 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
sparky Опитен потребител

Регистриран на: 28 Окт 2004 Мнения: 298 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Май 18, 2006 9:35 Заглавие: |
|
|
Ми обяснението е просто - докато се ецва медта се превръща в нещо друго (не помня точно каква му е химическата формула), имащо вид на черно-кавеникава утайка. В същото време разтвора около ецваното място отслабва, защото вече ецнатата мед му отнема "активните съставки". Когато пистите са надолу или под ъгъл, утайката свободно пада на дъното на съда, и при това си падане повлича със себеси и наситения химикал, като на негово място постъпва свеж.
Пробвай платката вертикално, но сложи камък и въздушна помпичка за аквариум, за да бълбука и разбърква разтвора постоянно. така ще е още по-добре. _________________ Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Чет Май 18, 2006 9:41 Заглавие: |
|
|
| sparky написа: | Може, ама що си мислиш че ще стане по-качествено?
Точно ферихлорида е най-безпроблемен в това отношение. Единствения му недостатък е че адски цапа всичко до което се докосне.
Ако е стар просто си купи нов. Загрей го до към 40 градуса поне. При мен платка се ецва за 5 минути, когато ползвах ферихлорид за последно. С домашно приготвен лак разправията е доста по-голяма според мен, а и докато се научиш как да го правиш ще пръснеш доста пари и време.
Колкото до лампата - купуваш една 250W живачна лампа на SYLVANIA (зелена опаковка мисля че беше)(5-7 лв) - в MrBricolage ги има, както и на доста други места, дросел за нея (към 15-ина лева). и фасунга (2-3лв) и си готов. Само трябва да счупиш външния балон. Експонацията от 30 сантиметра ще е около 2-7 минути с лак POSITIV20, в зависимост от дебелината и колко пресен е лака.
Сега ползвам натриев персулфат, но с него е по-сложно, и е почти за еднократна употреба. След 2-3 дена се скапва. Но не цапа изобщо и е прозрачен. Иначе като скорост е горе-долу като ферихлорида.
За мен това е най-приемливия вариант. Иначе от известно време си правя фрезичка с ЦПУ, ама кога ще стане готова е божа работа, щото няма време. Това вече е най-добрия вариант за единични бройки. Няма химикали, няма лакове, няма лампи, цапане, проби (и грешки), дупченето е автоматично, става в общи линии по-бързо. | Според мен става по качествено защото нанасянето на пистите с маркер не е качествено и нанесения слой става непостоянен.На тези места на мен ми се получават дупки по средата на пистата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sparky Опитен потребител

Регистриран на: 28 Окт 2004 Мнения: 298 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Май 18, 2006 9:48 Заглавие: |
|
|
говорихме за раликата между железен трихлорид и азотна киселина ПРИ ЕДНАКВИ ДРУГИ УСЛОВИЯ. Азотната киселина просто не е за тая работа. _________________ Знам че нищо не знам, но някои и толкова не знаят. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Чет Май 18, 2006 15:35 Заглавие: |
|
|
Азотната киселина яде и от мастилото на маркера. За нея асфалтов лак със сигурност върши работа. Аз използвам маркер и железен трихлорид готов разтвроен. Ако не е подгрят става с нов за 30-60 мин. За подгрят става в буркан а буркана на водна баня на котлона.
И внимавайте с тия химии и тия лампи че и аз веднъж смесих белина и кислол и се отдели отровен силно задушлив газ! За лампите - някой си беше осветил очите само за 5 мин.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
madjurov Опитен потребител


Регистриран на: 09 Юни 2005 Мнения: 175 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Май 18, 2006 18:56 Заглавие: |
|
|
А с азотната киселина какви отрови се отделят - не ви е работа! Изобщо не ползвайте азотна киселина за ецване! Най добре е, когато се работи с железен трихлорид, платката да плува на повърхността на разтвора с ецваната страна надолу. За това тя трябва да е суха и много внимателно да се постави на повърхността на разтвора, като преди това се разкарат всички мехури от повърхността на трихлорида. Повърхностното напрежение на течността не позволява на платката да потъне. Ецнатата мед е по-тежка и потъва на дъното на ваната, не затлачва платката и дава възможност на процеса да протича. Трябва, обаче, в началото на ецването да се провери за останали мехури отдолу и ако има - да се изгонят и местата, останали сухи, да се намокрят с трихлорид! _________________ Бъдете здрави! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bobykafe Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004 Мнения: 1325 Местожителство: Стара Загора
|
Пуснато на: Чет Май 18, 2006 19:09 Заглавие: |
|
|
Ецвал съм и със син камък и сол смесени 1:1 насищането на разтвора е колкото поеме. Проблемът е, че синия камък се разтваря много бавно и ецването е по- бавно от FeCl3 _________________ Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пет Май 19, 2006 9:56 Заглавие: |
|
|
Ако разтвора се държи топъл 50-60°С и се разбърква интензивно,процеса се ускорява в пъти.Това е най безопасния разтвор(син камък и сол),а и най евтин.Съотношението е 4 супени лъжици син камък и 8 сол на литър вода.Най напред водата се загрява до кипване и се разтваря синия камък,след това солта.Получава се яркозелено оцветяване.След това се поставя във водна баня и се държи топъл дори горещ.Платката се закача на конец или се хваща с щипка за пране и се цамбурка интензивно,така ецването става за 15-20 мин.Спокойно може да се работи и с пръсти,ако не е толкова горещо,само че ноктите получават жабешко зелен цвят за дълго време  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|