Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ТРИФАЗНА ЗАЩИТА
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2007 19:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази схема Както и решението с релета няма да пази мотора от - перекъсване на фаза в контактора и след него, затягане на лагерите и претоварване. За целта има моторни защити!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2007 19:50    Заглавие: Отговорете с цитат

http://www.rtkt.ru/files/elkoep/hrn-51.htm


Действието е следното: затваря се контакта 15-18 когато има каквото трябва напрежение (когато напрежението не е каквото трябва - отваря се). Например ако се свърже контакта 15-18 последователно на бобината на контактора на пускателя, трябва да свържем релето преди контактора (но така няма да сработва при повреда на контактора).

Ако свържем релето след контактора няма да можем да пускаме двигателя, защото контакта 15-18 на релето ще са отворени. Ако ги свържем последователно на нормално отворения контакт на контактора, ще можем да пуснем двигателя, но ще можем да го пуснем и когато има отпаднала фаза, защото на бобината ще се подава напрежение докато не си махнем пръста от бутона Пуск...

Може би с две такива релета ще е най-добре. Първото го свързваме преди контактора, а контакта му 15-18 го свързваме последователно на бобината на контактора. Второто го свързваме след контактора като контакта му 15-18 го свързваме последователно на нормално отворения контакт на контактора - по този начин ще можем да пускаме двигателя само когато и на трите фази има напрежение каквото трябва да бъде, и двигателя ще продължава да работи (след като сме си махнали пръста от бутона Пуск) само ако контактора е здрав и захранващото напрежение е каквото трябва. Ако има повреда на единия контакт на контактора, двигателя ще работи на две фази докато не си махнем пръста от бутона Пуск, което в повечето случаи не е сериозен недостатък, защото времето през което си държим пръста на бутона е недостатъчно за да предизвикаме повреда на двигателя.

Сега прочетох съобщението на Петров по-горе. Смятам, че "моторна защита" е по-добрия вариант.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2007 22:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Видях, че има предложени варианти, но вече бях начертал още една схема, та да я пусна и нея:
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
alexandro28
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Авг 2004
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 06, 2007 23:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Петров написа:
Тази схема Както и решението с релета няма да пази мотора от - перекъсване на фаза в контактора и след него, затягане на лагерите и претоварване. За целта има моторни защити!


Това е истината ,настройваем праг на сработване ,при отпадане на фаза изключва надеждно(все пак се следи тока (чрез прецизни биметални пластини) в трите фази .На "Шнайдер" моделите GZ са около 35лева,е заслужава си парите.
В 99% от конвекционалните приложения ,това е най-често използваната защита от всички производители на машини и съоръжения.Друг ( по скъп вариант ) е следенето на тока през токови трансформатори и.т.н
_________________
Ако жиците могат да бъдат свързани по два различни начина,то първият от тях задължително гръмва предпазителя!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 9:54    Заглавие: Отговорете с цитат

eler написа:
Видях, че има предложени варианти, но вече бях начертал още една схема, та да я пусна и нея:
http://elcoms.my.contact.bg/zashtita-new.gif


Контакта на релето към транзистора нормално затворен ли е? (ако е нормално отворен няма как да се пусне двигателя).
Ако е нормално затворен, при отпадане на фаза А, ще отпадне захранващото напрежение на интегралната схема и на релето. Релето няма да изключи и двигателят ще продължи да работи на две фази.
При отпадане на фаза B или C (но само при наличие на фаза А!), транзисторът ще се отпуши и през бобината на релето ще протече ток. Това ще доведе до отваряне на нормално затворения контакт на релето и спиране на двигателя.

Подобрен вариант на схемата със захранване и от трите фази:


Разбира се тази схема не е идеална и не е добре да се ползва на практика - трябва да се сложат компаратори, които да сравняват напреженията на фазите дали са по-ниски или по-високи от зададеното ниво, да се ползва импулсно захранване на устройството, което да работи при широк диапазон на захранващите напрежения и да черпи захранване от всички фази, така че когато отпаднат една или две фази да може да се задейства релето и да се спре двигателя, да се направи защита от импулсни пренапрежения, защото двигателите са мощен източник на такива. Особено внимание да се обърне на това, че релето действа като трансформатор и да се предпази транзистора от пренапрежения не само с диода към бобината на релето, но и с TVS диод и/или варистор, свързан паралелно на бобината.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 10:54    Заглавие: Отговорете с цитат

При четенето на схемата не отчетох, че бобината на контактора се захранва от фаза А и при отпадането и, двигателят ще спре. При това положение, ако допуснем, че контакторът е идеален и не може да се повреди, няма нужда да правим по-сложно захранване. Но при реален контактор, можем да допуснем, че нормално отвореният контакт на фаза А може да се прекъсне и това да доведе до отпадане на фаза А, което ще доведе до повреда на двигателя.

Най-простото решение на този проблем (без това да е зависимо от захранването на електрониката) е следното:


Недостатък на този метод е, че при повреда на нормално отворения силов контакт на контактора А, през бутона Пуск и третия НОК на контактора ще протече значителен ток, което може да ги повреди (и ще трябва да си купим нов бутон Пуск (освен нов контактор)). Протичане на по-голям ток през бутона Пуск и третия НОК на контактора ще се наблюдава и когато третия НОК на контактора се затваря малко преди затварянето на силовите нормално отворени контакти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
alexandro28
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Авг 2004
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 11:28    Заглавие: Отговорете с цитат

vstoykov написа:
При четенето на схемата не отчетох, че бобината на контактора се захранва от фаза А и при отпадането и, двигателят ще спре. При това положение, ако допуснем, че контакторът е идеален и не може да се повреди, няма нужда да правим по-сложно захранване. Но при реален контактор, можем да допуснем, че нормално отвореният контакт на фаза А може да се прекъсне и това да доведе до отпадане на фаза А, което ще доведе до повреда на двигателя.

Най-простото решение на този проблем (без това да е зависимо от захранването на електрониката) е следното:


Недостатък на този метод е, че при повреда на нормално отворения силов контакт на контактора А, през бутона Пуск и третия НОК на контактора ще протече значителен ток, което може да ги повреди (и ще трябва да си купим нов бутон Пуск (освен нов контактор)). Протичане на по-голям ток през бутона Пуск и третия НОК на контактора ще се наблюдава и когато третия НОК на контактора се затваря малко преди затварянето на силовите нормално отворени контакти.


Поглеждайки схемата ,първият аргумент ,който веднага ще ме откаже е ,че оперативната верига е на 220 волта Exclamation .Не че е навъзможно ,но в наши дни ми се струва абсурдно ,все пак има safety директиви.....
_________________
Ако жиците могат да бъдат свързани по два различни начина,то първият от тях задължително гръмва предпазителя!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
nikiforiv
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 06 Апр 2007
Мнения: 34

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 12:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Що трябва да просто като може да е сложно Very Happy Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 13:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Май най-удачния вариант на схемата е този:

Би могло и с компаратори, но трябва внимателно да се подберат нивата, понеже почти винаги фазите имат някаква разлика. Може да се предложат различни варианти на защита. Просто тази схема я измислих "в движение".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Апр 07, 2007 15:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази схема няма да спаси двигателя при прекъсване на фаза по време на работа на двигателя тъй като той се превръща в генератор и ще захрани прекъсналата фаза а тока през другите две фази ще нарастне многократно в зависимост от натоварването. Sad
Така че единствената възможност е да се следи тока а това се осигурява от моторна защита на разумна цена и висока надеждност.
За разработката на електронен вариант на защита са необходими отлични познания по функционирането на 3 фазен електродвигател а цената на такава защита в серийно производство ще надвиши 80лв което моментално я прави не конкурентна в сравнение с електромеханичната моторна защита която се продава по магазините между 35 и 50лв.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals