 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Мар 18, 2010 23:21 Заглавие: |
|
|
Penoff, не знам какво ти си разбрал, но това което аз разбрах е, че линка към това което обсъждаш май изобщо няма нищо общо с това което в действителност е направено.
Каква е връзката не е много ясно (поне на мен) - вероятно, че има по някакъв начин свързани последователно някакви диоди ("на 3 волта "?!?) и някакви резистори ("800 ом"?!?). |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ststefanov Опитен потребител

Регистриран на: 14 Дек 2004 Мнения: 1509
|
Пуснато на: Чет Мар 18, 2010 23:22 Заглавие: |
|
|
| Проблемът се оказват светодиодите. Те са RGB с общ анод, така, че всеки от тях трябва да е с отделен резистор, което води до повишен ток през транзисторите и всички последствия. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ainstain_92 Нов потребител


Регистриран на: 09 Яну 2010 Мнения: 43 Местожителство: plovdiv
|
Пуснато на: Чет Мар 18, 2010 23:27 Заглавие: |
|
|
Големи шпиони сме еми транзисторите греят поради работата че са 30 диода свързани паралелно с по 1 резистор 800ома на всеки диод, но утре ще пробвам с BC337 щото го имам в наличност и ако пак си грее слагам един от двата
ZTX851 TRAN NPN 60V 5A ELINE RC
Collector Current (Ic) 5A
Collector Emitter Voltage (Vce 1V
DC Current Gain (hfe) 300
Height 4.01mm
Length 4.77mm
Package/Case TO-92
Power Dissipation (Pd) 1.58W
Transistor Type NPN
Transition Frequency 130MHz
Voltage Vcbo 150V
Voltage Vceo 60V
Weight 159mg
Width 2.41mm
ZTX450 TRAN NPN 45V 1A ELINE RC
Collector Current (Ic) 1A
Collector Emitter Voltage (Vce) 10V
DC Current Gain (hfe) 300
Height 4.01mm
Length 4.77mm
Package/Case TO-92
Power Dissipation (Pd) 1W
Transistor Type NPN
Transition Frequency 150MHz
Много съм доволен от твоето обеснение и схема в твоята страница
на 1ва страница го има макета кадето е направен за http://pgbt.info/
Утре ще сложа 2-3 снимки на макета и всичко ще ви стане ясно вярвайте ми само транзисторите трябва да заменя иначе схемата си бачка супер само да не се барат транзисторите, но и това ще се оправи.
Айде аз ви оставям че трябва да мина през душа и да лягам. Айде приятна вечер на всички  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ststefanov Опитен потребител

Регистриран на: 14 Дек 2004 Мнения: 1509
|
Пуснато на: Чет Мар 18, 2010 23:38 Заглавие: |
|
|
| Другият вариант е NMOS с малко съпротивление на канала при 5 волта. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Penoff Нов потребител

Регистриран на: 18 Мар 2010 Мнения: 5
|
Пуснато на: Пет Мар 19, 2010 0:11 Заглавие: |
|
|
| MOS също е решение, но е по-скъпо. Ако диодите са с общ анод (три цвята в един корпус), то тогава няма как да се вържат освен паралелно наистина. За да се намали греенето на транзисторите в такава ситуация е най-добре да се ползва минимално захранващо напрежение (най-добре 5V). Ако не ти трябва много голяма яркост, слагаш по-големи резистори и така намаляваш тока. Аз обикновен за 5V ползвам 240 ома за един диод. Добре е разбира се да се измери тока, за по-сигурно. Все пак ако доближиш допустимите граници на транзистора, той започва да грее интензивно. За BC547C това са 100мА или 0,5Вт, което е по-голямо според захранващото напрежение. Аз съм ползвал 12V в моята схема точно, за да мога да свържа повече диоди към един транзистор. Сега като се замисля може и да съм объркал стойностите на резисторите в схемата, защото с тези май няма да се влезне в границите на транзисторите. Излизат по 80 мА на транзистор, но при 12V това прави близо ват. Схемата с масива от светодиоди е от друг проект (този). Там има повече транзистори. Тази схема с малкия контролер е правена само с по един диод за тестове. Ще намаля бройката утре, че да не стават грешки. Но така или иначе ти си увеличил броя в пъти и при всички случаи нямаше да се получи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ainstain_92 Нов потребител


