Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Странно поведение на RIAA предусилвател
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Юни 24, 2006 23:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще махнеш електролитите във второто стъпало ,който ти прави забавянето и в първото ,както и 91К резистора - така ще решиш проблема. Ако го захраниш с двуполярно напрежение естествено ,или с преобразувател например ICL7660 от еднополярно ще си направиш двуполярно!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Юни 25, 2006 7:40    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
Ще махнеш електролитите във второто стъпало ,който ти прави забавянето и в първото ,както и 91К резистора - така ще решиш проблема. Ако го захраниш с двуполярно напрежение естествено ,или с преобразувател например ICL7660 от еднополярно ще си направиш двуполярно!

Става. Като вместо 22мкф - връзка накъсо. Иначе стандартът РИАА ще иде на кино, усилването също ще спадне. Като е накъсо обаче изходният С трябва да го има, защото офсетът в пин 1 на 071 може да стигне 2-3в.
И след изх. С - един резистор.
Специалната интегралка НА12017 на HITACHI дава страхотен звук. Може би само лампов коректор с EF86 направен с голям майсторлък би я победил.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Стенли
Гост





МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 8:21    Заглавие: Отговорете с цитат

В друг форум ми дадоха следния акъл:

Симулаторът потвърди допусканията.
За да не си създаваш безмислени ядове:
1. Не пипай захранването.
2. По входа и изхода, също не пипай. Ако минеш на двуполярно, кондензаторите в ООВ биха останали без напрежение ->разрушаване на изолацията им и влошаване на всичко...
3. Добави по 100nF полиестерен или полипропилен в паралел на всички електролити.
За да 'забързаш' реакциите на схемата:
4. добави 120-150К от изхода на вторият чип към кондензатора 22uF в неговата ООВ. Така времето за 'събуждане' ще стане около 2s.
Добавката на резистор към кондензатора на ООВ във второто стъпало е извън корекцията, но с оглед на високите стойности на резисторите, може и да влоши леко поведението на схемата. Рискът това да се случи е по-малкък с по-голям кондензатор отдолу, затова ти препоръчах да го увеличиш до 100uF, за да е сигурно, че времеконстантата ще е много под звуковия диапазон. С добавен резистор 120к, бих променил и стойността на второто звено, с което се задава коеф. на усилване:
5. Резистора от 1к->2.7к - 3.9к. В момента, както е схемата, коеф. за 1kHz е безмислено висок (58dB), което може да създаде изкривявания за по-силни записи. 2.7k->49dB; 3.9k->46dB.
Увеличаването на резистора ще повдигне с 1-1.5 dB високите, което ще ти добави и малко 'блясък' в звука.
6. Опитай и да добавиш 47-150pF паралелно на дозата - ако успееш да й докараш резонанса на ~20kHz - ще стане още по-добре.
Върнете се в началото
Стенли
Гост





МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 9:07    Заглавие: Отговорете с цитат

"...Съпротивлението на ММ доза е около 200 ома, а импедансът - стандартно - 47ком. Опитай и да добавиш 47-150pF паралелно на дозата - ако успееш да й докараш резонанса на ~20kHz...".

А колко е индуктивността на тези дози в милихенри (приблизително точно) защото имам таблица с която мога да изчисля капацитета на паралелен кондензатор за резонанс на 20 KHz.
Върнете се в началото
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 9:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Стенли написа:
"...Съпротивлението на ММ доза е около 200 ома, а импедансът - стандартно - 47ком. Опитай и да добавиш 47-150pF паралелно на дозата - ако успееш да й докараш резонанса на ~20kHz...".

А колко е индуктивността на тези дози в милихенри (приблизително точно) защото имам таблица с която мога да изчисля капацитета на паралелен кондензатор за резонанс на 20 KHz.


