Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Програмиране на ATTINY2313
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Сря Юли 29, 2009 15:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо не пробваш следната постановка. Вземаш една 93СХХ и я връзваш с външно захранване към твоята постановка все едно че тя е контролера ATtiny2313. После пробваш да я програмираш с различни буфери за да не се бъркаш. Когато успееш да я програмираш успешно с тази постановка, просто заменяй с тунито и ако не стане не знам .... Всъщност твоя понипрог с външно или със захранване от COM порта е ?
_________________
ИВАН ПАВЛОВ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Сря Юли 29, 2009 16:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Почваш от начало ..... от първата до последната жица .... обикновено от N-тия път става.
Търси STK200/AVRSP-LPT - то бачка с понито. На серийния ком да не си забравил 5->маса, а не от корпус. Ако си успял да го фуснеш на кварц, 4MHz ламаринен , после смени на 15pF- нужна е осцилация.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
danyguit2000
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Сеп 2005
Мнения: 257
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Съб Авг 22, 2009 21:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Поръчах си нови три бройки да има за резерва и установих,че докато първо съм си играл с Fuse-овете съм го настроил на външен Clock и от там не се е получавало... сега се чете и пише без проблеми с новите...
Налепих това от сайта на Pony и работи перфектно



Сега се чудя защо при отварянето на един и същ .hex файл с Понито и например друг едитор показват различни неща,дори когато ги конвертирам в .bin пак се различават и незнам на кое да вярвам...
ето снимка:

Другото странно нещо което се получава е,че като запиша този .hex файл с Понито,после като го прочета от контролера и го запаметя под друго име и като ползвам BigBin compare за сравнение има огромни разлики почти на всички адреси,тоест получава се,че това което съм записал няма нищо общо с това което съм прочел после от контролера,а след флашването си получавам съобщението Verified.
Ето сега това е причината която ме кара да подозирам,че програматора който съм направил базиран на ATTINY2313 нещо не работи...
Някой има ли мнение по въпроса защо се получава така?
_________________
Skype user: gipson92494524
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
nobodyshadow
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Яну 2004
Мнения: 413
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Съб Авг 22, 2009 23:26    Заглавие: Отговорете с цитат

След като си ги програмирал работят ли си нормално контролерите?
Най-лесно можеш да погледнеш дали ти съвпадат хекс-файловете като ги отвориш в нотпад-а.
След като си записал флаша като му дадеш от менюто Command>Verify Program(Flash) Дава ли ти,че са еднакви?
_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
danyguit2000
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Сеп 2005
Мнения: 257
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Вто Авг 25, 2009 14:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Не разбирам какво имаш предвид "работи ли контролера след като го запишеш"
С нотпада като ги сравня има разлики...
След като го запиша и при Command>Verify Program(Flash) ми подвърждава,че е еднакво...
Понеже нямам осцилоскоп за да видя какво става в изхода на контролера,направих следните замервания с честотомер и Duty cycle(коефициент на запълване) като сравнявам с програматор Xprog-T,който поддържа и HC912 контролери...

Всички замервания са направени при команда 'четене'

Xprog-T :

Reset(U) 4.92V пада до 4.90V
BDM (U) 4.92V пада до 4.85V

Reset(Hz) 3 Hz
BDM (Hz) 123 Hz

Reset (Duty Cycle %) 84%
BDM (Duty Cycle %) 81%

Програматора който съм направил :

Reset(U) стои си на 4.98V (няма пулсация)
BDM (U) 4.98V пада до 4.97V

Reset(Hz) Няма нищо
BDM (Hz) 518 Hz

Reset (Duty Cycle %) Няма нищо
BDM (Duty Cycle %) 99.5%

Ето го целия програматор,схема,софт,флаш...
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=43549

Просто в изхода на контролера на ресета няма никакви пулсации и е ясно,че за това не работи,за това се съмнявам,че става нещо с .hex-а,а руснаците казват,че си работи перфектно този програматор,ето темата:
http://auto-by.com/forums/index.php?showtopic=8850
_________________
Skype user: gipson92494524
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Вто Авг 25, 2009 16:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Не знам какъв е тоя едитор . Обаче този файл ,като го отворя с Кодевижън и с Уилем дава същото като Понипрога. Така, че нямаш проблем със едитора на Понипрога. Всъщност аз като си направя някое проектче после си чета чипа със Понипрога и си го записвам във .e2p разширение защото Понито ми помни фузовете в този файл . Така с един минимален файл си запазвам всичко като архивче. До сега не ме е подвело. Не търси грешката в Понито, ако ти минава проверката след програмирането .
_________________
ИВАН ПАВЛОВ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Вто Авг 25, 2009 19:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Като гледам схемата ... нещо крушата е много крива. При хардуерен UART май се ползва софтуерен Question Question Question

Кода е много малък по размер за да се позволи на контролерчето да има значение, предполагам че са написали някакво елементарно преправяне на даните между моторолата и компа


Последната промяна е направена от RM на Сря Авг 26, 2009 16:32; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
danyguit2000
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Сеп 2005
Мнения: 257
Местожителство: Габрово

МнениеПуснато на: Сря Авг 26, 2009 15:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Който е чел 'дебелите' книги,може ли да ми каже на Reset в изхода на контролера какви характеристики трябва да се появяват,че нещо този машинен език ми е доста чужд...
Съмнявам се този който е писал този флаш и софт да си е губил времето за да накриви на някого...
Този безплатен проект до скоро беше качен тук и е тяхна разработка:
http://tmw.netlook.pl/mainen.php?id=download_en
Макар,че не извършват 'support' към този проект,аз културно реших да им изпратя имейл да попитам дали има някакви особености,а те ми отговориха,че само трябва да се настрои от fuse-овете на външен кристал да работи,така направих ама...
Благодаря на всички които се опитаха да ми помогнат.
_________________
Skype user: gipson92494524
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Сря Авг 26, 2009 16:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Софта наистина работи ... поне доколкото бегло го прегледах.
EXE-то праща по ком порта нещо от сорта 11110000,11110000,11110100,... когато се опитва през 2313 да боотне моторолския процесор, но не мога да хвана на какъв битрейд настройва порта, предполагам че контролера 2313 отговаря с някой от следните символи '(','0','?','А','ÿ' .. само това са константи. Опитай да настроиш ком порта на 9600,1920 ... Погледни и DIV8 да не си го активирал. Ще стане когато примерно на пони прога няма никъде отметка-всичко да бъде чисто.Работи с понито щото не ти дава да забраниш RESET-пина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals