 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
vstoykov Опитен потребител

Регистриран на: 04 Дек 2005 Мнения: 327 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Яну 27, 2007 15:54 Заглавие: |
|
|
| dragon_hifi написа: | | Колега, сложи димер вместо обикновен ключ и намали малко. |
При 5% по-ниско напрежение (ефективна стойност), светлинният добив се намалява с 11%, при 10% - с 22%, а при 15% - с 32% (данните са за крушки с волфрамова жичка, стр. 259 от книгата, която цитирах по-горе). Продължителността на светене се увеличава с 220% (при 5% намаление на напрежението), 450% (при 10% намаление на напрежението), а за 15% намаление не са дали данни. Напомням, че светлинният добив се измерва в lm/W (лумен на ват) и когато е по-голям, означава, че крушката има по-голямо КПД.
Понижаването на захранващото напрежение води до намаляване КПД на крушката. Затова когато КПД е важно, за регулиране на осветеността се ползват серийни ключове (понякога повече от 1 бр.) вместо регулатори на мощност (димери).
Животът на крушката може да се увеличи като се ограничава пусковия ток (при включване на крушката, волфрамовата жичка е студена и съпротивлението и е малко - протича ток, който е многократно по-голям от тока, който протича при загрята жичка; жичката се нагрява твърде бързо).
Най-лесния начин е с "димер" (усилва се до край), защото ги продават навсякъде. Когато имаме серийни ключове обаче това е неудобно. Тогава се слагат такива устройства:
Те се събират в конзолата, заедно с ключовете за осветление и обикновено се монтират там. За по-големи мощности транзисторът може да се замени с тиристор. Виждал съм схеми, в които вместо грец има диод, свързан паралелно на схемата с транзистора/тиристора и в момента на включване подава само единия полупериод към консуматора, а при зареждане на кондензатора - двата полупериода. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
NicKo Опитен потребител

Регистриран на: 19 Мар 2006 Мнения: 205 Местожителство: Хасково
|
Пуснато на: Съб Яну 27, 2007 17:19 Заглавие: Re: Осветление |
|
|
| ji4kajiata написа: | | Един траф незнам дали не е към 32лв. | Един 12в. траф за лунички беше към 5-6 лв,аз лично съм купувал. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vstoykov Опитен потребител

Регистриран на: 04 Дек 2005 Мнения: 327 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Съб Яну 27, 2007 18:04 Заглавие: Re: Осветление |
|
|
| NicKo написа: | | ji4kajiata написа: | | Един траф незнам дали не е към 32лв. | Един 12в. траф за лунички беше към 5-6 лв,аз лично съм купувал. |
Такава цена може да има "електронен трансформатор" за 50-60W. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|