Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

НЧУ на празен ход
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
krasiorocknroll
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005
Мнения: 180

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 13:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Моите уважения към инженера обаче ако горяха ламповите усилватели от липсата на товар,до сега за около 10 години работа в ртв-БТК трябваше да сменим един камион с лампи Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004
Мнения: 1470
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 14:47    Заглавие: Отговорете с цитат

krasiorocknroll написа:
Моите уважения към инженера обаче ако горяха ламповите усилватели от липсата на товар,до сега за около 10 години работа в ртв-БТК трябваше да сменим един камион с лампи Wink

Разбира се доста зависи от усливателя, крайните лампи, изходният траф, захранващото напрежение и товара. В общия случай не е добре за здравето му.
_________________
home studio
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 18:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето така дали не могат да бъдат предпазени лампите от пренапрежение ?
http://selectronics.hit.bg/images/valve.jpg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004
Мнения: 1470
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 18:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Не могат, Славчо, защото ако разглеждаш двете половини на първичната намотка като източник, то те са свързани през лампите паралелно на захранването и теоретично не могат да "клатят" захранващия източник. Идеята ти е чрез диода да се окаже че средната точка на първичната намотка е свързана към маса, което от друга страна значи да е окъсено захранването Very Happy Естествено това няма да стане. Напиши си какви са потенциалите в края на всеки елемент и ще разбереш за какво говоря Smile
Поздрави!
_________________
home studio


Последната промяна е направена от guitman на Вто Юни 06, 2006 11:00; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Юни 03, 2006 2:05    Заглавие: Отговорете с цитат

Mдаа прав си объркал съм се с полярността на самоиндуцираното напрежение. Но не се отказвам и мисля че ще стане с ценерови диоди за 260 волта например, стига да понасят мъченията. Rolling Eyes за облекчение по един резистор който да ограничава тока през тях до толкова колкото да не се превишава напрежението което издържат лампите. То няма вече да е 260 V а по-високо, но трябва да е допустимо за лампaта. Това е само идея и стойностите са примерни.
http://selectronics.hit.bg/images/valve2.jpg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
guitman
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004
Мнения: 1470
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Юни 03, 2006 7:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази схема би свършила някаква работа, но интересно защо, не се прилага. Все пак можеш да опиташ и да споделиш какво се получава.
Успех!
_________________
home studio
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя Yahoo Messenger
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2970
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Юни 03, 2006 22:36    Заглавие: Отговорете с цитат

guitman написа:
Тази схема би свършила някаква работа, но интересно защо, не се прилага. Все пак можеш да опиташ и да споделиш какво се получава.
Успех!

Е добре печелиш Very Happy Ми трябва да са мощни ценеровите диоди, високоволтови, такива трудно се намират. Освен това факта човек ако е оценил качеството на ламповите усилватели, не е толкова некадърен да ги ползва без товар. А и сега си мисля то, каква причина за липса на товар може да има освен изгарянето му или пекъсване на кабела. Това не са чести случаи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Мале, мале
Гост





МнениеПуснато на: Вто Юни 06, 2006 10:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте пичове,
Прочетох к'ви ги мъдрите и ми стана весело.
Що го лъжете момчето, че нещо ще изгори в НЧУ-то, нищо няма да му стане. Вярно е, че понякога ламповите на празен ход почват да греят анодите, ама това е когато усилвателя не е много читав и без товар се възбужда на висока честота ( без товар хем се качва Q-то на трансформатора, хем по-лесно ще направи някоя паразитна обратна връзка с останалата част от схемата, поради наситения т-тор). Единственото, дето е опасно в режим без товар е работа със сигнали със стръмни фронтове, щот по време на задния фронт може да се получи височко индуктирано напрежение в трансформатора, ама с корекционния кондензатор ( а той по принцип се слага в ламповите стъпала) и тоя проблем е решен, а предния фронт посмъртно не мож го направи толко стръмен.
По въпроса за крайните стъпала в предавателите, нещата са точно наопъки, така, че не правете аналогия за режимите без антена в предавателя и без товар в НЧУ-то.
Върнете се в началото
инж.Васил Сапунджиев
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Апр 2005
Мнения: 292

МнениеПуснато на: Вто Юни 06, 2006 12:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Бих ти отговорил, но темата не ми е интересва и прекалено я разводнихме!
_________________
Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals