 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юни 24, 2006 23:32 Заглавие: |
|
|
| Ще махнеш електролитите във второто стъпало ,който ти прави забавянето и в първото ,както и 91К резистора - така ще решиш проблема. Ако го захраниш с двуполярно напрежение естествено ,или с преобразувател например ICL7660 от еднополярно ще си направиш двуполярно! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dobrix Активен потребител

Регистриран на: 15 Юли 2005 Мнения: 56 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Юни 25, 2006 7:40 Заглавие: |
|
|
| ELP написа: | | Ще махнеш електролитите във второто стъпало ,който ти прави забавянето и в първото ,както и 91К резистора - така ще решиш проблема. Ако го захраниш с двуполярно напрежение естествено ,или с преобразувател например ICL7660 от еднополярно ще си направиш двуполярно! |
Става. Като вместо 22мкф - връзка накъсо. Иначе стандартът РИАА ще иде на кино, усилването също ще спадне. Като е накъсо обаче изходният С трябва да го има, защото офсетът в пин 1 на 071 може да стигне 2-3в.
И след изх. С - един резистор.
Специалната интегралка НА12017 на HITACHI дава страхотен звук. Може би само лампов коректор с EF86 направен с голям майсторлък би я победил. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стенли Гост
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 8:21 Заглавие: |
|
|
В друг форум ми дадоха следния акъл:
Симулаторът потвърди допусканията.
За да не си създаваш безмислени ядове:
1. Не пипай захранването.
2. По входа и изхода, също не пипай. Ако минеш на двуполярно, кондензаторите в ООВ биха останали без напрежение ->разрушаване на изолацията им и влошаване на всичко...
3. Добави по 100nF полиестерен или полипропилен в паралел на всички електролити.
За да 'забързаш' реакциите на схемата:
4. добави 120-150К от изхода на вторият чип към кондензатора 22uF в неговата ООВ. Така времето за 'събуждане' ще стане около 2s.
Добавката на резистор към кондензатора на ООВ във второто стъпало е извън корекцията, но с оглед на високите стойности на резисторите, може и да влоши леко поведението на схемата. Рискът това да се случи е по-малкък с по-голям кондензатор отдолу, затова ти препоръчах да го увеличиш до 100uF, за да е сигурно, че времеконстантата ще е много под звуковия диапазон. С добавен резистор 120к, бих променил и стойността на второто звено, с което се задава коеф. на усилване:
5. Резистора от 1к->2.7к - 3.9к. В момента, както е схемата, коеф. за 1kHz е безмислено висок (58dB), което може да създаде изкривявания за по-силни записи. 2.7k->49dB; 3.9k->46dB.
Увеличаването на резистора ще повдигне с 1-1.5 dB високите, което ще ти добави и малко 'блясък' в звука.
6. Опитай и да добавиш 47-150pF паралелно на дозата - ако успееш да й докараш резонанса на ~20kHz - ще стане още по-добре. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стенли Гост
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 9:07 Заглавие: |
|
|
"...Съпротивлението на ММ доза е около 200 ома, а импедансът - стандартно - 47ком. Опитай и да добавиш 47-150pF паралелно на дозата - ако успееш да й докараш резонанса на ~20kHz...".
А колко е индуктивността на тези дози в милихенри (приблизително точно) защото имам таблица с която мога да изчисля капацитета на паралелен кондензатор за резонанс на 20 KHz. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dobrix Активен потребител

