Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

защита от пренапрежение: варистор или разрядник?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
old4
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Апр 2006
Мнения: 4796

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:06    Заглавие: Отговорете с цитат

vstoykov написа:
От горенаписаното/горепрочетеното мога да направя следното обобщение:

  • Защитите с варистори, с разрядници и с варистори + разрядници не са идеални, но все пак е по-добре да ги има.
  • Защитата от пренапрежение трябва да има не само в жилищата на хората, които се страхуват от пренапрежението, но и в цялата мрежа.
  • Самите уреди, които защитаваме от пренапрежение трябва да имат и вътрешна защита от пренапрежение (да са проектирани правилно - да имат бърза полупроводникова защита, която да се справя с това, което защитите по мрежата НН са пропуснали).
Така е по ЕВРО СТАНДАРТА навсякъде е задължително да се монтират максимално-токови защити а всички останали екстри се заплащат отделно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:12    Заглавие: Отговорете с цитат

vstoykov написа:
От горенаписаното/горепрочетеното мога да направя следното обобщение:

  • Защитите с варистори, с разрядници и с варистори + разрядници не са идеални, но все пак е по-добре да ги има.
  • Защитата от пренапрежение трябва да има не само в жилищата на хората, които се страхуват от пренапрежението, но и в цялата мрежа.
  • Самите уреди, които защитаваме от пренапрежение трябва да имат и вътрешна защита от пренапрежение (да са проектирани правилно - да имат бърза полупроводникова защита, която да се справя с това, което защитите по мрежата НН са пропуснали).


1. По принцип е така (но не са панацея).
2. Има я и в цялата мрежа и бъди сигурен, че е доста сериозна поради самото естество на продукта. (Няма да повтарям това за "профилактичната бригада" - това е друг случай и от това защита трудно има).
3. Като правило вече май няма техника на която да не стои на входа оразмерен варистор. (С п/п защитите нещата са по-сложни).

П.С. Мое мнение - проблемите с повредена битова техника на 90 % (поне) са плод на малоумниците които не знаят коя шина към коя жица трябва да иде, отколкото от проблеми по цялата електроразпределителна мрежа.

П.П.С. Не съм им фен!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:19    Заглавие: Отговорете с цитат

old4 написа:
Така е по ЕВРО СТАНДАРТА навсякъде е задължително да се монтират максимално-токови защити а всички останали екстри се заплащат отделно.


В сметката ми за тока не виждам да има такса "защита от пренапрежение" - значи да правя по-здрава защита (която колкото и да е здрава ще ме предпази от не много големите пренапрежения) и да пестя за купуване на нова електроника, която да купувам след всяка мълния, която пада по-наблизо... Confused
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:07; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
old4
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Апр 2006
Мнения: 4796

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:26    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
vstoykov написа:
От горенаписаното/горепрочетеното мога да направя следното обобщение:

  • Защитите с варистори, с разрядници и с варистори + разрядници не са идеални, но все пак е по-добре да ги има.
  • Защитата от пренапрежение трябва да има не само в жилищата на хората, които се страхуват от пренапрежението, но и в цялата мрежа.
  • Самите уреди, които защитаваме от пренапрежение трябва да имат и вътрешна защита от пренапрежение (да са проектирани правилно - да имат бърза полупроводникова защита, която да се справя с това, което защитите по мрежата НН са пропуснали).


1. По принцип е така (но не са панацея).
2. Има я и в цялата мрежа и бъди сигурен, че е доста сериозна поради самото естество на продукта. (Няма да повтарям това за "профилактичната бригада" - това е друг случай и от това защита трудно има).
3. Като правило вече май няма техника на която да не стои на входа оразмерен варистор. (С п/п защитите нещата са по-сложни).

П.С. Мое мнение - проблемите с повредена битова техника на 90 % (поне) са плод на малоумниците които не знаят коя шина към коя жица трябва да иде, отколкото от проблеми по цялата електроразпределителна мрежа.

П.П.С. Не съм им фен!
Ама все пак е грубо изказване (мнение)за колегите от енергото Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:30    Заглавие: Отговорете с цитат

old4 написа:
Ама все пак е грубо изказване (мнение)за колегите от енергото Laughing


Кое?
Може и на лични.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
old4
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Апр 2006
Мнения: 4796

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом не ми отговаряш на лични
Цитат:
П.С. Мое мнение - проблемите с повредена битова техника на 90 % (поне) са плод на малоумниците които не знаят коя шина към коя жица трябва да иде, отколкото от проблеми по цялата електроразпределителна мрежа
.Каквито и да са могът да бъдат незнаещи но не и малоумници Evil or Very Mad.А като знаеш повече от тях защо не помагаш ААА Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ji4kajiata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Дек 2005
Мнения: 457

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:29    Заглавие: Защита Отговорете с цитат

Здравейте, да се върнем на темата. Според мен е добре да има такава защита. Поради следните причини:
- Правил съм много такива защити, който пазят скъпа паратура по кулите и места където има предаватели за интернет и са спасявали много пъти техниката.
- Това се отнася и за домашните компютри и апаратура.
- Много е вероятно особено, ако живееш в къща и тока ти идва от дирек да се получават разни преднапрежения, който защитата да обере.
- Сега вече както каза тои за фазите мойе и да не ги опази. Зависи от защитата. Може да се направи и защита от това но по друг начин. На рази не знам схемата каква е.
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ji4kajiata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Дек 2005
Мнения: 457

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:32    Заглавие: Защита Отговорете с цитат

Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.
Имах предвид варистори не разрядници.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
old4
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Апр 2006
Мнения: 4796

МнениеПуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:44    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

ji4kajiata написа:
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.
Имах предвид варистори не разрядници.
Съгласен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
KokoBoko
Гост





МнениеПуснато на: Съб Окт 07, 2006 6:22    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

ji4kajiata написа:
Здравейте, да се върнем на темата. Според мен е добре да има такава защита. Поради следните причини:
- Правил съм много такива защити, който пазят скъпа паратура по кулите и места където има предаватели за интернет и са спасявали много пъти техниката.
- Това се отнася и за домашните компютри и апаратура.
- Много е вероятно особено, ако живееш в къща и тока ти идва от дирек да се получават разни преднапрежения, който защитата да обере.
- Сега вече както каза тои за фазите мойе и да не ги опази. Зависи от защитата. Може да се направи и защита от това но по друг начин. На рази не знам схемата каква е.
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.

Нещо ми се струва много безсмислено , скъпо и вманиачено начинание Very Happy
1.Ако имаш товар в дома си зимата 60А този варистор как мислиш че ще се държи Question Idea Exclamation
2. А тези гръморазрядници са абсолютно безпредметни на това място дето мислиш да ги сложиш , за да си защитиш скъпа и ценна техника например телевизори и компютри по добре си сложи по хубав UPS със такива защити и той ще си свърши работата , иначе ако мислиш че този разрядник ще те защити жестоко се лъжеш, ако минат през него 100А ти давам гаранция че къщата ще ти гори след това .А по мрежата за ниско напрежение повече от 20% повишаване няма как да стане особенно в жилищните блокове, първо че трафопоста е на 50м от блока и второ съпротивлението на вторичната намотка на трафопоста е доста под 1 Ом !!!
3. Гръморазрядниците е добре да ги има на места като кабела от където ти идва телевизията , интернета или телефона ако ти се струва скъп !!!

Пак ти казвам няма смисъл от това дето мислиш да слагаш дори може вреда да ти донесе, вместо да дадеш 200лв за това по добре си купи за толкова UPS, дори и 5 мин да държи ползата ще ти е по голяма.
И си вземи изолатор с гръморазрядник за кабелната , ако интернета тие е на лан има такива защити с гръморазрядник и за RJ45, не са повече от 15-20 лв двете общо, и си решаваш всички такива проблеми.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals