| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
sms Опитен потребител

Регистриран на: 03 Мар 2005 Мнения: 263 Местожителство: Kazanlak
|
Пуснато на: Вто Мар 09, 2010 22:27 Заглавие: |
|
|
Много се утежняват нещата с тр. /латер
А мощноста си е ясна около 1600 вата |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Slavko58 Активен потребител

Регистриран на: 09 Дек 2008 Мнения: 74
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 0:09 Заглавие: |
|
|
При всички положения такова начинание си е сериозна работа. Управляване на такъв ток при такова напрежение изисква мощни и скъпи елементи, здрави връзки и конструкция и стабилно управление и охлаждане. Мнението ми е, че по-лесно би било ако управлението се извършва на ниво първична верига. При същата мощност (1600Вт) първичният ток би бил около 7.5А, което на фона на 20-те ампера във вторичната верига е доста по лесно за управление. Примерно управлението на първичната намотка може да бъде фазово (времезадаваща RC веригас + еднопреходен транзистор+изпълнителен елемент) симистор или тиристор с грец, а във вторичната 4 диода, примерно Д2-25 с подходящи радиатори. Разрови се из руските сайтове за фазов симисторен регулатор, има доста. Ето ти пример за принципно идентична конструкция.
http://www.irls.narod.ru/bp/zar/zar74.htm
Тази е за зареждане на акумулатори, но принципно е онагледена идеята в случая - регулиране на изходния ток чрез фазово управление на далеч по-малкия първичен ток. _________________ Хората са казали:"В спора се ражда истината!". Не са разграничили обаче спора от караницата . . . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nikolai_nikolov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Дек 2007 Мнения: 365 Местожителство: гр.Русе
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 8:42 Заглавие: |
|
|
Виждал съм такова управление на едни вани за поцинковане на гвоздеи.Управлението беше в първичната на трафа.Използваха стари трафове с маслено охлаждане естествено пренавити за необходимите ток и напр.Диодите от греца бяха монтирани до намотките в маслото(така решаваха въпроса с охлаждането).Първичната е трифазна понеже ,тковете във вторичнана по якитите модели достигаше 800-900А.Използваха фазово управление както писа и колегата.
Това което иска колегата,да променя напр. а тока да е постоянен по този начин няма да стане.Всъщност тока при различно количество детайли за боядисване също няма да е един и същ.
А има ли изискване за големината на тока за процеса на боядисване,че държиш на тези 20А? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Slavko58 Активен потребител

Регистриран на: 09 Дек 2008 Мнения: 74
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 9:54 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Това което иска колегата,да променя напр. а тока да е постоянен по този начин няма да стане. |
Не съм имал предвид такова нещо.
| Цитат: | | Всъщност тока при различно количество детайли за боядисване също няма да е един и същ. |
Точно това имам предвид. Предполагам от броя на елементите във ваната зависи вторичния ток при едно и също напрежение, т.е. съпротивлението на товара е различно пр различен брой елементи. Следователно с фазовото регулиране на първичния ток ще се променя и вторичния до необходимия. Вероятно тези 20А са максималния ток на ваната. _________________ Хората са казали:"В спора се ражда истината!". Не са разграничили обаче спора от караницата . . . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nikolai_nikolov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Дек 2007 Мнения: 365 Местожителство: гр.Русе
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 13:11 Заглавие: |
|
|
Аз имах предвид питащият,той нещо се изгуби.
Любопитно дали е видял някаде устр. с цитираните параметри или е теоретична постановка? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
helios Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2005 Мнения: 2944 Местожителство: Pirdop/Zlatica
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 13:43 Заглавие: |
|
|
А защо не, и един електрожен, с изправено вторично, колкото за пробата?!...  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 15:03 Заглавие: |
|
|
| При електрофорезното тониране основна роля има тока спрямо площа а напрежението е второстепенно, така че латери и регулиране в първичната страна са възможни но изискват постоянен контрол от оператор. Най доброто решение е с регулатор на ток но в такъв случай цената е доста сериозна. Ако питащия има все още интерес нека да пише. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Slavko58 Активен потребител

Регистриран на: 09 Дек 2008 Мнения: 74
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 15:04 Заглавие: |
|
|
Докато се натуткам, Петров ме е преварил, затова променям поста си. Както той каза, при този вид процедури от основно значение е силата на тока, тъй като броя на потенциално заредените частиците оцветител, отложени върху детайлите за единица време е в пряка зависимост от броя на зарядите във вторичната верига, т.е. от вторичния ток (подобно е и положението в галваничната вана). Затова се касае за ограничаване на вторичния ток, което с регулиране на първичния чрез схема, като тази от линка е напълно възможно. _________________ Хората са казали:"В спора се ражда истината!". Не са разграничили обаче спора от караницата . . . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
radev Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009 Мнения: 658 Местожителство: Sofiq
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 19:11 Заглавие: |
|
|
За да следим тока си трябва ОВ и то най-добре,непосредствено.Тия хватки с регулиране в първичната стават ама донякъде. _________________ Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Сря Мар 10, 2010 19:46 Заглавие: |
|
|
| Извинявам се, че се намесвам. Тук във форума доста често се предлага идеята за фазово управление в първична намотка на трансформатор, но не и като споделен опит. Трансформаторът, освен всичко, има доста голяма индуктивност на разсейване, която при тази мощност не може да се пренебрегне. Тази индуктивност при този вид комутации, неминуемо ще води до пренапрежения, които трябва да се овладеят. Истина е, виждал съм такова чудо в една руска апаратура 30kW, при това, естествено, трифазна, но трансформатора беше специално изпълнение с усилена изолация и сериозни мерки по защита на тиристорите (шест броя, по два насрещно включени, щото по онова време триаците бяха кът). Ще е добре, ако някой сподели практически резултати от такова начинание. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|