| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
mirk Активен потребител

Регистриран на: 08 Окт 2007 Мнения: 59
|
Пуснато на: Пет Яну 14, 2011 22:05 Заглавие: |
|
|
Bobcho ето я и схемата http://store.picbg.net/pubpic/79/A8/49a591cf1e9679a8.JPG
Сега като си разгледах документацията в предния пост съм се заблудил относно стойноста на тока но идеята си е съшата. Генератора на ток е за ток Io=100mA Неизвестното съпротивление го намирам като Rx=Ux/Io при ток настроен точно на 100мА напрежението отчетено в mV на обхват 200mV ми дава съпротивлението в mΩ т.е. на показание 199.9mV съответства 1999mΩ. Точноста зависи от това колко точно си настроиш генератора на ток. Схемата малко трудно настройва последния разряд точно на 100.0мА въпреки че използвам многооборотен потенциометър. Явно трябва да измисля друг начин за по точна настройка. Окъсяващия бутон на изхода се натиска при свързана схема понеже генератора не бивало да остава с отворен изход без свързан товар.
Ето и една демонстрация http://store.picbg.net/pubpic/DD/0D/babde1e31b1edd0d.jpg не ми се играеше посред нощ да настройвам генератора и затова показва дразнещата единица накрая
А някой може и да даде идея как по точно да настроя токовия генератор. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
k810 Опитен потребител

Регистриран на: 25 Юли 2008 Мнения: 1687 Местожителство: Несебър
|
Пуснато на: Пет Яну 14, 2011 22:37 Заглавие: |
|
|
В схемата на неизвестен за сега ,друг руски ESR метър, за генератор на ток е използван ценер и транзистор(и тример). Във форума на нбс-себт бях пуснал линк към него. В моето изпълнение е със стабилизатор на 5 в с малък толеранс за по-точно.
За още по точно,във настройката на софтуера има опция да се въведе с бутоните ръчно истинската стойност на тока,в случай че не сте го доизпипали с тримера.
За момента нямам време да го сравня с омметъра на мегаомметъра от снимката. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Яну 14, 2011 23:18 Заглавие: |
|
|
| Фикри, Шунтове не се мерят а се изчисляват изработват и при нужда се донастройват чрез приплъзване / отнемане на материал или добавяне на материал. Прецизното измерване на шунт се компрометира от преходното съпротивление в контактните зони. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Фикри Нури Опитен потребител

Регистриран на: 26 Юли 2005 Мнения: 1673 Местожителство: Kърджали
|
Пуснато на: Съб Яну 15, 2011 8:46 Заглавие: |
|
|
Благодаря ви за акълите момчета. Излезе,че аз досега само съм ял, а то само с ядене не ставало.
Въпроса ми беше конкретен и ясен: Може ли....(виж първия пост).
Той беше свързан в подтекст с това дали да си купя цифров ESR-метър или не.
Отговора на Radko ме удовлетворява. _________________ http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
k810 Опитен потребител

Регистриран на: 25 Юли 2008 Мнения: 1687 Местожителство: Несебър
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Dany_M Нов потребител

Регистриран на: 03 Окт 2009 Мнения: 24 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Яну 16, 2011 8:08 Заглавие: |
|
|
Аз вчера си купих ESR/LOW-OHM METER някаква марка CEDELEC. Доколкото знам, има такова село в Благоевградско - Седелец.
Като и да е. Та измерих и аз в паралел два резистора по 0.1 с точност 2% и ми показа 0.04 По точно .04, тъй като е двуразряден индикатора.
Много съм доволен от уреда, но там откъдето го купих е 130лв. Струва ми се малко скъп. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
gengan Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2007 Мнения: 72 Местожителство: Silistra
|
Пуснато на: Пон Яну 17, 2011 13:03 Заглавие: |
|
|
| Драги Фикри Нури, прави са колегите, които ти казват, че най-добре се измерва ниско R с мостови уреди, да ама са доста скъпи и трудно достъпни. Може да се постигне задоволителна точност чрез косвен метод, по закона на Ом, За целта са ти неодходими 2 цифрови мултицета, единият да измерва тока (на обхват 20А), а с другият да мериш пада на напрежение вурху шунта (на обхват 200mV) и смяташ по закона на Ом. Ще ти трябва разбира се и мощен захранващ източник на DC и реостат за регулиране на тока. За шунт 0,05 ома ще трябва да му пуснеш ток поне 2,0 А, при което с 2-рия мултицет трябва да получиш 100 миливолта. Пробвал съм го метода, достатъчно точно измерва, пожелавам ти успех. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
penkeler Опитен потребител

Регистриран на: 12 Ное 2006 Мнения: 338 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Яну 22, 2011 22:00 Заглавие: |
|
|
| Може би е малко късно, но мисля, че си струва да се погледне това. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
mirk Активен потребител

Регистриран на: 08 Окт 2007 Мнения: 59
|
Пуснато на: Съб Яну 22, 2011 23:42 Заглавие: |
|
|
| Ха, та това си е моя метод само с по различна схема на токовия генератор и сабрано в отделен уред. Ще взема да я пробвам. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|