 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
valentin subashov Опитен потребител

Регистриран на: 16 Юли 2005 Мнения: 233 Местожителство: Враца
|
Пуснато на: Пет Юли 14, 2006 19:46 Заглавие: |
|
|
Схемата че е странна-странна е,но работи.Както писах в една друга тема за същия усилвател оригиналната схема публикувана в сп."Elector" от 1978 година,брой 10/11 е много близка но не е 100% същата.Та там тази схема вади 100 вата на 4 ома и Коеф. на Нелинейни Изкривявания според автора и е 0,006% при 60 вата(клас АВ).
Най-добре ползвайте оригиналната 741.Аз съм пробвал с 5534 но се самовъзбужда. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Нед Юли 16, 2006 11:04 Заглавие: |
|
|
| С каквъв коефициент на усилване си пробвал, при мен коефициента на усилване е около 15 пъти.Мисля, че схемата доста ефективна и позволява постигане на голяма изходна мощност при сравнително ниско захранващо напрежение. Ще опитам и аз със 5534 да видя дали и при мен ще се самовъзбуди. Някой може ли да пусне оригиналната схема от това списание? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Нед Юли 16, 2006 11:58 Заглавие: |
|
|
НЕ Е ВЯРНО ЧЕ НЕ Е ТЕМПЕРАТУРНО СТАБИЛНА. Тази от руското списание не е стабилизирана температурно, тя е със частична ООВ по пост и пром ток не е със 100 % ООВ по постоянен защото бай руснак не се е седил да сложи едно кондензаторче. Тя работи в клас В. Няма диоди за термокомпенсация. Тя е друга схема. Тази която аз говоря и не само аз е със 741. Тя има 100% ООВ по пост ток и затова никога не се налага балансирвка, което е възможно при руската схема. Има диоди за термокомпенсация и ако са монтирани правилно схемата работи стабилно в смисъл тока на покой остава постоянен. Тя работи в клас АВ. Определено не е тази схема която е в списание "радио" 2 брой 1989.
ELP наистина схемата е много нестабилна, при достигане на ограничаването (пълната мощност) става самовъзбуждане, при запускане понякога не тръгва ами бръмчи, лови GSM-a на комшията и тн. наистина е пълна с недостатъци. Но все пак не гори ако е със KUY12/KU607/KD502/2N3055(TESLA истински с голям кристал вътре).
Забелязвал съм следното нещо: ако откача левия вход при пълна мощност се забелязва припукване от левия канал. Което ме навежда на мисълта, че при общо захранване стабилността намалява. Мисля да усъвършенствам схемата като добавя филтри във захранващите вериги.
П.С. Скоро очаквайте да пусна в интернет печатна едностранна печатна платка без мостчета за усилвателя. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Пон Юли 17, 2006 7:37 Заглавие: |
|
|
| Най-добре някой да попликува ако може вариант дирекно снет от сп.Радио или другите там официални релизи на усилвателя. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Пон Юли 17, 2006 8:23 Заглавие: |
|
|
| Anonymous написа: | | Най-добре някой да побликува ако може вариант дирекно снет от сп.Радио или другите там официални релизи на усилвателя. |
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Юли 17, 2006 12:39 Заглавие: |
|
|
| Тази схема,изобщо не е толкова лоша,верно плаши с простотата си но ако малко се пипне може да докара прилични резултати.Много малко време имам в момента,но обещавам да нарисувам нещо.Качеството на ОУ е от съществено значение,особено неговата симетричност и безшумност,което не може да се каже за 741.Принципа на схемата е ОУ да се захранва от източници на ток решението с ценер и резистор не е добро,по добре е да се ползват интегрални стъабилизатори на напрежение свързани като генератори на ток с диоди в регулаторната част които се залепват на радиатора и компенсират схемата температурно,но не и симетрично.Ако е коректно направена платката вида на ОУ не би трябвало да е от значение за писването(разбира се ако някой не забоде чудовището LM7171)ОУ-то изобщо не е нужно да работи с максималния си ток избира се този в който е най линейно изходното стъпало и голям честотния диапазон... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
whitesnake Активен потребител

Регистриран на: 05 Юли 2006 Мнения: 55
|
Пуснато на: Пон Юли 17, 2006 16:06 Заглавие: |
|
|
С нетърпение очаквам какво ще нарисува "Stoy40".
Благодаря и за оригиналния руски вариант на схемата, въпреки, че според мен е най - добре да се нарисува схемата наново като се използват по - съвременни елементи и препоръките изказани в различините теми за тази схема.
Аз имам този въриант направен с отделни обекти на Corel Photo Paint 12 http://www.vesk083.hit.bg/chema.jpg. Ако някой прояви желание да нарисува свой вариант на схемата и да я побликува, мога да му изпратя това, което аз съм направил за да му е по - лесно начартаването само да си остави е-маила. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Stoy40 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Окт 2004 Мнения: 3148 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Вто Юли 18, 2006 14:34 Заглавие: |
|
|
За сега само картинката:
[img] [/img] |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|