| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Ivailo2 Нов потребител

Регистриран на: 09 Апр 2007 Мнения: 8
|
Пуснато на: Пон Апр 09, 2007 18:42 Заглавие: Sherwood XA-1100 car amp. Изгорял трансфертер. |
|
|
Sherwood XA-1100 ( 2x50 W). Купих го втора ръка и явно е бил закрепен да работи колкото за продажбата. След 2 дена спря да свири. Отворих го и имаше една изгоряла пътечка на платката при трансфертера. Пуснах мост и усилватела проработи. Обаче след 1 ден пак спря и този път замериса яко. Видимо един от транзисторите на трансфертера е изпукал. Има и един изгорял резистор, който е бил с цветен код и сега като е почернял не мога да разбера какъв е. Трансфертера е на базата на uPC494C.
Ще съм много благодарен, ако някой ми помогне със схема или друга информация !
Последната промяна е направена от Ivailo2 на Вто Апр 10, 2007 16:16; мнението е било променяно общо 2 пъти |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nick_s Опитен потребител


Регистриран на: 28 Юли 2005 Мнения: 273 Местожителство: Габрово
|
Пуснато на: Пон Апр 09, 2007 19:24 Заглавие: |
|
|
| Доколкото си спомням гори съпротивлението на гейта на транзистора , май беше 60-100 ома - виж другия , трябва да са еднакви . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ivailo2 Нов потребител

Регистриран на: 09 Апр 2007 Мнения: 8
|
Пуснато на: Пон Апр 09, 2007 19:30 Заглавие: |
|
|
| Сега като порових видях, че са 150 ома. При мен има един тотално изгорял и един леко опушен. Обаче и транзисторът е изпушил. Ако сменя този транзистор и резисторите сигурно ще тръгне, но къде да търся причината за горенето ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nick_s Опитен потребител


Регистриран на: 28 Юли 2005 Мнения: 273 Местожителство: Габрово
|
Пуснато на: Пон Апр 09, 2007 19:56 Заглавие: |
|
|
| Прекъсни захранването към усилвателя и виж дали всичко е наред , ако да - търси в крайното стъпало . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Tokio Опитен потребител

Регистриран на: 10 Окт 2004 Мнения: 3621 Местожителство: Ямбол
|
Пуснато на: Вто Апр 10, 2007 0:35 Заглавие: |
|
|
| Ivailo2 написа: | | Сега като порових видях, че са 150 ома. При мен има един тотално изгорял и един леко опушен. Обаче и транзисторът е изпушил. Ако сменя този транзистор и резисторите сигурно ще тръгне, но къде да търся причината за горенето ? |
Ако усилвателя е бил ремонтиран, причината най-вероятно е в калпави полеваци в захранването, или различни по параметри. Не е нормално да изгори само единия транзистор, но дори и да е така, сменят се всичките (2 или 4 бр) комплект. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Вто Апр 10, 2007 7:14 Заглавие: |
|
|
| Днес ще ги сменя и ще пиша резултата. На транзисторите пише D1213 ( 2SD ? ). А как да разбера какви са били оригиналните, понеже усилватела е ремонтиран, личи си по спойките. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ivailo2 Нов потребител

Регистриран на: 09 Апр 2007 Мнения: 8
|
Пуснато на: Вто Апр 10, 2007 11:35 Заглавие: |
|
|
Току-що смених транзистора и получих +40 и -40, обаче проблемът остава. След 10 секунди резисторите започват да пушат. Странното е, че 2SD1213 изобщо не са полеви както в повечето усилватели. Имам едни IRFZ48, виждал съм бая усилватели с тях и се чудя дали да пробвам. Сега с разкачено крайно стъпало консумацията е около 700 mA.
Давайте акъл  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nick_s Опитен потребител


Регистриран на: 28 Юли 2005 Мнения: 273 Местожителство: Габрово
|
Пуснато на: Вто Апр 10, 2007 17:54 Заглавие: |
|
|
| Според мене 700мА са много за без товар , а и транзисторите трябва да са някакви N канални в зависмост от мощността - срещал съм IRFZxx . Погледни сайта на Млад Конструктор , там има подобно захранване - би трябвало да е аналогично - поне да се ориентираш . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ivailo2 Нов потребител

Регистриран на: 09 Апр 2007 Мнения: 8
|
Пуснато на: Вто Апр 10, 2007 18:16 Заглавие: |
|
|
Значи с IRFZ48 тръгна и изкарва +/- 21 V. Не знам дали не е малко. А от какво може да се получава голямата консумация с 2SD-тата ? С IRFZ48 е около 200 mA и няма проблеми. Да не би да се е променила честотата на генератора или нещо такова ?
P.S. Схемата на МК е аналогична, но е с полеваци. Аз до сега всички усилватели, които съм виждал са с нещо от рода на IRF или IRFZ. Да не би някой да е запоил на доверие 2SD1213 ?! Нещо не ми се връзват нещата  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nick_s Опитен потребител


Регистриран на: 28 Юли 2005 Мнения: 273 Местожителство: Габрово
|
Пуснато на: Вто Апр 10, 2007 18:21 Заглавие: |
|
|
Напрежението е нормално . Не знам защо е сложен този транзистор . Класическата схема с 494 е с полеви тр . С леки изменения съм я срещал често .
И консумацията е нормална . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|