 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
old4 Опитен потребител

Регистриран на: 16 Апр 2006 Мнения: 4796
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:06 Заглавие: |
|
|
| vstoykov написа: | От горенаписаното/горепрочетеното мога да направя следното обобщение:
- Защитите с варистори, с разрядници и с варистори + разрядници не са идеални, но все пак е по-добре да ги има.
- Защитата от пренапрежение трябва да има не само в жилищата на хората, които се страхуват от пренапрежението, но и в цялата мрежа.
- Самите уреди, които защитаваме от пренапрежение трябва да имат и вътрешна защита от пренапрежение (да са проектирани правилно - да имат бърза полупроводникова защита, която да се справя с това, което защитите по мрежата НН са пропуснали).
| Така е по ЕВРО СТАНДАРТА навсякъде е задължително да се монтират максимално-токови защити а всички останали екстри се заплащат отделно. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:12 Заглавие: |
|
|
| vstoykov написа: | От горенаписаното/горепрочетеното мога да направя следното обобщение:
- Защитите с варистори, с разрядници и с варистори + разрядници не са идеални, но все пак е по-добре да ги има.
- Защитата от пренапрежение трябва да има не само в жилищата на хората, които се страхуват от пренапрежението, но и в цялата мрежа.
- Самите уреди, които защитаваме от пренапрежение трябва да имат и вътрешна защита от пренапрежение (да са проектирани правилно - да имат бърза полупроводникова защита, която да се справя с това, което защитите по мрежата НН са пропуснали).
|
1. По принцип е така (но не са панацея).
2. Има я и в цялата мрежа и бъди сигурен, че е доста сериозна поради самото естество на продукта. (Няма да повтарям това за "профилактичната бригада" - това е друг случай и от това защита трудно има).
3. Като правило вече май няма техника на която да не стои на входа оразмерен варистор. (С п/п защитите нещата са по-сложни).
П.С. Мое мнение - проблемите с повредена битова техника на 90 % (поне) са плод на малоумниците които не знаят коя шина към коя жица трябва да иде, отколкото от проблеми по цялата електроразпределителна мрежа.
П.П.С. Не съм им фен! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vstoykov Опитен потребител

Регистриран на: 04 Дек 2005 Мнения: 327 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:19 Заглавие: |
|
|
| old4 написа: | | Така е по ЕВРО СТАНДАРТА навсякъде е задължително да се монтират максимално-токови защити а всички останали екстри се заплащат отделно. |
В сметката ми за тока не виждам да има такса "защита от пренапрежение" - значи да правя по-здрава защита (която колкото и да е здрава ще ме предпази от не много големите пренапрежения) и да пестя за купуване на нова електроника, която да купувам след всяка мълния, която пада по-наблизо...  _________________ Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth
Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:07; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
old4 Опитен потребител

Регистриран на: 16 Апр 2006 Мнения: 4796
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:26 Заглавие: |
|
|
| RC написа: | | vstoykov написа: | От горенаписаното/горепрочетеното мога да направя следното обобщение:
- Защитите с варистори, с разрядници и с варистори + разрядници не са идеални, но все пак е по-добре да ги има.
- Защитата от пренапрежение трябва да има не само в жилищата на хората, които се страхуват от пренапрежението, но и в цялата мрежа.
- Самите уреди, които защитаваме от пренапрежение трябва да имат и вътрешна защита от пренапрежение (да са проектирани правилно - да имат бърза полупроводникова защита, която да се справя с това, което защитите по мрежата НН са пропуснали).
|
1. По принцип е така (но не са панацея).
2. Има я и в цялата мрежа и бъди сигурен, че е доста сериозна поради самото естество на продукта. (Няма да повтарям това за "профилактичната бригада" - това е друг случай и от това защита трудно има).
3. Като правило вече май няма техника на която да не стои на входа оразмерен варистор. (С п/п защитите нещата са по-сложни).
П.С. Мое мнение - проблемите с повредена битова техника на 90 % (поне) са плод на малоумниците които не знаят коя шина към коя жица трябва да иде, отколкото от проблеми по цялата електроразпределителна мрежа.
П.П.С. Не съм им фен! | Ама все пак е грубо изказване (мнение)за колегите от енергото  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 22:30 Заглавие: |
|
|
| old4 написа: | Ама все пак е грубо изказване (мнение)за колегите от енергото  |
Кое?
Може и на лични. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
old4 Опитен потребител