Регистриран на: 09 Яну 2010 Мнения: 43 Местожителство: plovdiv
|
Пуснато на: Пет Мар 19, 2010 0:24 Заглавие: |
|
|
Нее диодите не са RGB а само GREEN но грешката ми е в самото свързване на диодите. Значи 1вия транзистор управлява двете букви (ПГ), втория транзистор (по) и третия транзистор (БТ) но като са по 30 диода и така товаря транзистора който е 0.5W и за това ми загравя но не достатъчно да се спука (150градуса)
За такива схеми с пикове мога да дам http://www.circuit-projects.com/microcontroller/pic-and-eeprom-programmer.html вече е тестван и си работи отлично  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Мар 19, 2010 7:05 Заглавие: |
|
|
Само да те открехна относно греенето ,не е защото транзисторите са маломощни ,а защото разсейват определена мощност ,която няма да се промени ,ако ще и 2N3055 да туриш (ако приемем че е в насищане де). Единственото нещо е ,че при мощност 0.5W BC547 ще замине скоро ,докато 1W транзистор ще си работи дълго време ,но ще грее по същия начин ,е освен ако не е в по-голям корпус TO220 ,SOT93 , илиTO3 , в краен случай TO126 каквито са 2SD822 ,за които писах по-горе. А относно това | Цитат: | | MOS също е решение, но е по-скъпо. |
ако имате стари дъна от компютри ,бракувани ,можете да свалите от тях перфектни МОС транзистори за по 20-30А и малки корпуси ,които биха свършили идеална работа в схемата ,а са и без пари ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Penoff Нов потребител

Регистриран на: 18 Мар 2010 Мнения: 5
|
Пуснато на: Пет Мар 19, 2010 10:16 Заглавие: |
|
|
Това имах предвид, че грее повече. По-мощните транзистори са и в по-голям корпус и разсейват повече мощност. Както и да е. Няма смисъл да навлизаме в безмислени дискусии. За компютърните дъна си дал много добра идея. Само трябва да се намери документация за тези транзистори, за да стане ясно как трябва да се направи схемата, че да работат в режим на насищане.
ainstain_92 това програматорче е доста просто и лесно за правене и ползване, но качеството му на работа зависи до голяма степен от качеството на серийния порт на компютъра. Плюс това повечето нови компютри вече нямат такъв порт или той е само на рейка на дънната платка. Най-добре е програматор на USB, но оригиналните са скъпички за любителите в България (поне за повечето), а клонираните не са особено качествени.
Да ти кажа не е проблем да свържеш по 30 диода на транзистор, но ще трябва да сложиш големи резистори, за да влезеш в границите, допустими за транзистора. Ще получиш по-ниска яркост на светене разбира се. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
termin_6 Опитен потребител


Регистриран на: 20 Яну 2010 Мнения: 341 Местожителство: Райково
|
Пуснато на: Пет Мар 19, 2010 11:09 Заглавие: |
|
|
Здравейте!Ето каква е реалната ситуация:
Диодите са наистина 80.Захранването +12V e подадено на всички аноди.На всички катоди е поставено R=560 oм,т.е. има и 80 съпротивления.След това са ги разделили на 3 клона(вериги):
1клон-30 диода-"ПГ"
2клон-15диода-"по"
3клон-35диода-"БТ"
Премерихме тока в третия клон-600mA.
+5V се постига с Lm317,но всъщност е 2,9V.Но си работи схемата!!!
И 3-те BC-та са оцеляли.Но от ясно по ясно е,че трябват други.Печат,не греят.
От бракуваната техника не им се разрешава да пипат нищо.
В общите приказки се сещам да повдигна тема.
Оставям изцяло съветите и помоща на вас.Не познавах хлапето до днес.Според мен заслужава. _________________ Когато човек иска да направи нещо намира начин, когато не иска намира причина. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ststefanov Опитен потребител

Регистриран на: 14 Дек 2004 Мнения: 1509
|
Пуснато на: Пет Мар 19, 2010 11:39 Заглавие: |
|
|
Има ли възможност да се свържат последователно диоди?
Първо прочетох, че били с по 4 извода и помислих, че са RGB. После се оказа, че били обикновени. Какви са в крайна сметка? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|