 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
мульо Опитен потребител

Регистриран на: 25 Ное 2004 Мнения: 929 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пон Фев 01, 2010 13:00 Заглавие: |
|
|
Мисълта ми беше, че като знам, че си е обикновен акумулатор, ще си го поддържам както трябва. А така излязох пълен глупак, за толкова време да не го долея и зорна да му взема здравето. Макар, че в интерес на истината, след като се усетих го долях и заредих. Сега постоянно индицира черно, но дори в големите студове предните дни нямах проблеми с паленето.
Извинявам се за офтопика. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tihogr Нов потребител

Регистриран на: 15 Май 2007 Мнения: 43
|
Пуснато на: Вто Фев 02, 2010 20:11 Заглавие: |
|
|
| Купих си вече зарядно - българско.Вече съм го включил да зарежда акумулатора. Обаче не съм сигурен до колко волта трябва да се зарежда. Опасявам се да не го презаредя, въпреки че зарядното е читаво. Има амперметър,който при включването показваше около 3 А, а сега вече е малко над 1(до 0 ли трябва да падне стрелката). Още ли да го държа? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
petromaniq66 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Юни 2009 Мнения: 439 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Вто Фев 02, 2010 22:56 Заглавие: |
|
|
| Измери го с волтметър. Трябва да показва 14,4 - 14,8 V, а след като го изключиш и престои около час около 13,5 V. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tihogr Нов потребител

Регистриран на: 15 Май 2007 Мнения: 43
|
Пуснато на: Сря Фев 03, 2010 0:06 Заглавие: |
|
|
| petromaniq66 написа: | | ..... |
Благодаря
Държах го до 14,70V и веднага след като го изключих отчиташе 12,96V, a 3 часа след това си държеше 12,70V, което според прочетеното от мен си е около 100% заряд. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Фев 03, 2010 13:14 Заглавие: |
|
|
| Този акумулатор е тръгнал май ,я си го премери под товар ,поне 1-2 А ,ако клекне още -не е читав. Колегата ти написа ,пада до 13.5 ,не до 12.5 ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
penkeler Опитен потребител

Регистриран на: 12 Ное 2006 Мнения: 338 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Сря Фев 03, 2010 20:08 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | при включването показваше около 3 А, а сега вече е малко над 1(до 0 ли трябва да падне стрелката). Още ли да го държа?...
Държах го до 14,70V и веднага след като го изключих отчиташе 12,96V |
Показанията наистина не са много добри както казва ELP, но все пак не е съвсем ясно какъв е капацитета на акумулатора и колко е продължил процеса на заряд. Не можеш да очакваш да изкараш от него 40Ah ако си го зареждал с 2 -3А в продължение на 3 -4 часа. Това, че е достигнал 14,70V (при включено зарядно) не е гаранция, че е добре зареден. По старичък акумулатор бързо качва напрежението, но това не означава че е зареден. По добър ориентир е тока с който се зарежда, а това че е над един ампер може да означава две неща: или все още не е добре зареден (времето не е било достатъчно), или вече е пътник. При добър акумулатор тока пада дори под половин ампер когато е добре зареден (говорим за 50 - 60Ah), но ако е лош, колкото и да го държиш, тока не пада много. Не е фатално, при по стар акумулатор, ако напрежението постепенно достигне до около 16V след няколко часа при включено зарядно. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
stereofonix Опитен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2004 Мнения: 206 Местожителство: Нова Загора
|
Пуснато на: Сря Фев 17, 2010 11:05 Заглавие: здр |
|
|
Здравей колега. Можеш ли да кажеш кой точно модел си си купил и на каква цена стигна до теб. _________________ Винаги помисли дали наистина искаш да натиснеш бутона on/off , защото веднъж чуеш ли ... няма връщане назад .... просто си в играта! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
luisvu Нов потребител

Регистриран на: 15 Фев 2010 Мнения: 5 Местожителство: София Луковит Лом
|
Пуснато на: Пет Фев 19, 2010 20:13 Заглавие: |
|
|
степента на зреждане на акумулатора се отчита по гъстотата на елекролита . ако няма достъп за мерене ,изтощеният акумулатор се зарежда 48 часа с ток 0.4 от капацитета (100 ач-4 а ). при натоварване с номинален ток не бива да пада под 9.2в.
истинските професионални зарядни нямат автоматика . най много защита от обратно включване (1 диод).много рядко стабилизация по ток .
навремето като карах запорожец си носех зарядно от контакт диод и кабели за акумулатора .боде се в контакта, 1 печка или крушка ограничава тока .повече от това на любителя не е нужно .
системите с подържащ ток съсипват акумулатори от типа монбат. _________________ при сблъсъка между скала и вода винаги печели водата , не защото е твърда и здрава а защото е търпелива |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Nimi Опитен потребител

Регистриран на: 19 Апр 2005 Мнения: 475
|
Пуснато на: Пет Фев 19, 2010 20:24 Заглавие: |
|
|
| luisvu написа: | истинските професионални зарядни нямат автоматика . най много защита от обратно включване (1 диод).много рядко стабилизация по ток .
навремето като карах запорожец си носех зарядно от контакт диод и кабели за акумулатора .боде се в контакта, 1 печка или крушка ограничава тока .повече от това на любителя не е нужно .
системите с подържащ ток съсипват акумулатори от типа монбат. |
Велико изказване  _________________ Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
mishomvp Опитен потребител

Регистриран на: 17 Авг 2004 Мнения: 2357 Местожителство: Златоград
|
Пуснато на: Пет Фев 19, 2010 20:32 Заглавие: |
|
|
//offtopic
ХАхахаххахаха Найстина е велико ... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|