Регистриран на: 16 Апр 2006 Мнения: 4796
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:18 Заглавие: |
|
|
Щом не ми отговаряш на лични | Цитат: | | П.С. Мое мнение - проблемите с повредена битова техника на 90 % (поне) са плод на малоумниците които не знаят коя шина към коя жица трябва да иде, отколкото от проблеми по цялата електроразпределителна мрежа | .Каквито и да са могът да бъдат незнаещи но не и малоумници .А като знаеш повече от тях защо не помагаш ААА  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ji4kajiata Опитен потребител


Регистриран на: 28 Дек 2005 Мнения: 457
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:29 Заглавие: Защита |
|
|
Здравейте, да се върнем на темата. Според мен е добре да има такава защита. Поради следните причини:
- Правил съм много такива защити, който пазят скъпа паратура по кулите и места където има предаватели за интернет и са спасявали много пъти техниката.
- Това се отнася и за домашните компютри и апаратура.
- Много е вероятно особено, ако живееш в къща и тока ти идва от дирек да се получават разни преднапрежения, който защитата да обере.
- Сега вече както каза тои за фазите мойе и да не ги опази. Зависи от защитата. Може да се направи и защита от това но по друг начин. На рази не знам схемата каква е.
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ji4kajiata Опитен потребител


Регистриран на: 28 Дек 2005 Мнения: 457
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:32 Заглавие: Защита |
|
|
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.
Имах предвид варистори не разрядници. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
old4 Опитен потребител

Регистриран на: 16 Апр 2006 Мнения: 4796
|
Пуснато на: Пет Окт 06, 2006 23:44 Заглавие: Re: Защита |
|
|
| ji4kajiata написа: | Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.
Имах предвид варистори не разрядници. | Съгласен. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
KokoBoko Гост
|
Пуснато на: Съб Окт 07, 2006 6:22 Заглавие: Re: Защита |
|
|
| ji4kajiata написа: | Здравейте, да се върнем на темата. Според мен е добре да има такава защита. Поради следните причини:
- Правил съм много такива защити, който пазят скъпа паратура по кулите и места където има предаватели за интернет и са спасявали много пъти техниката.
- Това се отнася и за домашните компютри и апаратура.
- Много е вероятно особено, ако живееш в къща и тока ти идва от дирек да се получават разни преднапрежения, който защитата да обере.
- Сега вече както каза тои за фазите мойе и да не ги опази. Зависи от защитата. Може да се направи и защита от това но по друг начин. На рази не знам схемата каква е.
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета. |
Нещо ми се струва много безсмислено , скъпо и вманиачено начинание
1.Ако имаш товар в дома си зимата 60А този варистор как мислиш че ще се държи
2. А тези гръморазрядници са абсолютно безпредметни на това място дето мислиш да ги сложиш , за да си защитиш скъпа и ценна техника например телевизори и компютри по добре си сложи по хубав UPS със такива защити и той ще си свърши работата , иначе ако мислиш че този разрядник ще те защити жестоко се лъжеш, ако минат през него 100А ти давам гаранция че къщата ще ти гори след това .А по мрежата за ниско напрежение повече от 20% повишаване няма как да стане особенно в жилищните блокове, първо че трафопоста е на 50м от блока и второ съпротивлението на вторичната намотка на трафопоста е доста под 1 Ом !!!
3. Гръморазрядниците е добре да ги има на места като кабела от където ти идва телевизията , интернета или телефона ако ти се струва скъп !!!
Пак ти казвам няма смисъл от това дето мислиш да слагаш дори може вреда да ти донесе, вместо да дадеш 200лв за това по добре си купи за толкова UPS, дори и 5 мин да държи ползата ще ти е по голяма.
И си вземи изолатор с гръморазрядник за кабелната , ако интернета тие е на лан има такива защити с гръморазрядник и за RJ45, не са повече от 15-20 лв двете общо, и си решаваш всички такива проблеми. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|