| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Wisi Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2008 Мнения: 294 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Чет Дек 02, 2010 14:20 Заглавие: |
|
|
Един въпрос - в схемата с LM311A на 18стр. от дейташийта на LM317 е необходимо отрицателно напрежение от 5V. Някакви идеи "от къде да го намеря"? Предполагам, че ако свържа този извод на маса ще се изгуби функцията на токоограничение. Ако използвам отделен (мрежов) трансформатор за схемата, няма да е проблем да му навия една намотка за 5V, но мислех да захранвам схемата с външен адаптор.
Последната промяна е направена от Wisi на Чет Дек 02, 2010 22:48; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Tsvetkov Опитен потребител

Регистриран на: 13 Окт 2003 Мнения: 392 Местожителство: Хитрино, Шуменско
|
Пуснато на: Чет Дек 02, 2010 20:05 Заглавие: |
|
|
| Това напрежение ти е необходимо, за да "слезе" изходното напрежение близко до нулата. Може да го получиш много лесно с еднопътен изправител от същата намотка и да "ковнеш" с един ценеров диод. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Wisi Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2008 Мнения: 294 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Чет Дек 02, 2010 21:09 Заглавие: |
|
|
Не ми стана ясно как може да стане това, ако намотката има само два извода и се използва двупътно изправяне. Засега ще го оставя с трансформатор с 2х 12волта, на крайните изводи схема Грец, средния на маса (вярно че може да се използва и 1/3 Грец - еднопътно изправяне за -12в ) и на -12в. резистор, ценер към маса и т. н. Или имахте в предвид намотка с два извода, единия към катода на диод и анода на друг диод, другия на маса. Така:
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Tsvetkov Опитен потребител

Регистриран на: 13 Окт 2003 Мнения: 392 Местожителство: Хитрино, Шуменско
|
Пуснато на: Пет Дек 03, 2010 17:33 Заглавие: |
|
|
| Точно така. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nikolai_nikolov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Дек 2007 Мнения: 365 Местожителство: гр.Русе
|
Пуснато на: Съб Дек 04, 2010 0:08 Заглавие: |
|
|
Това не ти ли върши работа?
hobby.neomontana-bg.com/kit24.htm |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sathv Опитен потребител

Регистриран на: 17 Окт 2010 Мнения: 260 Местожителство: Габрово
|
Пуснато на: Съб Дек 04, 2010 2:12 Заглавие: |
|
|
| Ти това което си го замислил за сериозна работа ли е или от типа "Млад конструктор"? Ако е за работеща машина там нещата са съвсем други. Използват се специализирани контролери с датчици следящи опъването на нишката, обороти и т.н. ,включително и датчик следящ за равномерното навиване на намотката по диаметър или ако искаш разтояние витка до витка. Софтуера на контролера си го пишеш сам според изисквянията ти. Ще ти трябва и механика , а не ремъчни шайби от касетофон. Остави ги тези стари схеми като LM317. По добре намали ракиите за да не ти треперят ръцете и навивай на усет. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Wisi Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2008 Мнения: 294 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Съб Дек 04, 2010 9:52 Заглавие: |
|
|
Не е "за сериозна работа".
hobby.neomontana-bg.com/kit24.htm - гледах го, но няма да свърши работа, тъй като при по-малко натоварване на мотора, оборотите са ниски, а при по-голямо високи, което би скъсало нишката, ако блокира. Също според http://kn34pc.com/construct/lz2xyz_regulator.html този регулатор не е от най сполучливите.
Засега въпросът е решен.
Благодаря за отговорите. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|