Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

търся схема на Тригер на Шмит
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
importante
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Апр 2009
Мнения: 70

МнениеПуснато на: Пет Юни 18, 2010 22:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата нещо не работи..Какво ли не я мъчих 1 месец и не тръгва.Подава напрежение само на единият изход,и както и да променям входното напрежение то не се превключва на втория изход,а стои една постоянна единица.Пробвах с делителите R1 и R2 да променям и пак не става.И със тримери на тяхно място за по-точна настройка,но си е все същото.На първия изход има 1, а на втория нищо...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 6:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата ,като такава гарантирано работи ,само прага й е не 4.5 а някъде към 2.5V при това захранване. Напиши все пак с какво си я изпълнил -компараторите 393 ,с които е дадена ,или друго и дай снимки на монтажа ,захранването също !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 8:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Да тази схема ще заработи веднага след правилен монтай с изправни елементи. Напиши и напреженията по изводи на чипа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lenko71
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Май 2009
Мнения: 302
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 8:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Странна работа, но на практика схемата наистина не работи. Изхода превключва при диференциална разлика на входовете повече от 0.5V!?.
С операционен усилвател се получава, само че схемата ще трябва да се преработи понеже ниското ниво на изхода не е 0V.
Като остане време ще я драсна.
ПП: importante, що не свирна досега ами се мъчиш
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 8:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Странна работа, но на практика схемата наистина не работи. Изхода превключва при диференциална разлика на входовете повече от 0.5V!?.
Laughing
При Кус=200000 типично на този компаратор не е ясно как стигна до този извод ,има нещо сбъркано ,или менте схеми !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 15:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Нито 741, нито 311 ще работят задоволително при захранване под 6V. Освен това, праговото напрежение (4,5V) е прекалено близо до захранващото напрежение - изходите на компараторите могат и да не го достигнат. При 9V<Ucc<36V въпросните ИС трябва "да тръгнат".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 19:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Говориме за определена схема ,изпълнена с LM393 ,които-Wide single supply voltage range 2.0VDC to 36VDC or dual ,не визирам другите схеми ,относно прага -ами той си е зададен 1/2Vcc ,хистерезиса е странен 0,5V!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 19:22    Заглавие: Отговорете с цитат

The LM111, LM211 and LM311 are voltage comparators that have input currents nearly a thousand times lower than devices like the LM106 or LM710. They are also designed to operate over a wider range of supply voltages: from standard ±15V op amp supplies down to the single 5V supply used for IC logic

Имай предвид съпротивлението на товара в изход 2 трябва да е >>> oт 4.7к . ,опитай без товар.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
importante
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Апр 2009
Мнения: 70

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 21:08    Заглавие: Отговорете с цитат

И с товар и без товар не превключва.С интеграла 393 съм го изпълнил,но снимка не мога да кача за съжаление.На изхода меря със мултицет и има 1 само на единия изход.На другия нищо,както и да променям входното напрежение,като макса ми е до захранващото - 5V.Да пробвам да повиша захранващото ли на около 9V?Какви промени в схемата ще са нужни или може и с 9 да го захраня.Целта ми е на около 4-5 волта да превключи единица на другия изход,а като падне входното на нула,пак да върне единица на първия изход.После ще го донаглася със делителите ,но интересното е че при мен не иска да превключи никак.
За сега входното напрежение съм го променял от 1 до 5-6V,а захранващото си е твърдо 5V.
Имам и друго питане:Нужно ли е захранващото и входното (променливото) напрежение да имат галванична връзка?Може ли да са от различни батерий или трансформатори?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 19, 2010 21:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Нужно ли е захранващото и входното (променливото) напрежение да имат галванична връзка?Може ли да са от различни батерий или трансформатори?


Задължително , може като обединиш масите им .

Цитат:
входното (променливото) напрежение
какво точно имаш предвид "променливото" !!!???
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals