| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Чет Май 03, 2007 21:46 Заглавие: |
|
|
Така, ето какво се получи в крайна сметка:
Окончателен вариант на схемата:
Поялника е този:
Платката в готов вид:
Трансформатор и кутия от стара китайска станция:
И в крайна сметка:
В долния край на температурния диапазон температурата на човката на поялника във въздуха се подържа в границите 155-165 градуса. Все още не съм го пробвал на горния край на темп. диапазон (предполага се около 450 град.) и не съм запоявал с поялника.
Наложи се подбор на симистора и на диода VD3, понеже тока в управляващата верига е на границата и симистора не се отпушваше нацяло. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Май 04, 2007 20:58 Заглавие: |
|
|
Мдаа, днес симистора пак почна да се инати. Явно няма да се размине без транзисторен ключ:
Сега пък 78L05 почна да се озорва. Налага й се да разсейва около 530 mW, така че й монтирах малко радиаторче. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Май 04, 2007 22:09 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Наложи се подбор на симистора и на диода VD3, понеже тока в управляващата верига е на границата и симистора не се отпушваше нацяло. |
Имам чувството, че не това е проблема.
-TL-ката не е с кой знае какъв ток на изхода, но симистора е достатъчно чувствителен
-от друга страна това е ключов елемент - какво означава "нацяло"?
Какъв е типа на термодвойката която ползваш?
Температурите за които става дума никак не са високи за някои от типовете и от там като гледам коефициентите на усилване може да се окаже, че просто изходния сигнал ти е "мършав". |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Май 04, 2007 23:00 Заглавие: |
|
|
| Ами проблема беше, че понякога напрежението на изводите на нагревателя беше около 11-12 волта, а в същото време от трансформатора идва на платката 24 волта. Тока в управляващата верига на симистора беше около 10 mA. Сега с транзистора се осигурява управляващ ток за симистора около 35 mA и на изводите на нагревателя има 22 V. Ще видим по-нататък как ще се държи. Иначе си включваше и изключваше нормално, само дето загряваше по-бавно. Термо-двойката не знам каква е. Просто експериментирах. При температура на човката от около 150 до около 450 градуса напрежението на изхода на OP-07 беше от 0.6 до 2.1 V. От там подбрах резисторите R5 и R6. Преди малко пробвах, при крайно ляво положение на потенциометъра температурата на човката се подържа около 160 градуса. При средно положение температурата беше около 320 градуса. При крайно дясно още не съм пробвал. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
valham Нов потребител


Регистриран на: 02 Фев 2006 Мнения: 46 Местожителство: Гр. Стара Загора
|
Пуснато на: Пет Юли 06, 2007 11:36 Заглавие: |
|
|
| ivan dimitrov написа: | | Пратих Ви едно решение на WELLER. |
Колега аз също се интересувам от схемата на Weller- а, защо не я публикуваш направо във форума или моля изпрати я и на мен! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
valham Нов потребител


Регистриран на: 02 Фев 2006 Мнения: 46 Местожителство: Гр. Стара Загора
|
Пуснато на: Пет Юли 06, 2007 11:39 Заглавие: |
|
|
| eler написа: | Мдаа, днес симистора пак почна да се инати. Явно няма да се размине без транзисторен ключ:
Сега пък 78L05 почна да се озорва. Налага й се да разсейва около 530 mW, така че й монтирах малко радиаторче. |
Що се касае за твоята схема eler, мисля също да я реализирам - как минаха при тебе изпитанията - работи ли? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
gengan Активен потребител

Регистриран на: 23 Юни 2007 Мнения: 72 Местожителство: Silistra
|
Пуснато на: Пет Юли 06, 2007 16:24 Заглавие: Термодвойка |
|
|
Да не забравиш, че активния край на термодвойката трябва да е поставен на горещото място (майтап бе). Има много прост вариант на терморегулатор с термистор, намират се и са евтини. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Юли 06, 2007 22:37 Заглавие: |
|
|
| Работи схемата. Но ако ще я ползваш с поялник, различен от този, който ползвам не знам как ще работи. 78L05 доста пече, затова й сложи нещо за радиатор или й подавай на входа по-ниско напрежение. Подавам 12V понеже ползвам трафа на стара китайска станция. Пък може да сложиш и 7805 (без L). И RP1 е добре да е многооборотен. С него се наглася 0V на изхода на OP-07 при откачена теврмодвойка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
valham Нов потребител


Регистриран на: 02 Фев 2006 Мнения: 46 Местожителство: Гр. Стара Загора
|
Пуснато на: Съб Юли 07, 2007 6:40 Заглавие: |
|
|
| eler написа: | | Работи схемата. Но ако ще я ползваш с поялник, различен от този, който ползвам не знам как ще работи. 78L05 доста пече, затова й сложи нещо за радиатор или й подавай на входа по-ниско напрежение. Подавам 12V понеже ползвам трафа на стара китайска станция. Пък може да сложиш и 7805 (без L). И RP1 е добре да е многооборотен. С него се наглася 0V на изхода на OP-07 при откачена теврмодвойка. |
Да благодаря ти аз също вече я направих и всичко работи а 7505 при мене не пече защото използвам от по- мощните. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
mecsicaneca Нов потребител

Регистриран на: 11 Юли 2007 Мнения: 3
|
Пуснато на: Сря Юли 11, 2007 19:02 Заглавие: Niama smisal |
|
|
Gledai sega ne che neshto sam protiv da si eksperimentirash i da si igraesh, sas tezi neshta ama mai dosta si si uslojnil polojenieto
Eto ti edin joker ot mene:
http://www.remserv.ru/cgi/download/Solomon_part1.pdf
E ako smiatash che imash dostatachno svobodno vreme da se zabavliavash vav eksperimenti A i spored men veche cenite im napravo sa tolkova niski che niama smisal daze da siadash da gi pravish, vkliuchitelno i za Weller, vaprosa pri tiah e che cenite na drazkite im sa bezbojno skapi, a ne sa tolkova dobri kolkoto si misliat niakoi hora, govoria go ot lichen opit. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|