичат много. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dido_boi Нов потребител

Регистриран на: 29 Дек 2007 Мнения: 10
|
Пуснато на: Съб Дек 29, 2007 10:24 Заглавие: |
|
|
| Според мен 35 квадрата ще е добре но ако двигателя е на 500 волта но ако е на 380 вече ще зависи от растоянието между двигателя и захранващото табло ако е голямо може и да има проблем (по принцип при 380/220 волта най тъпото изчисление на сечението е квадрат на киловат 60 кв = 60 квадрата -- но това е най тъпото но върши работа) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|