Регистриран на: 15 Юли 2005 Мнения: 56 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 9:39 Заглавие: |
|
|
| Стенли написа: | "...Съпротивлението на ММ доза е около 200 ома, а импедансът - стандартно - 47ком. Опитай и да добавиш 47-150pF паралелно на дозата - ако успееш да й докараш резонанса на ~20kHz...".
А колко е индуктивността на тези дози в милихенри (приблизително точно) защото имам таблица с която мога да изчисля капацитета на паралелен кондензатор за резонанс на 20 KHz. |
SHURE M97xE Phono Cartridge
Tone Arm Mount
Standard 1/2 inch
Cartridge Type
Moving magnet
Cantilever
Shure Type II - Very low mass
Heat-treated aluminum alloy / tubular
1.0 mil wall thickness / 20 mil diameter
Diamond Stylus Tip
Polished natural gemstone
Elliptical
Side x front radii: 0.2 x 0.7 mil
Tracking Force
Effective at stylus tip
Range: 0.75 to 1.50 grams
Optimum: 1.25 grams
Trackability:
At 1 gram tracking force
(cm per second peak velocity)
1 kHz - 44
10 kHz - 31
Amplitude
80 µm at 400 Hz
Frequency Response
Essentially flat from 20 to 22,000 Hz
Stereo Channel Balance
Within 2 dB
Channel Separation
Typical at 1 kHz: 25 dB
Output Voltage
Typical at 1 kHz: 4.0 mV RMS at 5 cm/sec peak velocity
Recommended Load
47 kilohms in parallel with 250 pf
Net Weight
6.6 grams
Height
15.875 mm
Replacement Stylus
N97xE
Accessory Stylus
For wide groove / 78 RPM recordings N78S
Значи от 250пф изваждаш капацитета на интерконекта към входа на у-ля и полученото можеш да го добавиш като кондензатор паралелно на входа. Но не бих ти препоръчал ...
"Запаралеляването" на ООВ със сравнително нискоомен резистор е недопустимо!!! Ето това няма вече да е изпълнено:
RIAA equalization is not a simple low-pass filter. It carefully defines transition points in three places - 75 µs, 318 µs and 3180 µs, which correspond to 2122 Hz, 500 Hz and 50 Hz.
При 120-150ком басите ще отидат в небитието
Може да се увеличи 1ком до 3-4ком. Ще се дигне запасът по амплитуда. Зависи все пак какъв ти е у-лят. Ако е лампов, може да е с малка чувствителност. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Стенли Гост
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 13:39 Заглавие: |
|
|
| Забележи този резистор от 120 к. се свързва между изхода на второто стъпало и кондензатора 22 mF, над него има резистор към входа на схемата. Това ще забърза само DC установяването (което ми е и проблема), и евентуално ще намали малко честотите под 10-15 херца, не виждам как ще окепази RIAA корекциите. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dobrix Активен потребител

Регистриран на: 15 Юли 2005 Мнения: 56 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:07 Заглавие: |
|
|
| Стенли написа: | | Забележи този резистор от 120 к. се свързва между изхода на второто стъпало и кондензатора 22 mF, над него има резистор към входа на схемата. Това ще забърза само DC установяването (което ми е и проблема), и евентуално ще намали малко честотите под 10-15 херца, не виждам как ще окепази RIAA корекциите. |
Напълно прав си! Аз не прочетох внимателно. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:25 Заглавие: |
|
|
| Абе хора ,откъде го измислихте този бисер ,че кондензатори неполярни ако останат без напрежение ще се повредят? Такава тъпотия май само в българския DYV аудиофорум може да ти напишат. Нямам думи ,тези хора са от онези инженери ,които питат -"това кръглото кондензатор ли е" Освен всичко двуполярното захранване ще намали смущенията от пулсации на същото ,ако има такива ,при входен сигнал 1-10 мВ не е маловажно. Иначе ако искаш да си зареждаш форсирано 22uF ,тури си един делител 10К/10К от еднополярното захранване и през 22К го подай към плюса на електролита ,така ще го заредиш за милисекунди и няма да шунтираш корекциите изобщо. Все пак по-добре с двуполярно! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:38 Заглавие: |
|
|
ELP,
Не проваляй веселбата
И вече спирам да купувам не полярни кондензатори които не са били под напрежение  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dobrix Активен потребител

Регистриран на: 15 Юли 2005 Мнения: 56 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Юни 26, 2006 16:56 Заглавие: |
|
|
| dobrix написа: | | Стенли написа: | | Забележи този резистор от 120 к. се свързва между изхода на второто стъпало и кондензатора 22 mF, над него има резистор към входа на схемата. Това ще забърза само DC установяването (което ми е и проблема), и евентуално ще намали малко честотите под 10-15 херца, не виждам как ще окепази RIAA корекциите. |
Напълно прав си! Аз не прочетох внимателно. |
Сега видях, че ти препоръчват 100мкф вместо 22. Но това ще възстанови старата огромна времеконстанта и съотв. времето за установяване.
ELP, очевидно човекът има предвид електролитите, а не тези в корекцията. Не е необходимо чак толкова подробно да обяснява на специалисти, нали
В същност електролитите издържат около 2-3% обратна полярност без да се разрушат, но естествено при значителна утечка. Така че, не е препоръчително
А това за форсираното зареждане през по-нискоомен делител?!?! Ще се скапе 100%-овата ООВ за нулеви честоти.
Последната промяна е направена от dobrix на Пон Юни 26, 2006 20:18; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|