SHURE M97xE Phono Cartridge
Tone Arm Mount
Standard 1/2 inch

Cartridge Type
Moving magnet

Cantilever
Shure Type II - Very low mass
Heat-treated aluminum alloy / tubular
1.0 mil wall thickness / 20 mil diameter

Diamond Stylus Tip
Polished natural gemstone
Elliptical
Side x front radii: 0.2 x 0.7 mil

Tracking Force
Effective at stylus tip
Range: 0.75 to 1.50 grams
Optimum: 1.25 grams

Trackability:
At 1 gram tracking force
(cm per second peak velocity)
1 kHz - 44
10 kHz - 31

Amplitude
80 µm at 400 Hz

Frequency Response
Essentially flat from 20 to 22,000 Hz

Stereo Channel Balance
Within 2 dB

Channel Separation
Typical at 1 kHz: 25 dB

Output Voltage
Typical at 1 kHz: 4.0 mV RMS at 5 cm/sec peak velocity

Recommended Load
47 kilohms in parallel with 250 pf

Net Weight
6.6 grams

Height
15.875 mm

Replacement Stylus
N97xE

Accessory Stylus
For wide groove / 78 RPM recordings N78S

Значи от 250пф изваждаш капацитета на интерконекта към входа на у-ля и полученото можеш да го добавиш като кондензатор паралелно на входа. Но не бих ти препоръчал ...
"Запаралеляването" на ООВ със сравнително нискоомен резистор е недопустимо!!! Ето това няма вече да е изпълнено:

RIAA equalization is not a simple low-pass filter. It carefully defines transition points in three places - 75 µs, 318 µs and 3180 µs, which correspond to 2122 Hz, 500 Hz and 50 Hz.

При 120-150ком басите ще отидат в небитието Wink

Може да се увеличи 1ком до 3-4ком. Ще се дигне запасът по амплитуда. Зависи все пак какъв ти е у-лят. Ако е лампов, може да е с малка чувствителност.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Стенли
Гост





МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 13:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Забележи този резистор от 120 к. се свързва между изхода на второто стъпало и кондензатора 22 mF, над него има резистор към входа на схемата. Това ще забърза само DC установяването (което ми е и проблема), и евентуално ще намали малко честотите под 10-15 херца, не виждам как ще окепази RIAA корекциите.
Върнете се в началото
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Стенли написа:
Забележи този резистор от 120 к. се свързва между изхода на второто стъпало и кондензатора 22 mF, над него има резистор към входа на схемата. Това ще забърза само DC установяването (което ми е и проблема), и евентуално ще намали малко честотите под 10-15 херца, не виждам как ще окепази RIAA корекциите.

Напълно прав си! Аз не прочетох внимателно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе хора ,откъде го измислихте този бисер ,че кондензатори неполярни ако останат без напрежение ще се повредят? Такава тъпотия май само в българския DYV аудиофорум може да ти напишат. Нямам думи ,тези хора са от онези инженери ,които питат -"това кръглото кондензатор ли е" Освен всичко двуполярното захранване ще намали смущенията от пулсации на същото ,ако има такива ,при входен сигнал 1-10 мВ не е маловажно. Иначе ако искаш да си зареждаш форсирано 22uF ,тури си един делител 10К/10К от еднополярното захранване и през 22К го подай към плюса на електролита ,така ще го заредиш за милисекунди и няма да шунтираш корекциите изобщо. Все пак по-добре с двуполярно!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:38    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP,
Не проваляй веселбата Laughing Laughing Laughing

И вече спирам да купувам не полярни кондензатори които не са били под напрежение Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobrix
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 15 Юли 2005
Мнения: 56
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:56    Заглавие: Отговорете с цитат

dobrix написа:
Стенли написа:
Забележи този резистор от 120 к. се свързва между изхода на второто стъпало и кондензатора 22 mF, над него има резистор към входа на схемата. Това ще забърза само DC установяването (което ми е и проблема), и евентуално ще намали малко честотите под 10-15 херца, не виждам как ще окепази RIAA корекциите.

Напълно прав си! Аз не прочетох внимателно.

Сега видях, че ти препоръчват 100мкф вместо 22. Но това ще възстанови старата огромна времеконстанта и съотв. времето за установяване.
ELP, очевидно човекът има предвид електролитите, а не тези в корекцията. Не е необходимо чак толкова подробно да обяснява на специалисти, нали Wink
В същност електролитите издържат около 2-3% обратна полярност без да се разрушат, но естествено при значителна утечка. Така че, не е препоръчително Confused
А това за форсираното зареждане през по-нискоомен делител?!?! Ще се скапе 100%-овата ООВ за нулеви честоти.


Последната промяна е направена от dobrix на Пон Юни 26, 2006 20:18; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals