Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

НЧУ-741- изгарят транзистори.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз в случая използвам две крушки по 10 W / 12 V в двете рамена на мястото на предпазителите. Това лампа в първичната не съм го пробвал вероятно е по-удачно. Мисля, че едно 5-10 мА е напълно достатъчно за да свири нормално усилвателя. Няма чуваема разлика с по-голям ток.
Относно диодите колектор емитер на крайните транзистори те са да обират евентуални пикове. Понякога не се използуват ако транзисторите издържат по-високо напрежение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Никой не каза за резисторите по 90ом от захранването към транзисторите?
http://valery.snimka.bg/other/drugi.365664.0.big


Последната промяна е направена от VaLy0 на Съб Фев 12, 2011 16:54; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Може и без тях но те подобряват усилването на дарлингтона при малки токове. Освен това дават възможност на крайните транзистори да работят на по-високо напрежение. Те имат специфично напрежение K-E което е най-високо когато има съпротивление между Б-Е от порядъка на 100 ом. Ако са оставени хвърчащи то е по-ниско. Но по-добре с тях.
Още нещо този диод който е последователно на базата на драйвера не се слага на радиатора Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 16:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами как тогава намазан с паста тоя 1N4007-няма как да се намаже с паста а и да се сложел максимално близо до Т-те? Демек на самата платка да е по-близо до Т-те,така ли да го разбирам? Ако е така те са ми близо на има няма 1см Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 17:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Има как правиш си планки метални с едно или две самонарезни винтчета и ги прикрепяш към радиатора от някаква по-тънка ламарина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 20:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Мога да си взема малки радиаторчета и на тях да ги сложа диодите, но си мисля друго-ако сложа по два диода вместо един няма ли да се реши проблема със загряването им? Някъде бях гледал така направена схема с по два Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
radev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009
Мнения: 658
Местожителство: Sofiq

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 21:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Най добре пробвай да намалиш съпротивлението в рамената от 270ома на 150ом. А на входа паралелно на 100ком 560pF кондензаторче.
_________________
Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Съб Фев 12, 2011 22:32    Заглавие: Отговорете с цитат

До колкото си спомням използването на p-n-p и n-p-n транзистори като двойка се нарича "комплементарна двойка".И при такива двойки изискването към тях е да са с еднакъв коефициент на усилване допустима разлика -15%. Idea Idea.Така че ако искаш да имаш нещо подобно вземай една кофа с транзистори и ги подбирай да са с максимално еднакво усилване.Иначе ще ти се вземе акъла докато го пуснеш да свири и то без да разбереш как е станало и къде си грешил. Evil or Very Mad Диодите служат за температурна компенсация на ценерите.Едните са са са с положителен а другите с отрицателен температурен коифициент. и си ги слагай на платката да са близо до ценерите.Или пък като искаш да пуснеш каквато и да е схема научи кой елемент за какво служи Twisted Evil
Резисторите от 90 ома не са критични но е добре да ги има и да са с еднаква стойност.
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
no money
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2006
Мнения: 198
Местожителство: Бургас/Созопол

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 7:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Shocked Хмм..... сигурен ли си в това, което твърдиш:
Цитат:
...Диодите служат за температурна компенсация на ценерите.Едните са са са с положителен а другите с отрицателен температурен коифициент.........и си ги слагай на платката да са близо до ценерите


Диодите стабилизират температурно тока на покой на мощните транзистори и заради това трябва да са на радиатора.
Освен това е желателно а не задължително условие коефициента на усилване по ток да е еднакъв. В общия случай този краен с по-малък би товарил драйвера си повече..... В практиката е прието 10% толеранс да се счита за приемлив обаче.

Иначе, това е "прословутата" схема на 741 в режим на "късо съединение". Забележи товара й от 33 ома. Сигнала се сваля от захранването й където се получава пад, заради сработването на вградената защита на 741. Този трик се използва за да се избегне скоростното ограничение на нарастването на изходното напрежение на ОУ, което при типичното му свързване е много недостатъчно за по-високи мощности.
Освен капризноста около температурната стабилизация, самата схема е податлива и на самовъзбуждане.
Една от причините може да е самият конкретен екземпляр 741 и тогава се налага да го скопиш с кондензатор между 4 и 7 крак на ОУ.
С промяната на 270 омовите резистори настройваш тока на покой, като при по-малка стойност и той пада (както предложи по-горе radev).

П.П. Сега виждам, че твоята схема се различава от "оригинала" с тези 90 омови резистори опитващи се да вкарат в клас А и крайните... Е сега вече настройката трябва да става поотделно за двете каскади. Very Happy
Не е зле да боднеш и по един емитерен на крайните.....
_________________
Времето е най-ценният ни ресурс, защото е единственият който не може да възстановим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
VaLy0
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 09 Фев 2011
Мнения: 14
Местожителство: Сливен

МнениеПуснато на: Нед Фев 13, 2011 9:00    Заглавие: Отговорете с цитат

no money написа:
Не е зле да боднеш и по един емитерен на крайните.....

Колко предлагаш да е той Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals