 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
krasiorocknroll Опитен потребител


Регистриран на: 30 Сеп 2005 Мнения: 180
|
Пуснато на: Пет Юни 02, 2006 13:13 Заглавие: |
|
|
Моите уважения към инженера обаче ако горяха ламповите усилватели от липсата на товар,до сега за около 10 години работа в ртв-БТК трябваше да сменим един камион с лампи  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
guitman Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004 Мнения: 1470 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пет Юни 02, 2006 14:47 Заглавие: |
|
|
| krasiorocknroll написа: | Моите уважения към инженера обаче ако горяха ламповите усилватели от липсата на товар,до сега за около 10 години работа в ртв-БТК трябваше да сменим един камион с лампи  |
Разбира се доста зависи от усливателя, крайните лампи, изходният траф, захранващото напрежение и товара. В общия случай не е добре за здравето му. _________________ home studio |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
guitman Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004 Мнения: 1470 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пет Юни 02, 2006 18:58 Заглавие: |
|
|
Не могат, Славчо, защото ако разглеждаш двете половини на първичната намотка като източник, то те са свързани през лампите паралелно на захранването и теоретично не могат да "клатят" захранващия източник. Идеята ти е чрез диода да се окаже че средната точка на първичната намотка е свързана към маса, което от друга страна значи да е окъсено захранването Естествено това няма да стане. Напиши си какви са потенциалите в края на всеки елемент и ще разбереш за какво говоря
Поздрави! _________________ home studio
Последната промяна е направена от guitman на Вто Юни 06, 2006 11:00; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Юни 03, 2006 2:05 Заглавие: |
|
|
Mдаа прав си объркал съм се с полярността на самоиндуцираното напрежение. Но не се отказвам и мисля че ще стане с ценерови диоди за 260 волта например, стига да понасят мъченията. за облекчение по един резистор който да ограничава тока през тях до толкова колкото да не се превишава напрежението което издържат лампите. То няма вече да е 260 V а по-високо, но трябва да е допустимо за лампaта. Това е само идея и стойностите са примерни.
http://selectronics.hit.bg/images/valve2.jpg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
guitman Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004 Мнения: 1470 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Съб Юни 03, 2006 7:27 Заглавие: |
|
|
Тази схема би свършила някаква работа, но интересно защо, не се прилага. Все пак можеш да опиташ и да споделиш какво се получава.
Успех! _________________ home studio |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Юни 03, 2006 22:36 Заглавие: |
|
|
| guitman написа: | Тази схема би свършила някаква работа, но интересно защо, не се прилага. Все пак можеш да опиташ и да споделиш какво се получава.
Успех! |
Е добре печелиш Ми трябва да са мощни ценеровите диоди, високоволтови, такива трудно се намират. Освен това факта човек ако е оценил качеството на ламповите усилватели, не е толкова некадърен да ги ползва без товар. А и сега си мисля то, каква причина за липса на товар може да има освен изгарянето му или пекъсване на кабела. Това не са чести случаи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Мале, мале Гост
|
Пуснато на: Вто Юни 06, 2006 10:42 Заглавие: |
|
|
Здравейте пичове,
Прочетох к'ви ги мъдрите и ми стана весело.
Що го лъжете момчето, че нещо ще изгори в НЧУ-то, нищо няма да му стане. Вярно е, че понякога ламповите на празен ход почват да греят анодите, ама това е когато усилвателя не е много читав и без товар се възбужда на висока честота ( без товар хем се качва Q-то на трансформатора, хем по-лесно ще направи някоя паразитна обратна връзка с останалата част от схемата, поради наситения т-тор). Единственото, дето е опасно в режим без товар е работа със сигнали със стръмни фронтове, щот по време на задния фронт може да се получи височко индуктирано напрежение в трансформатора, ама с корекционния кондензатор ( а той по принцип се слага в ламповите стъпала) и тоя проблем е решен, а предния фронт посмъртно не мож го направи толко стръмен.
По въпроса за крайните стъпала в предавателите, нещата са точно наопъки, така, че не правете аналогия за режимите без антена в предавателя и без товар в НЧУ-то. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
инж.Васил Сапунджиев Опитен потребител

Регистриран на: 08 Апр 2005 Мнения: 292
|
Пуснато на: Вто Юни 06, 2006 12:18 Заглавие: |
|
|
Бих ти отговорил, но темата не ми е интересва и прекалено я разводнихме! _________________ Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|